Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,091.31 -3.86%    BESK 5,700.00 0.56%    FERS 53,460.00 -10%    GRNT 700.00 -2.75%    KMB 5,115.79 -8.9%    MPT 43,531.49 -9.43%    MTUR 3,969.00 -9.98%    OHB 4,306.25 -9.34%    RZUS 54.00 -8.47%    STB 835.13 -0.82%    TEL 263.89 -1.53%    TNB 13,086.00 -10%    TTK 1,083.11 -9.92%    

Хонг Конг – Седум милиони луѓе ќе добијат по 1.280 долари

Време: 15:07

Датум: февруари 27, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Хонг Конг на своите граѓани ќе им подели по 1.280 долари за да ги намали последиците од економската криза.

Азискиот финансиски центар соопшти дека мерката подразбира дека сите жители со седиште во Хонг Конг кои имаат најмалку 18 години ќе добијат околу 1.280 долари (10.000 хонкошки долари).

Околу седум милиони луѓе ќе имаат корист од оваа одлука, пренесува CNN.

Финансискиот секретар Пол Чен изјави дека Хонг Конг за прв пат ќе се соочи со дефицит во буџетот во последните 15 години, поради рецесијата која започна во третиот квартал од 2019 година.

Се очекува ситуацијата да се влоши, а Чен вели дека дефицитот за следната фискална година до март 2021 година ќе достигне рекорд од околу 4,8 проценти од БДП на Хонг Конг.

Додава, дека економијата во Хонг Конг оваа година се соочува со големи предизвици, а дека изгледите се далеку од ветувачки во наредниот период.

За време на презентацијата на буџетот, Чен изјави дека сегашната состојба е под влијание на протестите во Хонг Конг, трговската војна Кина-САД, како и забавувањето на глобалната економија.

Сега, според Чен, економијата исто така се соочува со ширење на коронавирусот, кој и даде тежок удар.

Дел од парите за помош ќе доаѓаат од посебен фонд кој е основан поради влошување на економските услови поради новата епидемија на коронавирус.

Владата, исто така, ќе ги намали даноците на доход за некои жители, што ќе вклучува два милиони даночни обврзници.

Властите, исто така, планираат да им дадат на жителите со ниски приходи месец дена бесплатно живеење кои живеат во згради во јавна сопственост, а ќе обезбедат и еднократна исплата на оние кои не се во приватна сопственост.

Чен додаде дека и покрај влијанието на коронавирусот, кое може да биде поголемо од влијанието на вирусот САРС во 2003 година, економските темели на Хонг Конг остануваат цврсти.

„Економијата на Хонг Конг би требало да се опорави откако епидемијата ќе заврши“, изјави Чен.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Хонг Конг – Седум милиони луѓе ќе добијат по 1.280 долари

 1. Пингбек: Хонг Конг – Седум милиони луѓе ќе добијат по 1.280 долари - ММС

 • Градинките не вршат упис на деца, родителите без потребната потврда мора да се вратат на работа !

  Градинките не вршат упис на деца, родителите без потребната потврда мора да се вратат на работа !

  Мајките кои го завршуваат своето породилно отсуство од работа се соочуваат со огромен проблем, не може да го запишат своето дете во државните градинки. Вакви…

 • Трамп го потпиша законот за најголемата државна помош во историјата на САД

  Трамп го потпиша законот за најголемата државна помош во историјата на САД

  Претседателот на САД, Доналд Трамп, го потпиша Законот за економска помош во висина од две илјади милијарди долари, за намалување на последиците од коронавирусот во…

 • Поранешен германски министер: ЕУ може да се распадне ако не постои солидарност

  Поранешен германски министер: ЕУ може да се распадне ако не постои солидарност

  Поранешниот германски министер за надворешни работи Зигмар Габриел изрази загриженост дека Европската унија (ЕУ) може да се распадне доколку не постои солидарност во борбата против…

 • Потопло време до вторник, од среда повторно заладување

  Потопло време до вторник, од среда повторно заладување

  Суво и посончево време со повисоки дневни температури се очекуваат во текот на утрешниот ден и во понеделник претпладне, а веќе од попладнето повторно следува…

 • Министерство за транспорт: Да се изврши дезинфекција на заедничките простории во станбените згради

  Министерство за транспорт: Да се изврши дезинфекција на заедничките простории во станбените згради

  Министерството за транспорт и врски преку Регулаторната комисија за домување испрати апел до сите граѓани кои живеат во колективните згради да ги дезинфицираат заедничките простории…

 • Продолжува забраната за викенд престој на туристички места во Преспа

  Продолжува забраната за викенд престој на туристички места во Преспа

  Општина Ресен информира дека и овој викенд е забранет престојот и подолго задржување во туристичките и излетничките места во Преспа. Од секторот за односи со…

 • Во САД најмногу заразени со коронавирус во светот – бројот надмина 100.000 лица

  Во САД најмногу заразени со коронавирус во светот – бројот надмина 100.000 лица

  Во САД бројот на заразени со коронавирус достигна 104.837 лица, со што ги надмина Кина и Италија и во моментов таму има најголем број заболени.…

 • Час на планетата Земја – над 8.000 градови во 180 држави ќе ги исклучат светилките

  Час на планетата Земја – над 8.000 градови во 180 држави ќе ги исклучат светилките

  По повод глобалната еколошка акција, Часот на планетата Земја, нашата држава вечерва во 20:30 часот, заедно со над 8.000 градови во над 180 држави низ…

 • Во два часот по полноќ почнува летното сметање на времето

  Во два часот по полноќ почнува летното сметање на времето

  Од ноќеска во два часот по полноќ почнува летното сметање на времето. Стрелките на часовникот ќе се поместат за еден час напред што значи дека…

 • Забрана за движење за викенд од 16 до 5 часот за сите граѓани

  Забрана за движење за викенд од 16 до 5 часот за сите граѓани

  Забраната за движење на целата територија на државата денеска и утре ќе започнува во 16:00 часот и ќе трае до 05:00 часот, согласно одлуката на…