Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,950.00 -0.46%    GRNT 975.00 0%    KMB 5,849.74 -0.11%    STB 1,057.78 0.62%    TNB 16,700.00 2.45%    

Инвестирајте како Ворен Бафет со помош на три општи правила

Време: 14:35

Датум: февруари 25, 2020

Категорија: КАРИЕРА

Постојат повеќе причини поради кои би можеле да одлучите да инвестирате во одредена компанија.

Сепак, милијардерот и директор во Berkshire Hathaway, Ворен Бафет, вели дека треба да се избегнува „насобирање на акции“ затоа што мислиме дека вредноста ќе им скокне.

Како што вели, дури ни најдобрите инвеститори не се во состојба да предвидат како ќе се однесува пазарот.

„Наместо тоа, треба да инвестирате во компании кои ги познавате и разбирате и за кои верувате дека ќе имаат долгорочна вредност“, вели Бафет.

Без разлика на тоа колку малку или многу акции купувате, би требало секогаш да бидете во можност на хартија да ставите образложение за секоја своја инвестиција – зошто планирате да инвестирате токму во таа компанија, советува Бафет.

Исто така, не мисли дека инвеститорите би требало да се грижат за тоа како акциите ќе се однесуваат на краток рок. Наместо тоа, Бафет препорачува да се фокусираме на деловните активности кои ќе ја задржат својата вредност со текот на времето.

Како што еднаш изјави, „никој не купува фарма врз основа на тоа дали мисли дека следната година ќе биде дождлива“.

Бафет следи три општи правила при одлучувањето во кои компании ќе инвестира.

„Прво, мора да бидат профитабилни. Второ, нив мора да ги управуваат способни и чесни менаџери и акциите мора да бидат достапни по разумна цена“, напиша тој во годишното писмо до акционерите за 2019 година.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Стар тибетски тест со само 3 прашања кој открива многу за вас

  Стар тибетски тест со само 3 прашања кој открива многу за вас

  Исклучете ја логиката, опуштете се и обидете се да одговорите на овие три прашања, со кои си игра нашата потсвест. Исто така, обидете се да…

 • Учиме од најдобрите: 6 лекции за лидерство од Мајкл Џордан

  Учиме од најдобрите: 6 лекции за лидерство од Мајкл Џордан

  Деновите во карантин на добар дел од луѓето во светот им беа разубавени со документарната серија „Последниот танц“, посветена на славниот Мајкл Џордан и неговите…

 • Список на најмалку стресни работни места

  Список на најмалку стресни работни места

  Без разлика дали работите во канцеларија или во рудник, иако тие се различни, двете работни места можат да имаат многу тежок ефект врз психата. Сепак,…

 • Подгответе се, сите канцеларии ќе бидат виртуелни до 2030 година

  Подгответе се, сите канцеларии ќе бидат виртуелни до 2030 година

  Со употреба на пет немилосрдни трендови, целиот концепт за централизирано работно место ќе биде целосно застарен. Сопствениците на компании и претприемачи треба да размислуваат многу…

 • Работа од дома: На работа во пижами

  Работа од дома: На работа во пижами

  Работата од дома може да биде корисна и за работадавачот и за работникот. За пријатна работа од дневната соба, потребно е да се „подготви теренот“.…

 • Која професија ќе биде најбарана по пандемијата?

  Која професија ќе биде најбарана по пандемијата?

  Програмерите ќе бидат најбарани работници на пазарот на труд во наредните неколку децении. Тоа го изјави директорот за дистрибуција на технологија во Yandex, Григориј Бакунов,…

 • Најбарани работни места во време на корона

  Најбарани работни места во време на корона

  Побарувачката за работна сила рапидно се менува. На глобално ниво, сигурно ќе има помала побарувачка за туристички персонал, додека расте побарувачката за доставувачи и здравствени…

 • Каков бил Ајнштајн навистина?

  Каков бил Ајнштајн навистина?

  Постојат бројни анегдоти за еден од најголемите генијалци на сите времиња – Алберт Ајнштајн. За почеток, Ајнштајн не можел да се справи со чистотата во…

 • Како да одржите мотивација ако работите од дома

  Како да одржите мотивација ако работите од дома

  Оние што работат од дома, знаат колку е тешко да се одржи мотивацијата, продуктивноста и концентрацијата во услови каде има толку многу работи што можат…

 • Колку е тешко да се биде сам со сопствените мисли?

  Колку е тешко да се биде сам со сопствените мисли?

  Луѓето би сториле било што, само да не бидат препуштени на своите мисли – прилично е поразителен заклучокот на научниците по спроведувањето на истражувањата. Нова…