Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,931.87 0.24%    BESK 5,700.00 0%    GRNT 940.00 -1.25%    KMB 5,997.97 -0.02%    MPT 66,000.00 1.54%    RZIN 46.00 -48.89%    SBT 2,600.33 0.01%    TNB 16,500.00 0.92%    TTK 1,282.00 0%    ZPOG 1,800.00 0%    

AUTOBEST награди за новата Opel Corsa и за Лохшелер, извршниот директор на Opel

Време: 21:18

Датум: февруари 15, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

 • Best Buy” автомобил во Европа за 2020: Corsa победи по трет пат на AUTOBEST
 • „MANBEST 2019“: Извршниот директор Мајкл Лохшелер е менаџер на годината
 • Голема гала: церемонијата на доделување на наградите се одржа во Мајнц
 • Успешна година: Моделите на Opel добиваат бројни награди ширум Европа во 2019 година

Риселхајм / Мајнц. Двоен успех за Opel на AUTOBEST: на вчерашната церемонија на доделување награди во Мајнц, извршниот директор Мајкл Лохшелер ја доби наградата „MANBEST“ за најдобар менаџер на 2019 година. Покрај тоа, шефот на Opel ја доби и наградата „Best Buy Car“ за 2020 за новата Opel Corsa. Жирито на AUTOBEST, кое го сочинуваат новинари од 31 земја, го избра новиот Opel како автомобил со најдобар однос цена-перформанси во Европа. Со сегашната награда, новата Opel Corsa оствари хет-трик на AUTOBEST: Ниту еден друг модел не е прогласен за „Best Buy Car” во Европа со три последователни генерации. Меѓу гала-гостите во Мајнц беа Директорот за Маркетинг и Продажба, Ксавиер Дукемин, Директорот за инженеринг, Кристијан Милер и потпретседателот за комуникација, Харалд Хампрехт.

„Нашата нова Opel Corsa е автомобил ориентиран кон иднината – најнапредна, со одлична динамика на возење и исто така електрична. Тој автомобил нуди врвни технологии по фер цени. Тоа исто така го убеди жирито на AUTOBEST “, рече Мајкл Лохшелер во Мајнц. „Наградата‘ MANBEST ’е голема лична чест за мене. Овој наслов го прикажува она што го постигнавме како тим со сите вработени во Opel. Ние го вративме Opel назад на патот кон успехот – и тоа ќе остане на тој начин “, вети менаџерот на годината за 2019.

По преземањето на Opel од страна на Groupe PSA во 2017 година, Мајкл Лохшелер и неговиот менаџерски тим го развија и спроведоа сеопфатниот стратешки план „PACE!“, што ќе го направи Opel одржливо профитабилен, глобален и електричен. Новата Opel Corsa-e ја започна најголемата офанзива за електрификација со својата светска премиера минатото лето. Corsa-e комбинира практични квалитети на Corsa со работење без CO2 и секојдневно електричeн опсег до 337 километри (според WLTP1). Веќе во 2007 и во 2015 година, четвртата и петтата генерација на Corsa победија на AUTOBEST. Новите Corsa и Corsa-e ја продолжуваат оваа традиција со третата титула на AUTOBEST.

Награди од експерти и јавност: ентузијазам за моделите на Opel

Новата генерација Corsa остави силен почеток. На пример, во Германија веќе е прогласена за „Компаниски автомобил на годината“ и пред неколку дена ја доби наградата за „Connected Car“ од Auto Bild групацијата. Во Шпанија, новата Corsa ја освои титулата „Premio Best Car Coche Global“. Предводникот на Opel, моделот Insignia исто така слави успех низ цела Европа. Во Велика Британија, неодамна беше прогласена за „Upper Medium Car of the Year“ веќе трета година по ред; поради неговиот висок квалитет, тој исто така води во истражувањето на J.D. Power за „Најсигурен автомобил од средната класа“. Во Германија, благодарение на најнапредниот Twinster погон на сите тркала со векторски вртежен момент, Insignia е „All-Wheel Drive Car of The Year“ и добитник на наградата „Auto Test Award“, како и носител на главната награда на „J.D. Power”. Компактните модели SUV Mokka X и Crossland X ја комплетираат наградената серија на Opel како „Најсигурен мал теренец“ во Велика Британија и „Најдобар семеен автомобил“ во Холандија.

Лесните комерцијални возила од Vauxhall, сестринската марка на Opel, исто така се особено популарни во Велика Британија. Триото Combo Cargo, Vivaro и Movano добиja бројни награди кои се „Мал / лесен / среден ван на годината“ па до „Лесно комерцијално возило на годината“ и „Награда за ТВД избор на Трговцие“. Новата Vivaro ја доби и „ТВД наградата за најдобар новaк“. Во странство, Opel беше „Бренд на годината“ во 2019 година.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дебитираше „BMW iX3“ – првиот електричен „SUV“ на производителот од Баварија (ФОТО+ВИДЕО)

  Дебитираше „BMW iX3“ – првиот електричен „SUV“ на производителот од Баварија (ФОТО+ВИДЕО)

  Компанијата „BMW“ со мало задоцнување зад конкурентите пристигнува на пазарот на електрични „SUV“ возила. Баварците го претставија долго најавуваниот „iX3“, чии фотографии, случајно или не,…

 • Најновиот „Lambo“ стана уште попривлечен, запознајте го „Lamborghini Sián Roadster“ (ФОТО+ВИДЕО)

  Најновиот „Lambo“ стана уште попривлечен, запознајте го „Lamborghini Sián Roadster“ (ФОТО+ВИДЕО)

  Најмоќниот и моментално најатрактивниот суперавтомобил под брендот „Lamborghini“ ја доби и својата „Roadster“ верзија која ја направи, ако воопшто е можно, дури и попривлечна, поубава…

 • Запознајте го el-Born: Првото, целосно електрично возило на CUPRA

  Запознајте го el-Born: Првото, целосно електрично возило на CUPRA

  Неверојатен дизајн на надворешноста за новиот модел на CUPRA: el-Born Највисок квалитет и софистицираност во внатрешноста со спортски карактер Перформансите и динамиката се јасен фокус…

 • Врачена наградата Автомобил на годината во Македонија за 2020 година и признанието СУВ на годината

  Врачена наградата Автомобил на годината во Македонија за 2020 година и признанието СУВ на годината

  Националното жири за избор на „Автомобил на годината во Македонија“ по 25. пат ги врачи најпрестижната и најпосакуваната награда и признанието во автомобилската индустрија. Со…

 • Стартуваше производството на првиот „Aston Martin SUV“ (ФОТО+ВИДЕО)

  Стартуваше производството на првиот „Aston Martin SUV“ (ФОТО+ВИДЕО)

  Британскиот производител „Aston Martin“ по пет години од првата најава и премиерата на концептот, конечно го започна производството на својот прв „SUV“ модел. „Aston Martin…

 • Легендарно лого: Новата Opel Mokka прва со новата молња

  Легендарно лого: Новата Opel Mokka прва со новата молња

  Чиста прецизност: сите следни нови модели на Opel ќе го носат ново дизајнирано лого на брендот Риселсхајм. Opel Мokka е првиот модел со Opel Vizor,…

 • Вработените во Ford бараат компанијата да престане да прави полициски возила

  Вработените во Ford бараат компанијата да престане да прави полициски возила

  Вработените во Ford побарале од раководството на компанијата да престане со производство и продажба на полициски возила, пренесува The Verge. Националните протести ги принудија некои вработени…

 • Европскиот суд им овозможи на купувачите на „Фолксваген“ полесно да тужат

  Европскиот суд им овозможи на купувачите на „Фолксваген“ полесно да тужат

  Највисокиот суд на Европската Унија донесе пресуда дека купувачите на автомобили „Фолксваген“ опремени со софтвер инсталиран за да ги измами тестовите за емисија на гасови,…

 • Германска автомобилска индустрија: Добија помош од буџетот, а исплаќаат дивиденди

  Германска автомобилска индустрија: Добија помош од буџетот, а исплаќаат дивиденди

  Иако голем број германски производители на автомобили добија државна помош за време на епидемијата од коронавирус, нивните акционери сепак очекуваат да добијат милијарди евра преку…

 • Toyota и понатаму највредниот автомобилски бренд во светот

  Toyota и понатаму највредниот автомобилски бренд во светот

  Компанијата Kantar, која се занимава со истражување на пазарот, објави листа на 100 највредни брендови во светот, а на кој се нашле само три автомобилски…