Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,343.68 0.34%    BESK 7,500.00 0%    FUBT 1,200.00 9.09%    GRNT 1,180.00 0.06%    KMB 7,647.14 0.3%    OKTA 4,700.00 3.3%    REPL 79,990.12 1.25%    RMDEN18 98.70 0%    SBT 3,000.00 0%    STIL 92.00 0%    TETE 2,250.00 0%    

Граѓаните на САД денес ќе потрошат 27 милијарди долари

Време: 16:11

Датум: февруари 14, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Аналитичарите предвидуваат дека граѓаните на САД денес, на Денот на вљубените ќе потрошат околу 27,4 милијарди долари.

Тоа е голем скок од минатата година, кога се потрошени повеќе од 20,7 милијарди долари.

Ова дава ветер во грб за трговците и укажува на зголемување на довербата кај потрошувачите, а тоа се добри вести за економијата.

1948 година

Просечна цена на Денот на вљубените: 8,79 долари по пар
Цена на билети за кино: 36 центи

2018 година

Просечна цена на Денот на вљубените: 70,32 долари по пар
Просечна цена на билети за кино: 9.11 долари

Овој 14 февруари, според прогнозите ќе биде рекорден по потрошувачка. Поточно, Американците во 2018 година потрошиле 19,6 милијарди, во 2017 година 18,2 милијарди долари, а во 2014 година 18,6 милијарди долари.

Кој?

Од минатата година, бројот на луѓе кои го слават празникот се зголеми, па сега изнесува 55 проценти од населението. Рекордот е забележан во 2009 година, кога 63 проценти од граѓаните на САД славеле.

Според извештајот на Националната федерација за малопродажба на САД, 62 проценти од луѓето на возраст од 35 до 44 години на некој начин го одбележуваат овој празник, што е повисок процент од оние во групата од 25-34 години, од кои ќе слават 60 проценти.

Од друга страна, само 46 проценти од постари од 65 години ќе го слават Денот на вљубените.

Колку?

Заљубените, според проценките ќе трошат по рекордни 196 долари по човек, додека во 2019 година таа сума изнесувала 161 долари.

Најмалку потрошиле во 2009 година, „се на се“ 102 долари по човек.

Како и порано, мажите трошат повеќе од жените, 291 према 106 долари.

Што?

Граѓаните на САД во голем број купувале поевтини подароци.

Минатата година, дури 2,4 милијарди дале на слатки, 1,3 на честитки, 2,3 на цвеќиња и 5,8 милијарди на накит.

На излегување на 14 февруари т.е во ресторани, кафулиња и кина потрошиле околу 4,3 милијарди долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Банката на Англија пушти во промет нови банкноти од 20 фунти

  Банката на Англија пушти во промет нови банкноти од 20 фунти

  Нова банкнота од 20 фунти со ликот на уметникот Вилијам Тарнер ќе се појави од утре во банкоматите и платниот промет во Велика Британија. Оваа…

 • Сопственичка на онлајн продавница е најбогатата Русинка

  Сопственичка на онлајн продавница е најбогатата Русинка

  Најбогатата жена во Русија е Татјана Бакалчук, сопственик и основач на интернет продавницата Wildberries, објави денеска магазинот Forbes. Нејзиното богатство, според Forbes достигнало 1,4 милијарди…

 • Просечната плата во декември 26.836 денари

  Просечната плата во декември 26.836 денари

  Просечната нето плата исплатена по вработен во декември 2019 година изнесува 26.836 денари, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци просечната месечна исплатена нето-плата…

 • Шпанија воведува дигитален данок: Годишно очекуваат околу милијарда евра приход

  Шпанија воведува дигитален данок: Годишно очекуваат околу милијарда евра приход

  Шпанија има намера да воведе нов данок кој ќе го плаќаат претежно големите дигитални компании како Google, Amazon и Facebook, изјави министерката за финансии, Мариа…

 • Ангеловска: Преку алатката за транспарентност за јавен долг, ќе се бориме против погрешното информирање

  Ангеловска: Преку алатката за транспарентност за јавен долг, ќе се бориме против погрешното информирање

  Од денес граѓаните имаат можност да се информираат за јавниот долг преку новата алатка за транспарентност javendolg.open.finance.gov.mk, која ја изработи Министерството за финансии со поддршка…

 • Почина креаторот на “copy-paste”

  Почина креаторот на “copy-paste”

  Пионерот во компјутерската технологија, Лери Теслер, креаторот на “cut”, “copy” и “paste”, почина на 74-годишна возраст. Теслер започна да работи во Силиконската долина во раните…

 • Брегзит донесе 140 компании во Холандија

  Брегзит донесе 140 компании во Холандија

  Неизвесните ефекти од Брегзит принудија голем број странски компании да отворат канцеларии во Холандија, соопшти холандската агенција за странски инвестиции, додавајќи дека од референдумот за…

 • За десет години во земјава влегле 2,6 милијарди евра странски инвестиции

  За десет години во земјава влегле 2,6 милијарди евра странски инвестиции

  За десет години во земјава влегле 2,6 милијарди евра директни странски инвестиции – покажуваат податоците на Народната банка. Бројките покажуваат дека не „цветаат рози“ во…

 • Ковид-19: 2.126 лица починаа, бројот на заразени се намалува

  Ковид-19: 2.126 лица починаа, бројот на заразени се намалува

  Од коронавирусот (ковид-19) досега починале 2.126 лица, заразени се 75.600, а во последните 24 часа во кинеската провинција Хубеи, каде за прв пат се појави…

 • Претпладне врнежи од дожд, попладне ќе престанат

  Претпладне врнежи од дожд, попладне ќе престанат

  Времето претпладне во поголем дел од земјава ќе биде со врнежи од дожд, а на планините од снег. Во попладневните часови врнежите ќе престануваат и…