Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,704.50 7%    BESK 5,643.00 10%    GRNT 790.86 6.03%    KMB 6,027.13 7.4%    MPT 50,496.41 8.52%    MTUR 4,400.00 10%    OKTA 3,000.00 0.99%    STB 885.95 6.61%    TNB 13,878.00 10%    TTK 1,166.00 10%    UNI 1,885.00 5.78%    ZUMS 1,000.00 0%    

Анализа: Поради нелинеарен раст и развој на туризмот Охрид и државата од осамостојувањето до денес загубиле шест милијарди долари

Време: 15:00

Датум: февруари 14, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Градот Охрид генерално остварува приходи од туризмот како стопанска дејност, но реализираните приходи се далеку помали од можните. Тоа го покажуваат податоците од Анализа на економското влијание на туризмот во Општина Охрид, изготвена од експерти од Факулетот за туризам и угостителство.

На денешната презентација беше појаснето дека во Анализата се направени пресметки на приходи по основ туризам, реализирани приходи од домашни туристи, приходи остварени од странски туристи, учество на приходите генерирани од туризмот во БДП. Изготвена е и меѓусекторска анализа со пресметки за влијанието на секторот, односно колку туризмот генерира дополнителни приходи во останатите гранки на националната економија, како и проценка на јавните давачки што по основ на туристички ноќевања можат да ги прибираат туристичките центри и државата.

Резултатите од анализата покажуваат дека наспроти природен линеарен раст на развој, кај нас туризмот заостанува зад поширокиот регион на јужно средоземие што резултира со остварени приходи далеку помали од посакуваните.

– Нашите проценки се дека во периодот од 2000 до 2017 година по основ туризам се генерирани некаде две милијарди долари приходи, но истовремено се загубени околу три милијарди долари. Тоа е сериозна сума. Ако се земат предвид индиректните ефекти или обртот што може да настане во националната економија, доаѓаме до некаде шест милијарди долари загуба, рече проф. д-р Александар Трајков, продекан на ФТУ и дел од екипата што ја изготвија анализата.

Тој појасни дека загубата е на основ на намален извоз на туристички услуги односно намалување на бројот странски туристи во домашната економија, но нагласи дека во студијата не се анализирани факторите што довеле до таквите загуби туку само економскиот импакт. Како фактори тој посочи безбедносни кризи, политички случувања, надворешни фактори кои конкретно негативно влијаат врз туризмот како стопанска дејност, а генерираат загуби во националната економија.

Проф. д-р Цветко Андреески од своја страна истакна дека изготвената студија методолошки ги опфаќа економските аспекти на развојот на туризмот во Општина Охрид и во комбинација со други анализи и податоци може да се користи во иднина како насока на активностите за унапредување на туризмот како стопанска дејност важна за градот.

– Направена е меѓусекторска анализа за влијанието на туризмот врз различните стопански гранки како транспорт, земјоделство, трговијата, така што тоа ќе биде добра основа за воведување мерки за развој на туризмот, рече тој.

Што се однесува на досегашните мерки за унапредување на дејноста, Андреески рече дека субвенциите за привлекување странски гости даваат резултати, дека од нивното воведување во 2011 година до денес двојно е зголемен бројот ноќевања на странски гости. Смета дека треба да се зголемува бројот авионски летови до Охрид поради високо позитивната корелација на бројот пристигнати патници на охридскиот аеродром со бројот регистрирани туристи, а истовремено укажа и на потребата од ревидирање на политиката на субвенционирање, со слични мерки и за привлекување повеќе домашни туристи.

Професорот Наумче Мариноски нагласи дека туризмот е мошне сложена стопанска дејност, подложна на надворешни влијанија, сектор чии падови и подеми не секогаш се последица на чисто економски фактори.

– Определени случувања, појави, надворешни влијанија, чисто неекономски фактори понекогаш многу влијаат врз туризмот, можат целосно да ги анулираат сите можни емитивни карактеристики на туризмот, рече Мариноски.

Тој посочи дека и многу други ситуации можат да бидат надворешни фактори што негативно се одразуваат врз економскиот импакт од туризмот, како антипромотивни активности поради конкурентност на околните држави, некои навидум маргинални констатации во медиумите како примиерите на објавени написи за загадена вода во езерото, појава на змии во езерото и слично.

За актуелната ситуација со прогласената пандемија на корона-вирусот рече дека рапидно ќе се одрази врз светскиот туризам, но и на туризмот во Охрид кој е дел од комбинираните балкански тури што беа интересни за туристите од Кина.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Корона го “закопа” глобалниот туризам

  Корона го “закопа” глобалниот туризам

  Поради пандемијата на коронавирус, бројот на туристички патувања во светот ќе се намали за најмалку 20 до 30 проценти, во однос на рекордната 2019 година.…

 • Кинеската индустрија повторно на нозе – скоро 99 проценти од претпријатија работат

  Кинеската индустрија повторно на нозе – скоро 99 проценти од претпријатија работат

  Во Кина, најмалку 98,6 проценти од големите индустриски претпријатија кои поради коронавирусот мораа да го прекинат производството, повторно пoчнаа да работат. Според Министерството за индустрија…

 • 44 новозаразени од коронавирус, двајца починати, вкупно 329 заболени

  44 новозаразени од коронавирус, двајца починати, вкупно 329 заболени

  Министерството за здравство информираше дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби од Ковид-19 починаа двајца мажи, едниот на возраст од 45 години од…

 • Кога ќе порасне побарувачката за нафта?

  Кога ќе порасне побарувачката за нафта?

  Зголемување на побарувачката за нафта може да се очекува уште кон крајот на април, кога дел од ограничувањето поради коронавирусот ќе биде укинато. Сепак, не…

 • Становите поевтиниле за 4,3 отсто во втората половина од минатата година

  Становите поевтиниле за 4,3 отсто во втората половина од минатата година

  Просечната цена на квадратен метар станбена површина поевтинела за 4,3 отсто во втората половина од минатата година во однос на првата половина, при што во…

 • Јужна Кореја на граѓаните ќе им исплаќа помош, но не и на најбогатите

  Јужна Кореја на граѓаните ќе им исплаќа помош, но не и на најбогатите

  Јужна Кореја на своите граѓани ќе им обезбеди финансиска помош со итни готовински исплати, објави Reuters. Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џе-ин изјавил дека државата ќе…

 • Последна порака на принцот Хари и Меган како членови ка кралското семејство

  Последна порака на принцот Хари и Меган како членови ка кралското семејство

  Принцот Хари и неговата сопруга Меган ја објавија својата последна порака како членови на британското кралско семејство, а својата кариера ја продолжуваат без титулите „ваше…

 • Речиси 50 милиони Американци би можеле да останат без работа

  Речиси 50 милиони Американци би можеле да останат без работа

  Милиони Американци веќе ги загубија своите работни места како резултат на кризата со коронавирусот, а најголемата штета допрва претстои, според проценката на Федералните резерви. Според…

 • Трамп и Путин разговарале по телефон

  Трамп и Путин разговарале по телефон

  Претседателот на САД, Доналд Трамп и претседателот на Русија, Владимир Путин за време на телефонскиот разговор оцениле дека е важно да се стабилизираат глобалните пазари…

 • Светската банка ги повикува Г20 да не воведуваат ограничувања на извозот

  Светската банка ги повикува Г20 да не воведуваат ограничувања на извозот

  Светската банка ги повикува земјите членки на Групата 20 да не воведуваат нови ограничувања на извозот на медицински средства, храна и производи клучни за борбата…