Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,343.68 0.34%    BESK 7,500.00 0%    FUBT 1,200.00 9.09%    GRNT 1,180.00 0.06%    KMB 7,647.14 0.3%    OKTA 4,700.00 3.3%    REPL 79,990.12 1.25%    RMDEN18 98.70 0%    SBT 3,000.00 0%    STIL 92.00 0%    TETE 2,250.00 0%    

Само една земја во светот нема кучиња скитници: Еве како го решиле проблемот

Време: 15:23

Датум: февруари 13, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Во светот постојат околу 200 милиони кучиња скитници, според Светската здравствена организација. Меѓутоа, Холандија не придонесува за оваа статистика затоа што стана првата земја во светот без ниту едно куче скитник.

Холанѓаните ги сакаат своите миленици. Кучињата се присутни во секојдневниот живот на луѓето, шетаат низ градот во корпи за велосипеди, повеќето кафулиња и ресторани се прилагодени за кучиња, малите миленичиња можат да се возат во јавен превоз по пониска цена, а има и кучиња кои уживаат во различни оброци и вкусови секоја вечер. Звучи нереално, но е така.

Кучињата некогаш биле статусен симбол во Холандија. Богатите луѓе чувале кучиња како миленичиња или ги користеле за спортски цели.

Со оглед на поврзаноста со социјалниот статус, во Холандија во текот на 19 век постоело масовна популација на кучиња. Меѓутоа, епидемијата на беснило резултирала со страв, поради што многу сопственици ги напуштиле своите миленици. Ова создало промена во погледот на општеството за односот човек и куче, каде што здравјето на кучето се сметало како одраз на одговорното однесување на сопственикот.

За време на тој период, холандската влада исто така вовела данок на кучиња во обид да го регулира бројот на кучињата скитници во Холандија, но тоа имало спротивен ефект: се произвело повеќе кучиња скитници колку што луѓето не можеле да си дозволат (или не сакале) да ги чуваат своите миленици.

Во 1864 година е основана првата агенција за заштита на животните во Хаг. Еден век подоцна, стапил во сила Законот за заштита на животните. Сега е забрането сопственикот да злоупотребува и малтретира било кое животно. Во спротивно затворската казна е до три години, како и парична казна во износ од 16.750 евра.

1. Кучиња кои имаат сопственик, но сопственикот му овозможува на кучето слободно да се движи во текот на денот.

2. Кучиња без сопственици: Кучиња напуштени од сопственици.

3. Кучиња во заедници: Немаат еден сопственик, но за нив се грижи заедницата.

4. Диви кучиња: Куче кое никој не го води и преживува само.

Во Холандија речиси да нема кучиња скитници, а Холанѓаните го решиле овој проблем со CNVR програмата за стерилизација финансирана од државата. Светската агенција за заштита на животните верува дека ова е најефикасниот начин за борба против популацијата на кучиња скитници.

Многу општини зголемуваат даноци за купени кучиња, кои ги охрабрило луѓето да прифаќаат бездомници од засолништа.

Формирани се и животински полициски сили кои ги надгледуваат злосторствата врз животните и да ги спасат животните во неволја.

Од партијата за животни веруваат дека постои поврзаност помеѓу тоа како општеството ги третира своите животни и начинот на кој постапува со нивните граѓани. Веруваат дека „постои директна врска помеѓу насилството врз животните и насилството врз луѓето“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Банката на Англија пушти во промет нови банкноти од 20 фунти

  Банката на Англија пушти во промет нови банкноти од 20 фунти

  Нова банкнота од 20 фунти со ликот на уметникот Вилијам Тарнер ќе се појави од утре во банкоматите и платниот промет во Велика Британија. Оваа…

 • Сопственичка на онлајн продавница е најбогатата Русинка

  Сопственичка на онлајн продавница е најбогатата Русинка

  Најбогатата жена во Русија е Татјана Бакалчук, сопственик и основач на интернет продавницата Wildberries, објави денеска магазинот Forbes. Нејзиното богатство, според Forbes достигнало 1,4 милијарди…

 • Просечната плата во декември 26.836 денари

  Просечната плата во декември 26.836 денари

  Просечната нето плата исплатена по вработен во декември 2019 година изнесува 26.836 денари, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци просечната месечна исплатена нето-плата…

 • Шпанија воведува дигитален данок: Годишно очекуваат околу милијарда евра приход

  Шпанија воведува дигитален данок: Годишно очекуваат околу милијарда евра приход

  Шпанија има намера да воведе нов данок кој ќе го плаќаат претежно големите дигитални компании како Google, Amazon и Facebook, изјави министерката за финансии, Мариа…

 • Ангеловска: Преку алатката за транспарентност за јавен долг, ќе се бориме против погрешното информирање

  Ангеловска: Преку алатката за транспарентност за јавен долг, ќе се бориме против погрешното информирање

  Од денес граѓаните имаат можност да се информираат за јавниот долг преку новата алатка за транспарентност javendolg.open.finance.gov.mk, која ја изработи Министерството за финансии со поддршка…

 • Почина креаторот на “copy-paste”

  Почина креаторот на “copy-paste”

  Пионерот во компјутерската технологија, Лери Теслер, креаторот на “cut”, “copy” и “paste”, почина на 74-годишна возраст. Теслер започна да работи во Силиконската долина во раните…

 • Брегзит донесе 140 компании во Холандија

  Брегзит донесе 140 компании во Холандија

  Неизвесните ефекти од Брегзит принудија голем број странски компании да отворат канцеларии во Холандија, соопшти холандската агенција за странски инвестиции, додавајќи дека од референдумот за…

 • За десет години во земјава влегле 2,6 милијарди евра странски инвестиции

  За десет години во земјава влегле 2,6 милијарди евра странски инвестиции

  За десет години во земјава влегле 2,6 милијарди евра директни странски инвестиции – покажуваат податоците на Народната банка. Бројките покажуваат дека не „цветаат рози“ во…

 • Ковид-19: 2.126 лица починаа, бројот на заразени се намалува

  Ковид-19: 2.126 лица починаа, бројот на заразени се намалува

  Од коронавирусот (ковид-19) досега починале 2.126 лица, заразени се 75.600, а во последните 24 часа во кинеската провинција Хубеи, каде за прв пат се појави…

 • Претпладне врнежи од дожд, попладне ќе престанат

  Претпладне врнежи од дожд, попладне ќе престанат

  Времето претпладне во поголем дел од земјава ќе биде со врнежи од дожд, а на планините од снег. Во попладневните часови врнежите ќе престануваат и…