Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,359.76 9.05%    GRNT 823.80 4.28%    KMB 6,095.78 6.78%    MPT 50,291.21 8.19%    MTUR 4,400.00 0%    OHB 4,300.00 -0.15%    OKTA 3,227.04 9.25%    RMDEN15 99.00 0%    RZUS 59.00 9.26%    SBT 2,381.67 8.93%    STB 940.74 2.93%    STIL 81.00 9.46%    TEL 277.40 3.19%    TKVS 4,880.00 -0.12%    TNB 14,403.00 2.96%    TTK 1,210.00 10%    

Тивко влечење: Opel Grandland X со електричен погон на сите тркала

Време: 12:52

Датум: февруари 7, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

 • Најсовремен 4×4: плаг-ин хибриден СУВ на Opel со електричен погон на сите тркала
 • Четири режими на возење: „Електричен“, „хибриден“, „погон на сите тркала“ и „спорт“
 • Моќнa количина: Излезна енергија на системот до 300 КС
 • „е-заштеда“: складирање на енергија за подоцнежна употреба

Риселхајм. Opel носи одлична вест за љубителите и набљудувачите на птици, шумарите, возачи на коњи, риболовци, морнари и другите! Со новиот Opel Grandland X Hybrid4 тие можат тивко да се движат низ шумата, преку ридот или надолу кон брегот, бидејќи елегантниот SUV има електричен погон на сите тркала. Ако батеријата од плаг-ин хибридниот приклучот од 13,2 kWh е наполнета и возачот има „лесна десна нога“, Grandland X во режимот „All-Wheel Drive“ се напојува само од двата електрични мотори. И не е само тивок, туку исто така е и ефикасен, бидејќи на Grandland X не му треба тешка осовина. Исто така, високиот вртежен момент на електричните мотори е достапен уште од првото стискање на гаста и испорачува оптимална влечење на меки површини.

Плаг-ин хибрид: најдоброто од двата света

Првиот плаг-ин хибрид со погон на сите тркала од германската марка го комбинира најдоброто од електричен погон и мотор со внатрешно согорување – за моќни перформанси и корисен електричен опсег. Динамичен погон во секое време е обезбеден од четирите режими на возење „Electric“, „Hybrid“, „All-Wheel Drive “ и „Sport“.

Opel Grandland X Hybrid4 е придвижуван од 1,6-литарски турбо бензински мотор и два електрични мотори кои нудат системско производство на моќност од 221kW (300 КС). Според WLTP, потрошувачката на гориво (пондерирана, комбинирана) е 1,4-1,3 л/100км, емисии на CO2 32-29 г/ км (NEDC: 1,6-1,5 л / 100 км, 36-34 г/км CO2). Четирицилиндричниот мотор со внатрешно согорување од 147kW (200 КС) беше специјално дизајниран за да ги исполни барањата на хибридното возило. Максималната брзина на Grandland X Hybrid4 е 235 км/ч.

Електричната единица се состои од два електрични мотори на предната и задната оска. Силата на предниот електричен погон одговара на 81kW (110 КС) и оној на задниот погон 83kW (113 КС). Предниот електричен мотор ја пренесува својата моќност на предните тркала преку електрифициран осумстепен автоматски менувач. Вториот електричен мотор и диференцијалот се интегрирани во задната оска, што го претвора Grandland X Hybrid4 во постојан погон на сите тркала со оптимално влечење. До 59 километри може да се вози чисто електрично во WLTP1 циклусот на возење, (67-69 км NEDC2).

Четири режими на возење: без емисии во градот, моќни на отворен пат

Со Grandland X Hybrid4, возачите можат да избираат помеѓу четири различни режими на возење во зависност од нивните преференции и барања:

 • Режимот „Hybrid“ се фокусира на оптимизирање на потрошувачката на гориво на возилото. Моторот со внатрешно согорување и електричните мотори работат заедно или наизменично, во зависност од условите на возење и стилот на возење.
 • Во режимот „Electric“, Grandland X Hybrid4 се управува чисто од електрична енергија. Во повеќето случаи, силата се испорачува од задниот електричен мотор, плус предниот мотор кога возачот бара поголема моќност со притискање на педалот за гаста. При стартување, моторот со внатрешно согорување е привремено дополнително ангажиран за максимална моќност. Најголемата брзина во чист електричен погон е 135км / ч.
 • Во режимот „All-Wheel Drive“, Grandland X Hybrid4 е управуван од предните и од задните тркала.
 • Режимот „Sport“ ја комбинира моќта на моторот за внатрешно согорување и електричниот мотор за особено динамичен стил на возење. Излезната моќност на силата е еквивалентна на најголемата моќ на моторот со внатрешно согорување плус електрична моќност на моторот во одреден момент на времето. На пример, Grandland X Hybrid4 со мотор со внатрешно согорување 147kW (200 КС) и два електрични мотори (преден / заден: 81 / 83kW) и единечна батерија од 90kW има моќност на системот од 221kW (300 КС).

Возете умно, зачувајте енергија за подоцна: со „е-Save“ и регенеративно сопирање

„E-Save“ овозможува заштита на електричната енергија зачувана во високонапонската батерија за подоцнежна употреба, на пр. за возење во области ограничени на електрични возила. Може да се заштеди целата или дел од енергијата зачувана во батеријата. Функцијата се активира преку екранот на допир во боја на инфозабавниот систем.

Покрај тоа, регенеративното сопирање зафаќа кинетичка енергија за време на забавување што инаку би се трошело како топлина. Клиентот може да избере од два режима зкои ги претвораат електричните мотори во генератори, така што електричната енергија може да се врати во батеријата и да се чува.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Долга традиција на електрични автомобили на Opel

  Долга традиција на електрични автомобили на Opel

  Е-пионери: предците на Opel Corsa-e и Grandland X плаг-ин хибрид Од 1968 година: повеќе од пет децении истражување на електричните погонски системи Пред своето време:…

 • Само еден процент од возилата на патиштата во Европа во 2018 година биле електрични

  Само еден процент од возилата на патиштата во Европа во 2018 година биле електрични

  Наспроти растот на новопродадени возила со алтернативен погон во Европа нивниот удел на патиштата во 2018 година е само 3,8 проценти. Од нив 0,7 проценти…

 • Fiat сака да ги отвори фабриките во Италија

  Fiat сака да ги отвори фабриките во Италија

  Фабриката за автомобили Fiat Chrysler сака да го продолжи производството во три фабрики во Италија веќе од наредната недела ако за тоа добие дозвола од…

 • Година на легендите: Opel Ascona и Manta имаат по 50 години

  Година на легендите: Opel Ascona и Manta имаат по 50 години

  Автомобил од соништата: прекрасната Manta се појави на пазарот во 1970 година Сеопфатнa: Ascona како спортска лимузина и лајфстајл караван пристигна истата година Стратегија: Opel…

 • Совети за дезинфекција на возилата

  Совети за дезинфекција на возилата

  Коронавирусот не е шега, па затоа почитувајте ги мерките за заштита. Дезинфекцијата е клучна за спречување на ширењето на коронавирусот. Како што редовно треба да…

 • Електричен автомобил за секого: Новата Opel Corsa-e за 29.900 евра во Германија

  Електричен автомобил за секого: Новата Opel Corsa-e за 29.900 евра во Германија

  Шеста генерација на Corsa: со електричен домет на возење до 337 километри (WLTP) Атрактивни лизинг каматни стапки во Германија: Corsa-e достапна од 299 евра месечно…

 • Во јануари увезени само 1.200 половни возила – данокот го урна узозот

  Во јануари увезени само 1.200 половни возила – данокот го урна узозот

  Во јануари годинава се увезени вкупно 1.813 возила во земјава од кои само 1.224 биле половни автомобили – покажувата податоците на Царинската Управа. Бројките покажуваат…

 • За овој единствен модел на Ferrari бараат вистинско мало богатство

  За овој единствен модел на Ferrari бараат вистинско мало богатство

  Во прашање е моделот Ferari Enzo… Прекрасниот Ferrari Enzo од 2004 година е пуштен во продажба и цената му е 2 милиони долари. #Ferrari #Enzo Number 2…

 • Кој би рекол: Дали овој Citroën вреди 189.500 долари?

  Кој би рекол: Дали овој Citroën вреди 189.500 долари?

  Многу ретка верзија… Екстремно ретка верзија на Citroën DS21 од 1965 година е ставена на продажба, а неговата цена е 189.500 долари? This 1965 Citroen…

 • Бројот на заразени опаѓа, јапонскиот гигант продолжува со производство во Кина

  Бројот на заразени опаѓа, јапонскиот гигант продолжува со производство во Кина

  Компанијата Nisan соопшти дека планира да го продолжи производството во својата фабрика во Кина бидејќи бројот на нови случаи на заразени со вирусот COVID-19 во таа…