14 јули, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАКинеското Гран-при 2020 во Формула 1 откажано поради коронавирусот

Кинеското Гран-при 2020 во Формула 1 откажано поради коронавирусот

Федерацијата на спортови во Шангај издаде официјална изјава во која се вели дека сите големи спортски настани во регионот се откажани се додека не се искорени епидемијата на коронавирус.

Така, кинеското Гран-при е официјално откажано од локалните власти.

Во исто време, Меѓународната автомобилска федерација (ФИА) и раководството на Формула 1 сè уште не дадоа официјални изјави за откажување или одложување на натпреварот.

Претходно беше откажано Гран-при на Кина во Формула Е шампионатот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП