Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,359.76 9.05%    GRNT 823.80 4.28%    KMB 6,095.78 6.78%    MPT 50,291.21 8.19%    MTUR 4,400.00 0%    OHB 4,300.00 -0.15%    OKTA 3,227.04 9.25%    RMDEN15 99.00 0%    RZUS 59.00 9.26%    SBT 2,381.67 8.93%    STB 940.74 2.93%    STIL 81.00 9.46%    TEL 277.40 3.19%    TKVS 4,880.00 -0.12%    TNB 14,403.00 2.96%    TTK 1,210.00 10%    

Како да ви стане понеделник омилен ден во неделата

Време: 22:26

Датум: февруари 3, 2020

Категорија: КАРИЕРА

Најлошиот ден во неделата за многумина е понеделник, a причини за тоа има многу. Враќање на работа, почеток на нова недела, нови работни обврски, задачи итн.

Сепак, понеделник не мора воопшто да биде страшен, а се зависи од вас самите.

Затоа, наместо самите на себе да си вршите притисок од раните утрински часови, започнете го понеделникот колку што е можно на помирен начин. Ако е потребно, станете порано за во мир да го испиете првото утринско кафе и добро да се подготвите за новата недела и сите обврски кои ве чекаат.

Започнете со бавно темпо

Иако многумина советуваат дека најтешките задачи треба прво да се направат, обидете се спротивно. Со оглед на тоа дека понеделникот е веќе доволно тежок сам по себе, оставете ги оние најтешки задачи за остатокот од неделата или барем за попладневните часови.

Пронајдете нешто на што се радувате

За да се радувате на понеделник, направете нешто што ќе ве направи среќни. На пример, ветете си самите себе дека ќе одите подоцна на шопинг или ќе одите во парфимерија или на пауза за ручек ќе изедете колач во својата омилена слаткарница. На тој начин ќе го „преживеете“ понеделникот многу полесно.

Променете ја својата рутина

За да го направите понеделник помалку досаден, не дозволувајте секој ден да ви биде ист. Во секој свој работен ден воведете нешто ново или различно.

Неделата искористете ја максимално

За понеделникот да биде добар, исто така е важно и на кој начин сте го поминале претходниот ден. Затоа, неделата искористете ја до максимум. Уживајте, одморете се и опуштете се или поминете го денот во природа.

Бидете самите себе на прво место

Последна, но не и најмалку важна работа е дека самите себе би требало да бидете на прво место, и тоа не само во понеделник. Но, времето во понеделник, кога ќе се вратите дома од работа, посебно посветете внимание на себе. Дозволете си бања, гледајте го својот омилен филм или одете на масажа.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како да одржите мотивација ако работите од дома

  Како да одржите мотивација ако работите од дома

  Оние што работат од дома, знаат колку е тешко да се одржи мотивацијата, продуктивноста и концентрацијата во услови каде има толку многу работи што можат…

 • Колку е тешко да се биде сам со сопствените мисли?

  Колку е тешко да се биде сам со сопствените мисли?

  Луѓето би сториле било што, само да не бидат препуштени на своите мисли – прилично е поразителен заклучокот на научниците по спроведувањето на истражувањата. Нова…

 • 5 навики на најбогатиот човек во светот

  5 навики на најбогатиот човек во светот

  Богатството на Џеф Безос е проценето на 121,1 милијарди долари. Ова се неговите навики кои секој може да ги усвои. Можеби нема да станете милијардер,…

 • 10 занимања во кои жените ја преземаат доминацијата од мажите

  10 занимања во кои жените ја преземаат доминацијата од мажите

  Новиот извештај на социјалната мрежа Linkedln покажува некои позитивни навестувања во односот жени и мажи кога е во прашање работата. Така, според анализа на профилите…

 • 5 најдобри деловни совети на Ворен Бафет

  5 најдобри деловни совети на Ворен Бафет

  Ворен Бафет е американски инвеститор, бизнисмен и филантроп. Роден е на 30 август 1930 година во Омаха (Небраска, САД), каде и живее. Познат е како…

 • Познатиот милијардер тврди дека ова е најдобриот совет кој некогаш го добил

  Познатиот милијардер тврди дека ова е најдобриот совет кој некогаш го добил

  Марк Кубан е познат американски претприемач и инвеститор чие богатство се проценува на околу 4 милијарди долари, а за Business Insider го откри советот за…

 • Инвестирајте како Ворен Бафет со помош на три општи правила

  Инвестирајте како Ворен Бафет со помош на три општи правила

  Постојат повеќе причини поради кои би можеле да одлучите да инвестирате во одредена компанија. Сепак, милијардерот и директор во Berkshire Hathaway, Ворен Бафет, вели дека…

 • Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

  Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

  При вработување во мултинационалната компанија Amazon, потенцијалниот вработен мора да има специфични карактеристики. Една од нив е можноста да ги учите своите работодавци. Начинот на…

 • Едноставен психолошки трик како да се чувствувате попродуктивни

  Едноставен психолошки трик како да се чувствувате попродуктивни

  Според истражувањето на Fuqua – школа за бизнис и маркетинг од Универзитетот Дјук и школата Wahrton од Универзитетот во Пенсилванија, луѓето често претпоставуваат како мултитаскингот нè…

 • Вниманието на милениумците е 12 секунди, а на генерацијата Z само 8 секунди

  Вниманието на милениумците е 12 секунди, а на генерацијата Z само 8 секунди

  “Помладите генерации сè помалку конзумираат линеарна телевизија и поминуваат многу повеќе време на интернет. Според IPSOS, дури и кога гледаат телевизија за време на рекламен…