Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,343.68 0.34%    BESK 7,500.00 0%    FUBT 1,200.00 9.09%    GRNT 1,180.00 0.06%    KMB 7,647.14 0.3%    OKTA 4,700.00 3.3%    REPL 79,990.12 1.25%    RMDEN18 98.70 0%    SBT 3,000.00 0%    STIL 92.00 0%    TETE 2,250.00 0%    

Скопје викендов беше домаќин на меѓународниот ракометен турнир „КЛ7 2020“, Металург и КЛ7 први лауреати

Време: 13:05

Датум: јануари 27, 2020

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Викендов што е зад нас се одржа првиот меѓународен турнир за млади категории “КЛ7 2020”, чии домаќин и организатор беше ракометниот клуб КЛ7. На истиот учествуваа пет клуба со осум екипи во две категории: 2002 и помали, 2004 и помали.

Во салата „Арихиепископ Доситеј“ во  Општина Кисела Вода беа присутни дел од најдобрите од ракометот во младински категории во Македонија, клубови кои работат во создавање на играчи од кои еден ден некои од нив ќе бидат носители на националниот дрес.

Неколкумина од учесниците на турнирот веќе се наши репрезентативци, што е сонот на секој ракометар, да се биде дел од татковинската ракометна армија на терен. Турнирот беше добра можност да се види кој како напредува, работи, да се спроведат практично и да се споредат “изучените лекции” . Се одиграа 12 натпревари, систем секој со секого во групата, со што се стигна до најуспешните .

Генерација 2004 го имаше следниот редослед :

 1. РК Металург 2. РК КЛ7 3. РК Вардар

Најдобар голман: Иван Галевски (РК КЛ7)

Најдобар стрелец: Славчо Шулески (РК КЛ7)

Најдобар играч: Андреј Стојановски (РК Металург).

Генерација 2002 и помали го имаше следниот распоред:

 1. РК КЛ7
 2. РК Металург
 3. РК ПИК Сегед (Унгарија)

Најдобар голман: Марк Бицок (РК ПИК Сегед),

Најдобар стрелец: Емилијан Ѓорговски (РК КЛ7),

Најдобар играч: Стефан Додиќ (РК Металург).

Најдобрите добија плакети кои им беа доделени од страна на менаџментот на РК КЛ7 и КМГ Спорт агенција, на која и припадна задачата логистички да го реализира турнирот. Признанијата на најуспешните голмани им ги врачи градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски, а на најдобрите стрелци, Кирил Лазаров.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Банката на Англија пушти во промет нови банкноти од 20 фунти

  Банката на Англија пушти во промет нови банкноти од 20 фунти

  Нова банкнота од 20 фунти со ликот на уметникот Вилијам Тарнер ќе се појави од утре во банкоматите и платниот промет во Велика Британија. Оваа…

 • Сопственичка на онлајн продавница е најбогатата Русинка

  Сопственичка на онлајн продавница е најбогатата Русинка

  Најбогатата жена во Русија е Татјана Бакалчук, сопственик и основач на интернет продавницата Wildberries, објави денеска магазинот Forbes. Нејзиното богатство, според Forbes достигнало 1,4 милијарди…

 • Како правилно да ја наместите столицата за да не ви страда ‘рбетот додека седите

  Како правилно да ја наместите столицата за да не ви страда ‘рбетот додека седите

  Дури и користењето на скапа столица која држи идеална положба на тело во текот на подолг период, не значи дека нема да чувствувате болка во грбот.…

 • Samsung им испрати чудна нотификација на своите корисници

  Samsung им испрати чудна нотификација на своите корисници

  Од утрово, интернетот е преплавен со информации како Samsung им испратил на своите корисници чудна нотификација преку апликацијата Find My Mobile. Сè уште никој не…

 • Нова понуда за станбен кредит на Охридска банка: Станбен кредит на Охридска банка со 10 години фиксна каматна стапка од 3,5 %

  Нова понуда за станбен кредит на Охридска банка: Станбен кредит на Охридска банка со 10 години фиксна каматна стапка од 3,5 %

  Од денеска, Охридска банка го збогатува своето портфолио на производи со нов тип на станбен кредит, овозможувајќи им на своите клиенти уште поповолни услови; најдолго…

 • Електричен Порше целосно изгоре, а никој не ја знае вистинската причина за пожарот(видео)

  Електричен Порше целосно изгоре, а никој не ја знае вистинската причина за пожарот(видео)

  Минатата недела, во гаража во куќа во јужна Флорида изгоре Порше Тајкан. Покрај губиток на автомобилот, сопственикот се соочува и со оштетување на домот кој…

 • Нови грешки на авионите на Boeing

  Нови грешки на авионите на Boeing

  Boeing 737 MAX се соочува со потенцијални нови безбедносни проблеми. Поточно, пронајдени се пукнатини во резервоарите за гориво на неколку нови авиони кои се наоѓале во…

 • А1 Македонија за деловните корисници: A1 Business, подарок таблет и Office 365

  А1 Македонија за деловните корисници: A1 Business, подарок таблет и Office 365

  Со цел засилување на процесот на дигитална трансформација како и флексибилно работење, А1 Македонија го збогатува своето портфолио со нова понуда за деловни корисници на…

 • Просечната плата во декември 26.836 денари

  Просечната плата во декември 26.836 денари

  Просечната нето плата исплатена по вработен во декември 2019 година изнесува 26.836 денари, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци просечната месечна исплатена нето-плата…

 • Шпанија воведува дигитален данок: Годишно очекуваат околу милијарда евра приход

  Шпанија воведува дигитален данок: Годишно очекуваат околу милијарда евра приход

  Шпанија има намера да воведе нов данок кој ќе го плаќаат претежно големите дигитални компании како Google, Amazon и Facebook, изјави министерката за финансии, Мариа…