Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Над 209.000 домаќинства во земјава не можат да си ги платат сметките на време

Време: 12:27

Датум: јануари 23, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Речиси 37 проценти или околу 209.000 македонски домаќинства имаат проблем на време да си ги платат сметките за комунални услуги (греење, електрична енергија, гас, вода) – покажуваат податоците на Европското статистичко биро „Евростат“. Во просек пак една третина од домаќинствата и во регионот имаат проблем со подмирувањето на сметките во последните 12 месеци. Гледано пак на ниво на земји членки на ЕУ, рекордери се Грците со 35,6 проценти и Бугарите со 30,1 процент, а од земји кандидати прва е Македонија со најлош процент од 36,9 од домаќинствата кои не миожат на време да си ги платат режиските трошоци. Подобри од нас се и Србите каде, според истражувањето со ваков проблем се соочуваат 28,4 проценти од домаќинствата.

Податоците на „Евростат“ покажуваат дека состојбата во земјава претходните години била дури полоша од 2018 година за кога се однесува истражувањето. Убедливо најлошо било во 2016 година – кога 41 процент од домаќинствата во земјава или над 232.000 домаќинства го имале овој проблем. Претходната 2015 година овој процент изнесувал 40, за во 2017 да падне на 38,6 проценти.

И претходните години, пред 2015 година процентот на домаќинства кои не миожат да си ги платат сметките на време варира меѓу 38 и над 39 проценти. И ако истражувањето на Евростат покажува тренд на намалување и пад на овој процент во просек од 10 проценти во однос на 2013 година, кај земјите членки – Македонија не го следи овој тренд. Кај нас овој процент бил убедливо најнизок во 2011 година – 36,2 проценти од домаќинствата, или за 0,7 процентни поени понизок и од 2018 година.

Најмалку домаќинства не можеле навремено да ги подмират режиските трошоци во Холандија, Чешка, Шведска и Австрија – сите со само околу 2 проценти.

Поради финансиски проблеми пак на ниво на ЕУ, во 2018 година речиси 7 проценти од домаќинствата имале проблем навремено да ги подмират режиските трошоци (сметки за греење, струја, гас, вода и др.). Истражувањето покажува дека овој проблем е поизразен меѓу домаќинствата со дете и еден родител. Па така, на ниво на ЕУ околу 14 проценти до домаќинствата со еден возрасен член и најмалку едно дете се соочиле со проблеми за навремено подмирување на режиските трошоци., во споредба со помалку од 3% од домаќинствата што се состојат од двајца возрасни (со најмалку еден член постар од 65 години).

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • По минусните утрински температури, сончево и топло до 18 степени

  По минусните утрински температури, сончево и топло до 18 степени

  По минусните утрински температути, времето во текот не денов ќе биде сончево и релативно топло со слаб јужен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал…

 • Одлични резултати на #МојаНаграда во првите два месеци, бројот на дневно скенирани сметки удвоен

  Одлични резултати на #МојаНаграда во првите два месеци, бројот на дневно скенирани сметки удвоен

  Првите два месеци од приредувањето, наградната игра МојДДВ #МојаНаграда дава одлични резултати. Доделени се 640 награди во вкупен износ од 9,1 милиони денари. Во играта…

 • Продолжува да расте бројот на заразени од коронавирус на крузерот во Јапонија

  Продолжува да расте бројот на заразени од коронавирус на крузерот во Јапонија

  Уште 67 лица кои се наоѓаат на крузерот „Дајмонд принцез“, закотвен во јапонското пристаниште Јокохама, се заразени со коронавирусот, изјави денеска јапонскиот министер за здравство…

 • Германската економија стагнира

  Германската економија стагнира

  Економскиот раст на Германија стагнираше во четвртиот квартал, а извозот е во пад, според германската агенција за статистика. Associated Press наведува дека економските проблеми на…

 • Вкупно 1.523 лица починаа од вирусот во Кина, а 66.492 се заразени

  Вкупно 1.523 лица починаа од вирусот во Кина, а 66.492 се заразени

  Во Кина досега 1.523 лица починале од коронавирусот, а заразени се 66.492 лица, изјави официјалниот претставник на Националната здравствена комисија Лијанг Ванијан. Тој рече дека…

 • ФИТР воведува нов механизам за поддршка на млади талентирани деца

  ФИТР воведува нов механизам за поддршка на млади талентирани деца

  Фонд за иновации и технолошки развој организираше консултативна дебата за новиот механизам за финансиска поддршка на младите креативци. ФИТР подготви „Правилник за финансиска поддршка на…

 • Претпладне умерено облачно, попладне сончево

  Претпладне умерено облачно, попладне сончево

  Во претпладневните часови времето ќе биде умерено до значително облачно, а попладне претежно сончево. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, особено изразен…

 • Граѓаните на САД денес ќе потрошат 27 милијарди долари

  Граѓаните на САД денес ќе потрошат 27 милијарди долари

  Аналитичарите предвидуваат дека граѓаните на САД денес, на Денот на вљубените ќе потрошат околу 27,4 милијарди долари. Тоа е голем скок од минатата година, кога…

 • Анализа: Поради нелинеарен раст и развој на туризмот Охрид и државата од осамостојувањето до денес загубиле шест милијарди долари

  Анализа: Поради нелинеарен раст и развој на туризмот Охрид и државата од осамостојувањето до денес загубиле шест милијарди долари

  Градот Охрид генерално остварува приходи од туризмот како стопанска дејност, но реализираните приходи се далеку помали од можните. Тоа го покажуваат податоците од Анализа на…

 • Направено злато кое личи на пластика

  Направено злато кое личи на пластика

  Швајцарскиот технички институт ETH Zurich успеа да направи 18-каратно злато, кое е пет до десет пати полесно од постојните легури, а кое изгледа и има својства слични…