Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 1,002.02 -2.69%    GTC 1,790.00 -0.22%    KMB 7,013.87 -0.86%    MPT 69,896.37 2.45%    RMDEN15 99.00 0%    RMDEN16 99.00 0%    SBT 2,850.00 0.46%    STIL 74.00 -2.57%    TTK 1,350.00 0%    

Астрономски трошоци: Даваат 3,5 милиони долари за два дена во Давос

Време: 20:30

Датум: јануари 21, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Дводневнoтo патување на Доналд Трамп на Светскиот економски форум ќе ги чини даночните обврзници 3,4 милиони долари.

Ова е, досега е најскапото патување во Давос на американскиот претседател.

Минатогодишниот “аранжман” чинеше 3,2 милиони, а Трамп го откажа патувањето во последен момент.

Секој јануари, илјадници светски службеници доаѓаат во Давос, мал град со околу 11.000 жители. Големата побарувачка ги зголеми цените, па едноставен апартман чини 1.000 долари за ноќ.

За сместување на тимот на претседателот на годинашниот Светски економски форум, САД издвоија три милиони долари. Тајната служба обврза повеќе од 400.000 долари за агенти кои престојуваат во Баг Рагаз, одморалиште со пет ѕвездички и уште 176.000 долари за хотелски соби на аеродромот во Цирих.

Изнајмувањето автомобил за агенцијата за комуникации на Белата куќа, која обезбедува безбедна комуникација за претседателот и неговиот персонал, ќе чини околу 266.000 долари.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Најбогатите 1% од луѓето емитуваат двојно повеќе емисии од посиромашната половина

  Најбогатите 1% од луѓето емитуваат двојно повеќе емисии од посиромашната половина

  Емисиите на јаглерод кај најбогатите 1% од човештвото се повеќе од двојно повисоки од оние на 3 милијарди луѓе кои ја сочинуваат посиромашната половина, се…

 • Нови 88 заразени со коронавирус, пет лица починаа

  Нови 88 заразени со коронавирус, пет лица починаа

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на Ковид-19. Во наведениот период починале…

 • Лагард: ЕЦБ не ги „истрела последните куршуми“

  Лагард: ЕЦБ не ги „истрела последните куршуми“

  Кристин Лагард рече дека Европската централна банка има простор да додаде стимулации и може да ги прилагоди своите веќе обемни алатки ако на економијата и…

 • Филипче: Состојбата со Ковид-19 се влошува

  Филипче: Состојбата со Ковид-19 се влошува

  Состојбата со коронавирусот кај нас, како и насекаде во Европа и во многу земји во светот се влошува како завршува летото. Велика Британија, Франција, Шпанија,…

 • Џонсон повторно воведува карантин поради ширењето на коронавирусот

  Џонсон повторно воведува карантин поради ширењето на коронавирусот

  Британскиот премиер Борис Џонсон ќе ги повика граѓаните да работат од дома и ќе воведе нови ограничувања за пабовите, баровите и рестораните во обид да…

 • Одбележан 22 Септември – Денот без автомобили

  Одбележан 22 Септември – Денот без автомобили

  Во цела Европа, во рамки на Европската недела на мобилност (ЕНМ), се одбележува Денот без автомобили, 22 Септември. Годинава, поради неповолната епидемиолошка ситуација предизвикана од…

 • Бектеши: Четвртиот сет на економски мерки ќе бидат потаргетирани

  Бектеши: Четвртиот сет на економски мерки ќе бидат потаргетирани

  Убеден сум дека до крајот на неделава ќе биде објавен четвртиот сет на економски мерки за поддршка на стопанството и граѓаните за справување со последиците…

 • Ким Кардашијан ги покажа своите облини во микробикини(фото)

  Ким Кардашијан ги покажа своите облини во микробикини(фото)

  Ким Кардашијан продолжува да се фокусира на себе во период во кој, според таблоидите, не ѝ цветаат рози во бракот со Кање Вест. 39-годишната sвезда…

 • Австриско истражување: Младите излечени од корона најчесто немаат антитела

  Австриско истражување: Младите излечени од корона најчесто немаат антитела

  Повеќето луѓе кои се излечиле од коронавирус на возраст од 15 до 40 години немаат антитела откако ќе заздрават, покажува студијата направена од австриските власти…

 • Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

  Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

  Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин,…