Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

25 градови со најскапи кирии

Време: 15:43

Датум: јануари 18, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Deutsche Bank изготви годишен извештај за најскапи градови во светот за 2019 година, опфаќајќи 56 земји во светот.

Извештајот се заснова на трошоците за живот во 56 градови низ целиот свет, вклучувајќи ја и цената на месечна закупнина за типичен двособен стан, кој во најскапите градови во светот надминува 3.000 долари.

Во продолжение е списокот на 25 градови во кои месечната закупнина на двособен стан била најскапа во 2019 година, како и процентот во кој цената се зголемила или намалила во однос на 2018 година.

Најскапата кирија е во Хонг Конг, каде месечната закупнина чини 3.685 долари.

25) Милано, Италија
Месечна закупнина: 1.395 долари
Промена на киријата во проценти: 5 проценти

24) Шангај, Кина
Месечна кирија: 1.432 долари
Промена на киријата во проценти: 7 проценти

23) Франкфурт, Германија
Месечна кирија: 1.471 долари
Промена на киријата во проценти: 12 проценти

22) Стокхолм, Шведска
Месечна закупнина: 1.484 долари
Промена на киријата во проценти: -4 проценти

21) Чикаго, САД
Месечна закупнина: 1.527 долари
Промена на киријата во проценти: 7 проценти

20) Оукланд, Нов Зеланд
Месечна кирија: 1.533 долари
Промена на киријата во проценти: -7 проценти

19) Ванкувер, Канада
Месечна закупнина: 1.556 долари
Промена на киријата во проценти: -3 проценти

18) Дубаи, Обединети Арапски Емирати
Месечна закупнина: 1.576 долари
Промена на киријата во проценти: -12 проценти

17) Велингтон, Нов Зеланд
Месечна закупнина: 1.581 долари
Промена на киријата во проценти: -1 проценти

16) Торонто, Канада
Месечна закупнина: 1.602 долари
Промена на киријата во проценти: 7 проценти

15) Хелсинки, Финска
Месечна закупнина: 1.612 долари
Промена на киријата во проценти: -7 проценти

14) Осло, Норвешка
Месечна закупнина: 1.808 долари
Промена на киријата во проценти: -7 проценти

13) Копенхаген, Данска
Месечна закупнина: 1.809 долари
Промена на киријата во проценти: -2 проценти

12) Амстердам, Холандија
Месечна закупнина: 1.854 долари
Промена на киријата во проценти: -1 проценти

11) Сингапур
Месечна закупнина: 1.893 долари
Промена на киријата во проценти: -4 проценти

10) Токио, Јапонија
Месечна закупнина: 1.903 долари
Промена на киријата во проценти: 9 проценти

9) Сиднеј, Австралија
Месечна закупнина: 1.969 долари
Промена на киријата во проценти: -4 проценти

8) Даблин, Ирска
Месечна закупнина: 2.018 долари
Промена на киријата во проценти: -1 проценти

7) Бостон, САД
Месечна закупнина: 2.201 долари
Промена на киријата во проценти: 2 проценти

6) Лондон, Велика Британија
Месечна закупнина: 2.338 долари
Промена на киријата во проценти: -3 проценти

5) Париз, Франција
Месечна закупнина: 2.455 долари
Промена на киријата во проценти: -1 проценти

4) Цирих, Швајцарија
Месечна кирија: 2.538 долари
Промена на киријата во проценти: 9 проценти

3) Њујорк, САД
Месечна закупнина: 2.909 долари
Промена на киријата во проценти: 2 проценти

2) Сан Франциско, САД
Месечна кирија: 3.631 долари
Промена на киријата во проценти: -1 проценти

1) Хонг Конг
Месечна закупнина: 3.685 долари
Промена на киријата во проценти: -1 проценти

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ниту Ковид-19 не ја менува оваа статистика: Њујорк останува водечки финансиски центар

  Ниту Ковид-19 не ја менува оваа статистика: Њујорк останува водечки финансиски центар

  Њујорк го задржа првото место на светскиот ранг на финансиски центри, а Лондон го консолидираше своето второ место пред целосното излегување на Велика Британија од…

 • Растот на понудата на пари во еврозоната забави во август (ИНФОГРАФИК)

  Растот на понудата на пари во еврозоната забави во август (ИНФОГРАФИК)

  Годишната стапка на раст на монетарниот агрегат „М3“ или т.н. „широките пари“ паднаа на 9,5% во август 2020-та година од 10,1% во јули и во…

 • МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

  МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

  Веб страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел да се запознаат со нејзините…

 • Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

  Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

  Вкупната вредност на четвртиот пакет изнесува околу 350 милиони евра од кои 264 милиони се од Буџетот на државата и околу 85 милиони како исклучително…

 • Променливо облачно, посвежо и ветровито со повремен дожд

  Променливо облачно, посвежо и ветровито со повремен дожд

  Времето денеска во целата земја ќе биде променливо облачно, посвежо и ветровито, уште од утринските часови со повремени врнежи од дожд. На места процесите ќе…

 • Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

  Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

  Александар Гинтсбург, директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, изјави за „Спутник“ дека вакцинираните луѓе покажуваат соодветно ниво на…

 • Од понеделник почнува етапната исплата на септемвриските пензии

  Од понеделник почнува етапната исплата на септемвриските пензии

  Oд понеделник, 28.9.2020 година, почнува етапната исплата на септемвриските пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно…

 • Јавниот долг на Велика Британија достигна рекордно ниво

  Јавниот долг на Велика Британија достигна рекордно ниво

  Британските јавни заеми се зголемија на 35,920 милијарди фунти (45,8 милијарди долари) во август, што е рекордно високо ниво за месец, иако е под пиковите…

 • Европската комисија прави чекор напред во регулирањето на криптовалутите во блокот

  Европската комисија прави чекор напред во регулирањето на криптовалутите во блокот

  Како дел од новата иницијатива презентирана во четвртокот, Европската комисија ќе утврди јасни правила за криптовалутите, кои честопати не спаѓаат во рамките на традиционалното финансиско…

 • Прометот кај услугите во вториот кварал со пад од 34,8 отсто, кај туристичките агенции и туроператори од 99 отсто

  Прометот кај услугите во вториот кварал со пад од 34,8 отсто, кај туристичките агенции и туроператори од 99 отсто

  Прометот од продажба на услугите во второто тримесечје од годинава во однос на истиот период лани забележува пад од 34,8 отсто, објави Државниот завод за…