Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

Една лажичка е доволна! Вклучете го овој зачин во исхраната и гледајте како килограмите се растопуваат, а здравјето се подобрува!

Време: 15:42

Датум: јануари 18, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

За морската сол знаеме веќе со децении, во последните неколку години популарна стана хималајската сол, а дали знаевте дека постои и црна сол?

Ако ја вклучите во редовната исхрана, телото ќе ви биде благодарно. Нутриционистите препорачуваат една лажичка на ден како додаток во оброците и за краток временски период ќе забележите подобрување на здравјето.

Според нутриционистите е вистински еликсир за здравјето и убавината. Придобивките кои ги има за организмот се многубројни.

Црната сол се нарекува и индиска, а токму во оваа земја лекарите ја препишуваат на пациенти кои имаат висок крвен притисок.

Со оглед на тоа дека во себе има мала количина на натриум, не создава опасност од зголемување на крвниот притисок и затоа е многу подобра опција од морска сол. Исто така, се препорачува за ублажување на металоиди и гасови во цревата.

Како се добива црна сол?

Се добива од вулканските региони на Пакистан и Индија, а се користи во индиската кујна како зачин, кој дава специфичен вкус на јадењата.

Црна сол за намалување на килограмите

Поради можноста за деградација на липидите и ензимите, оваа сол е многу ефикасна во намалувањето на масните наслаги. Едноставно заменете ја кујнската сол со црна и гледајте како килограмите заминуваат.

Здрава коса

Одличен сојузник е во борбата против опаѓањето на косата. Не е потребно да правите маски за коса, туку придобивките ќе ги забележите само ако започнете редовно да ја конзумирате.

Минералите кои се наоѓаат во неа ќе влијаат на растот и зајакнувањето на косата. Покрај тоа, ќе ја направи косата посјајна и погуста.

Нутриционистите препорачуваат еднаш дневно да пиете чаша сок од домати, во кој ќе додадете една лажица од оваа сол.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Неделен хороскоп 28.09.2020 до 03.10.2020

  Неделен хороскоп 28.09.2020 до 03.10.2020

    Овен (21.03 – 20.04)   РАБОТА: Немојте да се грижите кога станува збор за работата, конфузијата која во моментот е присутна ќе се реши. ЉУБОВ: На…

 • Дневен хороскоп 28.09.2020

  Дневен хороскоп 28.09.2020

    Овен (21.03 – 20.04) Се уште се двоумите околу некои планови кои ги имате околу реновирање на домот. Освен што чувствувате недостаток на енергија,…

 • Намирници за здрав вид

  Намирници за здрав вид

  Многу често луѓето го земаат видот здраво за готово, па започнуваат да мислат за здравјето на очите дури откако ќе започнат да имаат проблеми со…

 • Непријатели на нашите заби…

  Непријатели на нашите заби…

  Освен одржувањето редовна хигиена на забите и устата, постојат уште неколку работи на кои треба да се обрне внимание, како избегнувањето на одредена храна, пишува…

 • Излечете ги цистите и миомите со помош на оваа магична билка

  Излечете ги цистите и миомите со помош на оваа магична билка

  Луѓето порано верувале дека оваа билка ја штити куќата од удар од гром, пожар, болести, вештерки и вампири. Но, ова е и природен лек за…

 • Тројна моќ против стареење: Новиот Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity 3D серум е високо ефективно решение за помлад изглед, поцврста и посјајна кожа

  Тројна моќ против стареење: Новиот Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity 3D серум е високо ефективно решение за помлад изглед, поцврста и посјајна кожа

  Забава во градината со соседите, игра со внуците или пак можеби прв состанок со новата љубов? Дури и на зрела возраст, нашиот секојдневен живот може…

 • Додадете го овој зачин во јогуртот: Ќе ги изгубите килограмите и ќе го уништите лошиот холестерол

  Додадете го овој зачин во јогуртот: Ќе ги изгубите килограмите и ќе го уништите лошиот холестерол

  Научниците овој ефект го објаснуваат со тоа што овој зачин содржи изобилство од фитосфероли кои имаат способност да го апсорбираат холестеролот, а содржи и материи…

 • Напиток од три состојки кој топи килограми

  Напиток од три состојки кој топи килограми

  Состојките на овој неверојатен напиток можеби нема да ви се допаднат многу, но тој се покажа како делотворен пијалок кој го тестирале многумина и линијата…

 • Зошто некои народи се повитки од другите?

  Зошто некои народи се повитки од другите?

  Цел свет верува дека Французинките се витки, а облините на бразилските жени го привлекуваат вниманието на цела планета. Која е тајната на нивниот изглед? Ви…

 • Ако го пиете овој напиток ќе заборавите на срцевите болести и инфарктот

  Ако го пиете овој напиток ќе заборавите на срцевите болести и инфарктот

  Чајот од преградите во внатрешноста на оревот делува против запушувањето на коронарните артерии, срцевите болести и температурата. Стеснувањето на коронарните артерии често е резултат од…