Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,103.61 -1.49%    GRNT 942.01 0.23%    KMB 6,479.99 -0.68%    MPT 55,273.88 -1.35%    MTUR 4,400.00 0%    OKTA 3,304.96 0.15%    REPL 83,000.00 -0.6%    STB 1,039.19 1.34%    TEL 293.00 0%    TNB 15,798.82 0.81%    UNI 1,803.66 -4.32%    

Британија забранува обложување со кредитни картички за да го спречи задолжувањето на граѓаните

Време: 15:24

Датум: јануари 14, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Дваесет и четири милиони возрасни Британци веќе нема да можат да користат кредитни картички за обложување според новите правила воведени со цел да ги спречат луѓето премногу да се задолжуваат, пренесоа медиумите.

Комисијата за обложување соопшти дека забраната која стапува на сила на 14 април, ќе важи за сите онлајн и офлајн обложувања, освен грепките на среќа и ливчињата за лото кои се продаваат во трафиките.

Според комисијата, 22 проценти од луѓето кои онлајн се обложуваат со кредитни картички, припаѓаат на категоријата проблематични коцкари.

Потегот следува по владината анализа на индустријата за игри на среќа започната во ноември со цел темелно реформирање на онлајн казината, вклучително и забрана за употреба на кредитни картички за онлајн облози од страна на ранливи категории.

„Обложувањето со кредитни картички може да доведе до значителна парична штета. Забраната што ја објавивме денес треба да го минимизира ризикот по клиентите во однос на пари што ги немаат“, рече Нил МекАртур, извршен директор на Комисијата за обложување.

Во Британија регистрирани се околу 24 милиони возрасни коцкари, од кои 10,5 милиони се обложуваат на интернет, соопшти комисијата.

Според официјалните бројки, околу 800.000 Британци користат кредитни картички кога се обложуваат.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Британија забранува обложување со кредитни картички за да го спречи задолжувањето на граѓаните

 1. Пингбек: Британија забранува обложување со кредитни картички за да го спречи задолжувањето на граѓаните - ММС

 • Стапката на невработеност во Норвешка скокнала на 15,4 проценти

  Стапката на невработеност во Норвешка скокнала на 15,4 проценти

  Стапката на невработеност во Норвешка вчера скокнала на 15,4 проценти од нивото од 14,7 проценти од 31 март, соопштила Агенцијата за труд и социјална помош…

 • “Авио-индустријата ќе закрепне до јуни”

  “Авио-индустријата ќе закрепне до јуни”

  Претседателот на компанијата VistaJet, Томас Флор изјави дека очекува “значително закрепнување” на авио-индустријата во текот на вториот квартал од годината. Тој за CNBC изјави дека тоа…

 • По укинување на изолацијата 65.000 луѓе го напуштиле Вухан

  По укинување на изолацијата 65.000 луѓе го напуштиле Вухан

  Утрово, по два и пол месеци е укината изолацијата во Вухан, од каде се прошири пандемијата од коронавирус по целиот свет. Градот го напуштиле околу…

 • Нови 18 заболени од коронавирус, две лица починале

  Нови 18 заболени од коронавирус, две лица починале

  На Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје почина едно лице од Куманово на возраст од 73 години. Во својот стан во Кавадарци, пак,…

 • Во интерес на здравјето на граѓаните Стопанската комора на Македонија бара стриктна примена на законите во врска со употребата на дезинфициенси на пазарот

  Во интерес на здравјето на граѓаните Стопанската комора на Македонија бара стриктна примена на законите во врска со употребата на дезинфициенси на пазарот

  Во оваа вонредна состојба, кога се води голема битка за здравјето и животите на граѓаните, мора да се преземат сите можни чекори за нивна заштита.…

 • Во Париз од денес забрането вежбање преку ден

  Во Париз од денес забрането вежбање преку ден

  Властите во Париз забранија вежбање надвор во текот на денот со оглед на тоа дека бројот на починати од коронавирусот продолжи да расте, објави BBC. Забраната…

 • Политика за спречување на корупцијата кај јавните претпријатија

  Политика за спречување на корупцијата кај јавните претпријатија

  Јавните претпријатија не се имуни на притисок за корупција. Затоа, политиката за спречување на корупција треба да биде обврска на претпријатијата и да претставува основа…

 • Трамп потпиша наредба за ископувања на Месечината

  Трамп потпиша наредба за ископувања на Месечината

  Додека светот се бори со пандемијата од коронавирус, Доналд Трамп потпиша наредба со која ги охрабрува Соединетите Джави да почнат со дупчења на Месечината во…

 • Неизвесна иднина: “Крај на глобализацијата каква што ја познаваме”

  Неизвесна иднина: “Крај на глобализацијата каква што ја познаваме”

  Речиси половина од фирмите поради коронавирусот ќе ги променат своите добавувачи, што ќе доведе до „крај на глобализацијата каква што ја познаваме“, пишува германскиот весник…

 • Кои економии најлесно ќе закрепнат од ефектите на пандемијата?

  Кои економии најлесно ќе закрепнат од ефектите на пандемијата?

  Пандемијата на коронавирусот внесе невидена количина на несигурност во глобалната економија. Земјите ширум светот се борат со растечката инфекција, спроведуваат широки стратегии за социјално дистанцирање…