14 јуни, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАOгромни редици за купување марихуана во Чикаго

Oгромни редици за купување марихуана во Чикаго

Голем број жители на Чикаго чекале да се отворат продавниците на 1 јануари за да купат марихуана, која легално се продава за рекреативна употреба од првиот ден на Нова година во Илиноис.

Меѓу првите купувачи била заменик-гувернерката на Илиноис Џулијана Стратон, која купила гумени бонбони со марихуана.

Таа изјавила дека администрацијата на Илиноис презела важен чекор напред со легализирање на канабисот.

„Јас сум тука за да го прославам големиот ден за Илиноис“, рекла Стратон, пренесува „Гласот на Америка“.

Илиноис веќе одобрува употреба на медицинска марихуана и сега е 11-та држава што дозволува продажба и рекреативна употреба.

Луѓето кои се занимаваат со легална продажба на марихуана предупредуваат дека лекот не смее да се консумира во јавноста и додаваат дека цената сега е поголема, како и за секој нов производ.

Властите на Илиноис се надеваат дека до 2022 година оваа држава ќе заработи 250 милиони долари од канабис.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП