Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,760.64 -0.03%    BUTE 3,075.00 2.5%    CEVI 567.00 -2.91%    GRNT 1,202.69 0.29%    KMB 7,231.37 -0.1%    MPT 79,852.73 -0.06%    SBT 3,200.00 2.17%    SDOM 30.00 0%    STB 1,200.00 -1.72%    TNB 17,636.98 0.24%    TTK 1,600.00 1.78%    ZILU 195.00 2.63%    ZPKO 2,539.00 19.99%    ZPOG 1,800.00 -10%    

Како да се однесувате во отворени канцеларии

Време: 14:31

Датум: декември 30, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Работата во големи канцеларии без преградни ѕидови понекогаш е исклучително напорнa, но може да биде сосема подносливa ако се придржувате кон овие правила на однесување.

Телефон

Колешката толку гласно разговара на телефон што ја слуша целата канцеларија? Во тој случај најдобро е да и покажете црвен картон. Договорете се со колегите од нејзиното непосредно опкружување за знак со кој ќе и ставите до знаење дека претерала.

Мобилен телефон

Силното ѕвонење на мобилниот телефон кој пречи дури и кога сте во градскиот превоз, уште е пострашно ако постојано го слушате на работа. Поради тоа во канцеларија секогаш треба да го префрлите телефонот на вибрации или да го исклучите (барем да го намалите) тонот.

Приватни разговори

Колегата има проблеми со девојката? Дали баш сите треба да слушаат додека тие се расправаат на телефон? Излезете надвор кога имате приватни разговори или повлечете се во друга просторија. Исклучок е кога разговорите траат кратко.

Конзумирање храна

Не е проблем ако изедете јаболко или чоколатце на бирото, но шницла и помфрит се забранети.

Парфем и лакирање на нокти

Немојте да заборавите дека вкусовите се разликуваат кога зборуваме за парфемите. За да не ги иритирате колегите, бидете умерени во кристењето парфеми. Ако сакате да ставите дезодоранс немојте тоа да го правите на работното место, отидете до тоалетот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Како да се однесувате во отворени канцеларии

 1. Пингбек: Како да се однесувате во отворени канцеларии - ММС

 • Преку нетворк маркетинг до успешен сопствен бизнис

  Преку нетворк маркетинг до успешен сопствен бизнис

  Како до одлични дополнителни месечни примања? Веројатно сте слушнале за „нетворк маркетинг“, а уште поверојатно и сте се запрашале како овој модел функционира и како…

 • Ако имате некоја од овие 5 особини, заслужувате покачување!

  Ако имате некоја од овие 5 особини, заслужувате покачување!

  Постојат вработени на кои поради нивните очигледни квалитети треба да им се посвети внимание. Иако како претприемач треба да внимавате на своите пари, некои работници…

 • Зошто треба да барате работа на почетокот на годината?

  Зошто треба да барате работа на почетокот на годината?

  Според податоците кои неодамна ги анализарал порталот “Monster”, јануари и февруари се најпопуларните месеци за луѓето кои бараат нова работа. За среќа, кај лицата кои…

 • Стоматолог најплатено занимање во светот

  Стоматолог најплатено занимање во светот

  На списокот на најмалку стресни занимања се програмери, статистичари, логопеди, ветеринари и дел од медицинскиот персонал. Стоматологијата е на врвот на списокот со најдобро платени…

 • Која е тајната на успехот?

  Која е тајната на успехот?

  „Зошто сега?“ – е прашање кое секој претприемач треба да си го постави, бидејќи ова прашање го дава одговорот на други две многу важни прашања:…

 • Која навика ги разликува милионерите од лицата со просечни примања

  Која навика ги разликува милионерите од лицата со просечни примања

  Студијата која ја објави Social Psychological and Personality Science откри дека милионерите се разликуваат од лицата со просечни примања. Истражувањето е спроведено во Холандија, и тоа…

 • Осумгодишник заработи 26 милиони долари во 2019 година, и е прв на Forbes листата (видео)

  Осумгодишник заработи 26 милиони долари во 2019 година, и е прв на Forbes листата (видео)

  Списанието Forbes ја направи листата на најплатени јутубери во 2019 година, а осумгодишниот Рајан Каји е втора година по ред на првата позиција. Каји го…

 • Топ 10 најбарани работни места

  Топ 10 најбарани работни места

  Излезе годишната листа коа традиционално ја објавува LinkedIn, “Emerging Jobs”, а станува збор за работни места кои биле најбарани. Овој пат направијалиста на вработувања од…

 • Како најбогатиот човек во светот го изгради Amazon?

  Како најбогатиот човек во светот го изгради Amazon?

  Џефри Престон Безос е еден од најбогатите луѓе во светот, претприемач во светот на технологијата и трговијата на мало, експерт за компјутерски науки, филантроп и…

 • Совети за земање на кеш кредити: Земете износ онолку колку што ви е потребен и не се задолжувајте на максимален рок

  Совети за земање на кеш кредити: Земете износ онолку колку што ви е потребен и не се задолжувајте на максимален рок

  Купување на нов автомобил, трошоци за ново патување или ненадејни трошоци – банките на сите граѓани им нудат решение во облик на готовински кеш-кредити, достапни…