Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,103.61 -1.49%    GRNT 942.01 0.23%    KMB 6,479.99 -0.68%    MPT 55,273.88 -1.35%    MTUR 4,400.00 0%    OKTA 3,304.96 0.15%    REPL 83,000.00 -0.6%    STB 1,039.19 1.34%    TEL 293.00 0%    TNB 15,798.82 0.81%    UNI 1,803.66 -4.32%    

Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

Време: 15:29

Датум: декември 23, 2019

Категорија: ДИЕТИ

Како што трендовите во светот на убавината и модата се менуваат со брзина на молња, не е изненадување што слични работи се случуваат и кога се во прашање трендовите во исхраната. После кето диетата и интервалниот пост, изгледа дека 2020 година ќе ја одбележи Шведската диета.

Шведската диета подразбира три групи на намирници, оние кои не смееме да ги консумираме, оние кои смееме да ги консумираме и оние кои повремено може да ги вклучиме на нашето дневно мени. Станува збор за диета која се базира на голема количина на зеленчук и многу низок внес на јаглени хидрати, поради што се забрзува метаболизмот.

Ако се одлучите за оваа диета, смеете да јадете само зеленчук кој расте над земјата: спанаќ, авокадо, краставица, домат и пиперки. Дозволени се сите видови на месо и риба. Исто така можете да јадете јаткасти плодови, јајца, како и млечни производи со низок удел на млечна маст.

Што се однесува за пијалоците, можете да пиете вода, незасладена лимонада, кафе и чај.

Повремено е дозволено да вклучите и зеленчук кој расте под земја како компири и моркови, додека овошје можете да јадете само еднаш дневно, и тоа само со низок процент на шеќер како јагоди, боровинки и малини. Ако посакате благо, понекогаш можете да си дозволите ред црно чоколадо со минимум 70 проценти какао.

Апсолутно се забранети маргарини, рафинирани масла, засладувачи, житарки, овошни сокови, алкохол, тесто, слатки и скробен зеленчук.

Здравите масти кои можеме да ги најдеме во лососот или авокадото, се клучни за оваа диета, како и многуте витамини и минерали кои можеме да ги најдеме во зеленчукот.

Оваа диета се практикува две до три недели за првите резултати, а ако чувствувате дека ова мени ви одговара, можете да го претворите во свој режим на исхрана на кој ќе се придржувате долгорочно.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

 1. Пингбек: Најпопуларна диета во 2020 година е „шведска“ диета - ММС

 • Тридневна детокс диета

  Тридневна детокс диета

  Станува збор за прилично строга диета, заснована на зеленчук со растителни влакна и млечни производи со малку масти. Ќе изгубите тежина, а во исто време…

 • Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Двопек диетата е идеална за луѓе кои сакаат да ослабат, а не можат да се откажат од леб! Двопек диетата се спроведува со многу овошен…

 • Диета со мед која гарантира резултати

  Диета со мед која гарантира резултати

  Поради големиот број на хранливи состојки, медот треба да се консумира секој ден, а каков е за држење диета – дознајте сами! Нутриционистите советуваат пред…

 • Едноставна контрола на порциите – Шака диета

  Едноставна контрола на порциите – Шака диета

  Ефикасно слабеење се постигнува, не со гладување и претерано откажување, туку со контролирање на порциите и внес на калории. Една од главните причини на нашата…

 • УН диета

  УН диета

  Стриктното спроведување на оваа диета доведува, покрај намалувањето на килограмите, и до промена на метаболизамот па затоа изгубените килограми не се враќаат. Диетета трае 90…

 • Таен рецепт за слабеење! Ослабете пет килограми за два дена!

  Таен рецепт за слабеење! Ослабете пет килограми за два дена!

  Магдоносот многу се користи во кулинарството и едноставно обожаваме да го додаваме во супи и салати. Можеме да го јадеме скоро секој ден, но во мали…

 • Што е интервален пост и колку е здрав?

  Што е интервален пост и колку е здрав?

  Интервалниот пост во моментов е најпопуларна диета, која подразбира наизменична смена помеѓу гладувањето и периодот на неограничен внес на калории. Еден од фактите, која ја…

 • Кралот на диетите: Сок од 3 моќни намирници пред кои килограмите мора да потклекнат

  Кралот на диетите: Сок од 3 моќни намирници пред кои килограмите мора да потклекнат

  Губењето на килограми е процес во кој треба да се обврне внимание на голем број фактори. Освен физичката активност и контролираната диета која никако не…

 • Чудесна банана диета! Рецепт за лесно и здраво слабеење

  Чудесна банана диета! Рецепт за лесно и здраво слабеење

  Бананата е неправедно исфрлена од многу диети, но нутриционистите истакнуваат дека ова овошје игра голема улога во процесот на слабеење. За време на диетата неопходно…

 • Најголем сојузник во слабеењето: Ако сакате кисело млеко, оваа диета е вистинската работа за вас

  Најголем сојузник во слабеењето: Ако сакате кисело млеко, оваа диета е вистинската работа за вас

  Киселото млеко е исклучително корисна намирница која ја нормализира активноста на органите за варење, го подобрува имунитетот, помага да се ,,соберат” и исфрлаат токсини од…