Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 930.00 -2.11%    KMB 5,947.00 0.64%    OKTA 3,153.00 -1.47%    RMDEN18 99.00 0%    STIL 78.00 0%    TEL 320.00 0.36%    TNB 16,450.00 2.73%    ZPOG 1,800.00 0%    

Шестата генерација на Opel Corsa пристигна во Македонија!

Време: 12:47

Датум: декември 22, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

Скопје. Малиот бестселер на Opel синоќа беше официјално претставен пред гостите и претставниците на медиумите кои имаа можност да се уверат во совршениот спој на дизајнот, германскиот инженеринг, премиум HI-Tech ентериерот и иновативните безбедносни технологии што ги има овој автомобил. Новата Opel Corsa ќе биде достапна во продажните салони со цена од 12.920 евра, со мотор F 1,2 XEL 55 KW (1.2 литарски, 75 КС) и со рачен менувач.

„Со нетрпение го чекавме моментот кога новата Corsa ќе пристигне пазарот во нашиот регион и сигурен сум дека ќе бидете воодушевени. За прв пат во својот мал бестселер, Opel нуди технологии и системи за асистенција што клиентите обично ги знаат само од возилата од повисоката класа. Главната атракција се матрикс IntelliLux LED® светлата без отсјај, но има и системи за асистенција од врвно ниво, како и одлична поврзаност и забава со новиот опсег на инфозабавни системи. Оваа година е специјална и за Opel по тоа што воведува и целосно електрична Corsa, но засега нејзините варијанти со бензин и со дизел ќе бидат достапни на регионалниот пазар “, изјави Александар Мешков, кој како претставник на компанијата Opel се обрати пред публиката.

Новата Corsa ја имаше својата светска премиера на Меѓународниот автомобилски саем ИАА во Франкфурт во септември, и досега ги освои титулите: „Best Buy автомобил во Европа за 2020“, како и „службен автомобил на годината“.

Продажбата на 4,06 метри долгиот германски автомобил со пет врати започнува со особено економични бензински и дизелски агрегати со моќност што се движи од 55kW (75 КС) до 96kW (130 КС). Умерена економичност на горивото и динамичкото возење се карактеристични за сите погонски единици (потрошувачка на гориво NEDC: град 5,54-3,7 л/100 км; отворен пат 4,2-2,9 л/100 км; комбинирано возење 4,7-3,2 л / 100 км,, 106-85 г / км CO2; WLTP: комбинирано 6,24-4 л / 100 км, 144-104 г / км CO2, сите податоци се прелиминарни).

На врвот на понудата на менувачи е осумстепениот автоматски менувач. Севкупното спортско чувство е надополнето со дизајнот со полесни материјали и ниска положба за седење на возач. Покрај тоа, пасивната безбедност е високо нивоа, а инженерите на Opel исто така ги подесија шасијата и управувањето. Сите овие придобивки доаѓаат со основната верзија. Подеднакво убедливи се и напредните системи за помош, иновативниот инфозабавен систем и одличниот однос цена-перформанси. За прв пат во овој сегмент, Corsa исто така нуди елегантен осумстепен автоматски менувач. По оваа цена, досега никогаш немало поразвиено технолошки напредна и динамична Opel Corsa.

Покрај енергичните мотори на новата Corsa, дизајнот на лесeн автомобил исто така придонесува и на врвната динамика на возење. Најлесната верзија на моделот на новата генерација дури и оди под магичната бројка од 1.000 килограми. Без возач, овој автомобил со пет врати тежи само 980 кг. Во споредба со неговиот претходник, оваа варијанта е полесна за значителни 108 кг. Ова е заштеда на тежина од околу 10 проценти, иако новиот модел има слична должина од 4,06 метри. Белата каросерија е полесно за околу 40 килограми, а компактните трицилиндрични мотори имаат околу 15 кг помала тежина од четирицилиндричниот мотор од претходната генерација. Алуминиумската хауба заштеди и околу 2,4 кг во однос на помалата хауба.

Изборот е ваш: Екстремно спортска Corsa GS Line, удобната Corsa Elegance

Дури и основната верзија на новата Corsa има многу технологии и удобности, како што се типичните карактеристики на Opel, како што се греење на управувачот и греење на кожните седишта со функција за масажа за возачот. Системите за помош вклучуваат, на пример, Предупредување за преден судир со автоматско сопирање и препознавање на пешаците, Интелигентн темпомат, Помош на возилото за движење во сопствената ленка и Препознавање на знаците во сообраќај. Над основната верзија, три пакети опрема со различни акценти се однесуваат на различни групи на клиенти. Corsa Edition вклучува популарни додатоци, Corsa Elegance е скроена за максимална удобност, а Corsa GS Line комбинира дополнителни спортски карактеристики.

Во верзијата Corsa Elegance, предното седиште за патниците се прилагодува во шест насоки, потпирачот за рака со остава, како и LED-фаровите во типично издание на Opel и LED светлата за магла го олеснуваат патувањето. Хромираните делови, привлечното шиење и другите детали ја прават верзијата Elegance особено привлечна. Спортските амбиции на GS Line како динамична варијанта на моделот се многу јасни – како надворешно така и внатрешно. Спортските седишта на возачот и совозачот, како и спортските педали од алуминиум, брната облога на покривот и црвениот декор на таблата, го нагласуваат спортското чувство. GS Line е веднаш препознатлива по својата хромирана издувна цевка и спортските браници, предни и задни. Спортскиот режим носи уште подинамична контрола и одговор на притисокот на гаста. Други интересни опции кај дизајнот вклучуваат црни Б столбови со висок сјај, како и бројни опции за персонализација. Тука спаѓаат сеопфатната понуда на тркала, како и дигиталната инструмент табла, кожни седишта или каросерии во две бои.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Европскиот суд им овозможи на купувачите на „Фолксваген“ полесно да тужат

  Европскиот суд им овозможи на купувачите на „Фолксваген“ полесно да тужат

  Највисокиот суд на Европската Унија донесе пресуда дека купувачите на автомобили „Фолксваген“ опремени со софтвер инсталиран за да ги измами тестовите за емисија на гасови,…

 • Германска автомобилска индустрија: Добија помош од буџетот, а исплаќаат дивиденди

  Германска автомобилска индустрија: Добија помош од буџетот, а исплаќаат дивиденди

  Иако голем број германски производители на автомобили добија државна помош за време на епидемијата од коронавирус, нивните акционери сепак очекуваат да добијат милијарди евра преку…

 • Toyota и понатаму највредниот автомобилски бренд во светот

  Toyota и понатаму највредниот автомобилски бренд во светот

  Компанијата Kantar, која се занимава со истражување на пазарот, објави листа на 100 највредни брендови во светот, а на кој се нашле само три автомобилски…

 • Volkswagen се откажа од изградба на фабрика во Турција

  Volkswagen се откажа од изградба на фабрика во Турција

  Германскиот производител на автомобили Volkswagen се откажа од планот за изградба на нова фабрика во Турција. Одлуката е донесена како одговор на намалената побарувачка за нови…

 • Откажан Женевскиот саем за автомобили за 2021 година

  Откажан Женевскиот саем за автомобили за 2021 година

  Фондацијата која стои зад Женевскиот саем за автомобили ја откажа организацијата на овој настан за следната година, откако голем број потенцијални излагачи изјавија дека најверојатно нема…

 • Tesla е највредниот производител на автомобили во светот

  Tesla е највредниот производител на автомобили во светот

  Дури и среде пандемија, Tesla продолжува да расте. Компанијата, која започна пред нешто повеќе од 15 години, сега стана најпочитуваниот светски производител на автомобили – надминувајки…

 • Полни со возбуда: Нова Opel Mokka Electric и Energetic

  Полни со возбуда: Нова Opel Mokka Electric и Energetic

  Чиста енергија: смел изглед, висока положба на седење, електричен погон без емисија на гасови Воодушевувачка е-моќност: 100 kW / 136 КС и 260 Nm вртежен…

 • Новата генерација на најпосакуваниот семеен автомобил е тука: Добредојдовте во новата ŠKODA Octavia

  Новата генерација на најпосакуваниот семеен автомобил е тука: Добредојдовте во новата ŠKODA Octavia

  Бидејќи со сè што правиме, главниот фокус е секогаш на клиентот. Секој производ или услуга што ги нудиме целат кон тоа да предизвикаат пеперутки во…

 • Продажбата на автомобили во ЕУ оваа година ќе биде помала за 25 проценти

  Продажбата на автомобили во ЕУ оваа година ќе биде помала за 25 проценти

  Европската асоцијација на производители на автомобили (ACEA) предвидува дека продажбата на пазарот на автомобили во Европската унија (ЕУ) оваа година ќе се намали за 25…

 • BMW го намалува бројот на работници: Ги испраќа во пензија или на доквалификација со гаранција за вработување

  BMW го намалува бројот на работници: Ги испраќа во пензија или на доквалификација со гаранција за вработување

  Германскиот производител на автомобили BMW најави укинување на пет проценти од работните места како резултат на намалената побарувачка на пазарот, јавува агенцијата Anadolu (АА). Раководството на BMW…