Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,760.64 -0.03%    BUTE 3,075.00 2.5%    CEVI 567.00 -2.91%    GRNT 1,202.69 0.29%    KMB 7,231.37 -0.1%    MPT 79,852.73 -0.06%    SBT 3,200.00 2.17%    SDOM 30.00 0%    STB 1,200.00 -1.72%    TNB 17,636.98 0.24%    TTK 1,600.00 1.78%    ZILU 195.00 2.63%    ZPKO 2,539.00 19.99%    ZPOG 1,800.00 -10%    

Opel се врати во Русија: Zafira Life и Grandland X веќе се во салоните на дилерите

Време: 14:25

Датум: декември 17, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

 • Уште сега во Русија може да се нарачаат Zafira Life и Grandland X
 • Возилото наменето за превоз на луѓе Zafira Life излегува од производната линија во Калуга
 • Vivaro исто така наскоро ќе се произведува во Русија
 • Во наредните години најмалку по една главна промоција годишно
 • Растот е заснован на нови извозни пазари е во суштината на стратешкиот PACE! План

Риселхајм. Opel се врати во Русија: Првите модели на германскиот производител на автомобили со седиште во Риселхајм пристигнаа во салоните на одредени избрани дилери во поголемите руски градови. Од денес, клиентите во Русија можат да ги нарачаат успешните Opel Grandland X SUV од Ајзенах и Zafira Life.

PSA Групацијата започна со редовното производство на семејниот ван Zafira Life во својата фабрика во Калуга, околу 200 километри југо-западно од Москва. Моделите на Opel Vivaro за локалниот пазар ќе ја активираат производната линија во Калуга од почетокот на 2020 година.

„Значителното зголемување на нашиот профитабилен извоз е еден од клучните столбови на нашиот PACE! план на компанијата. Сега напредуваме во оваа област со нашиот кам-бек во Русија “, рече извршниот директор на Opel, Мајкл Лохшелер. „Постепено ќе ја зголемуваме нашата посветеност во земјата во наредните години. Ова вклучува понуда на поширок спектар на производи. Во наредните години, ќе има барем едно големо лансирање на Opel годишно. Како и на секој пазар, нашиот главен приоритет е да растеме профитабилно со високо ниво на задоволство на клиентите. “

„Opel се враќа во Русија и ова е фантастичен кам-бек. Тоа е придобивка што можеме да ја користиме фабриката во Калуга и локално да произведуваме од самиот почеток. Среќни сме што им нудиме на руските клиенти конкурентен и висококвалитетен производ, кој се заснова на најдобриот развој на германскиот инженеринг “, рече Пол Вилкокс, извршен директор на регионот за Евроазија.

Германскиот бренд има долгогодишна традиција и одлична репутација во Русија. Со својот кам-бек на рускиот пазар, Opel ќе го зајакне присуството на PSA Групацијата во регионот на Евроазија. Русија е голем, стратешки важен и привлечен пазар со многу потенцијал.

Првично, 11 дилери во поголемите руски градови како Москва, Санкт Петербург, Ставропол, Ростов, Рјазан, Тјумен или Нижни Новгород ќе бидат партнери на Opel. Овој број ќе се зголеми двојно веднаш следната година и понатаму ќе расте.

Широката офанзива за извоз е еден столб на стратешкиот PACE! план на Opel / Vauxhall, што ќе и помогне на компанијата да стане одржливо профитабилна. Одлуката за повторно влегување на рускиот пазар – откако замина за време на тешката економска криза во 2015 година – е дел од овој план со цел развој на брендот и во Европа и на глобалниот пазар. Целта е да се генерираат 10 проценти од вкупниот обем на продажба на Opel надвор од европскиот основен пазар до средината на 2020-тите.

За да се постигне ова, брендот уште повеќе го зајакнува своето присуство на извозните пазари во Азија, Африка и Јужна Америка каде што е присутен денес и ќе влезе во повеќе од 20 нови извозни пазари до 2022 година. На пример, Opel ќе извезува возила во Колумбија и Еквадор веќе од следната година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Volkswagen во февруари ќе претстави нови кросовери

  Volkswagen во февруари ќе претстави нови кросовери

  Германски Volkswagen следниот месец ќе претстави четири нови кросовер модели. Но, во Индија. На саемот Auto Expo од 7-12 февруари, VW ќе ги претстави моделите…

 • Брзиот предводник: Деби за Opel Insignia GSi на Саемот за автомобили во Брисел

  Брзиот предводник: Деби за Opel Insignia GSi на Саемот за автомобили во Брисел

  • Opel Insignia GSi со нов премиум погон и Twinster со погон на сите тркала • Новата Insignia Grand Sport и Sports Tourer веќе достапни…

 • Ова е највредната автомобилска компанија во светот

  Ова е највредната автомобилска компанија во светот

  Во моментов, највредната компанија за производство на автомобили, според цените на акциите е Toyota, која има пазарна капитализација од 200 милијарди долари. Вредноста на акциите…

 • Колку чинат првите Tesla автомобили направени во Кина?

  Колку чинат првите Tesla автомобили направени во Кина?

  Компанијата Tesla ги испорача првите 15 електрични автомобили Model 3, произведени во фабриката во Шангај за помалку од една година откако тој погон вреден две милијарди долари…

 • Sony претстави електричен автомобил (видео)

  Sony претстави електричен автомобил (видео)

  Јапонскиот гигант Sony ги изненади посетителите на саемот за технологии во Лас Вегас со претставување на моделот на електричен автомобил кој се базира на технологија за…

 • Топ 5: Најскапи автомобили во 2019 година на сајтот eBay

  Топ 5: Најскапи автомобили во 2019 година на сајтот eBay

  На списокот доминираат суперспортските автомобили и брендот Lamborghini. На онлајн аукциите на платформата eBay во 2019 година нови сопственици добија многу автомобили, меѓу кои беа…

 • Шестата генерација на Opel Corsa пристигна во Македонија!

  Шестата генерација на Opel Corsa пристигна во Македонија!

  Скопје. Малиот бестселер на Opel синоќа беше официјално претставен пред гостите и претставниците на медиумите кои имаа можност да се уверат во совршениот спој на…

 • Rolls-Royce ја претставува уникатната верзија на својот Phantom модел

  Rolls-Royce ја претставува уникатната верзија на својот Phantom модел

  Пред само неколку седмици, Rolls-Royce го откри Wraith правен по мерка, кој го содржеше најделикатниот вез кој некогаш го создадоа… Луксузното купе со две врати имаше…

 • “Best Buy Car во Европа за 2020”: Новата Opel Corsa и Corsa-e ја добија наградата на AUTOBEST

  “Best Buy Car во Европа за 2020”: Новата Opel Corsa и Corsa-e ја добија наградата на AUTOBEST

  Најдобри во Европа: Нвинари од 31 земја ја избираат новата Corsa Динамичнa, практичнa, електричнa: новata Opel Corsa-e е електричен автомобил за секого Хет-трик: Corsa e…

 • Специјално издание на Porsche Panamera – 10 Years Edition

  Специјално издание на Porsche Panamera – 10 Years Edition

  Porsche ја слави десетгодишнината од производството на Panamera со специјално издание. Новото издание на Panamera 10 Years Edition има особено обемна стандардна опрема во областите…