Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,301.16 -0.35%    FERS 59,500.00 8.06%    GRNT 975.00 -1.57%    KMB 5,882.48 -0.26%    MPT 67,967.90 -0.05%    RZEK 68.00 41.67%    SBT 2,765.00 -2.98%    STB 1,183.55 2.97%    STIL 66.00 9.2%    TNB 16,102.00 -1.21%    TTK 1,250.00 2.46%    UNI 2,075.64 -0.22%    

Над 7000 слободни работни места, се бараат стручњаци, техничари, ракувачи…

Време: 13:32

Датум: декември 2, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Над 7.000 слободни работни места има во третото тримесечје од годинава во земјава. Најмногу работници се бараат во преработувачката, трговијата на големо и мало и објектите за сместување и сервисни дејности со храна.

Според објавените податоци на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје имало вкупно слободни 7.791 работни места, а стапката на слободни работни места изнесувала 1,51 отсто.

Податоците покажуваат дека во преработувачката индустрија имало 2003 слободни работни места, во трговијата на големо и мало, поправка на моторни возила и мотоцикли 1420, 813 во објекти за сместување и сервисни дејности со храна, 742 во административни и помошни услужни дејности, 511 во транспорт и складирање, 402 во дејности на здравствена и социјална заштита, 355 во градежништво, 320 во инфорамции и комуникации, 267 во деноста уметност, забава и рекреација, 237 во образование, 122 во финансиски дејности и дејности на осигурување, 117 во други услугжни дејности, 116 во јавна управа и одбрана, задолжително социјално осигурување, 78 во дејности во врска со недвижен имот, 59 во снабдување со вода, отстранувње отпадни води, управување со отпад и дејности за санација на околината, 27 во рударско и вадење камен и 15 слободни работни места имало во дејноста снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација.

Според бројот на вработени, најмногу работници се барале во претпријатијата што имаат над 250 вработени, 2 286, потоа 2141 во претпријатија со број на вработени до 50 до 249, 2 019 слободни работни места имало во претпријатија со вработени од 10 до 49 и 1345 работни места во претпријатија зо три до девет вработени.

Од регионите со најмногу слободни работни места бил скопскиот со 3678, 1061 во пелагониски, 844 во Југозападен, 418 источен, 415 во вардарскиот регион, 268 во североисточен и 183 во полошкиот регион.

Се барале членови на законодавни и извршни тела, државни функционери, раководни државни службеници, дипломати и директори 25, стручњаци и научници 572, техничари и сродни занимања 987, службеници 807, работници во услужни дејности и продажба 2853, стручни работници во земјоделството, шумарството, рибарството и ловот 27, занимања за неиндустриски начин на работа во производството 786, ракувачи и составувачи на машини и постројки 2072 и елементарни занимања 661.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

  Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

  Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони. Со коронавирусот се заразени 6.035.071 луѓе, 366.913 починале, а 2.66.658 се излекувани. Најмногу заразени има…

 • Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

  Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

  Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Фејсбук е забранет од платформата поради користење т.н. Трол-фарми од Македонија и Филипините, соопшти Фејсбук, пренесува „Ен-Би-Си-Њуз“. Издавачот…

 • Цените на нафтата во пад

  Цените на нафтата во пад

  Цените на нафтата на светските пазари паднаа во петокот поради страв од влошување на американско-кинеските односи. Во Лондон цената на суровата нафта „брент“ беше пониска…

 • Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

  Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

  Денеска во Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски, во „Вила Водно“, ќе се одржи седница на Советот за безбедност. Советот се очекува да одлучи…

 • Граѓаните уште утре имаат рок да ги потврдат или коригираат даночните пријави

  Граѓаните уште утре имаат рок да ги потврдат или коригираат даночните пријави

  Утре истекува рокот во кој граѓаните можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави. Ако тоа не го сторат до утре, од…

 • До крајот на годинава сиромаштијата ќе се зголеми во Македонија, а ќе се намали средната класа!

  До крајот на годинава сиромаштијата ќе се зголеми во Македонија, а ќе се намали средната класа!

  До крајот на 2020-та година сиромаштијата ќе се продлабочува во Македонија. Најновиот извештај на Светска банка за земјите од Западен Балкан покажува дека во сите…

 • Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

  Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

  Шест лица од вчерашните 26 случаи на Ковид-19 регистрирани во главниот град се од општина Сарај, покажуваат статистиките на Министерството за здравство.  Нови случаи од…

 • Усвоени протоколите за запишување во училиштата, за полагање на испити на факултетите и работа на градинките

  Усвоени протоколите за запишување во училиштата, за полагање на испити на факултетите и работа на градинките

  Владата ги усвои Протоколот за утврдување на процедурата за запишување на ученици во прво одделение во основните училишта, Протоколот за постапување на средните училишта за…

 • Починатиот црнец и полицаецот уапсен поради неговото убиство работеле во ист ноќен клуб

  Починатиот црнец и полицаецот уапсен поради неговото убиство работеле во ист ноќен клуб

  Џорџ Флојд, Афроамериканецот чија смрт во поднеделникот предизвика насилни протести низ САД, и Дерек Чавин, полицаецот уапсен за неговото убиство, работеле во ист ноќен клуб…

 • Трамп и официјално соопшти: САД ги прекинуваат сите врски со СЗО

  Трамп и официјално соопшти: САД ги прекинуваат сите врски со СЗО

  Американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа објави дека Соединетите држави ги прекинуваат сите врски со СЗО. Тој рече дека САД се решиле…