Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

UNI 2,400.00 0%    

Инфлацијата во еврозоната се зголеми, невработеноста падна

Време: 15:23

Датум: ноември 29, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Според новите податоци, невработеноста во еврозоната во октомври од 7,5 проценти е на најниско ниво од 2008 година.

Цените на мало пораснаа за 1,0 проценти во ноември на годишно ниво, во однос на 0,7 проценти претходниот месец, покажуваат податоците на европската статистичка агенција Eurostat.

Тоа е повеќе од очекуваниот раст од 0,9 проценти, но и понатаму е под два проценти колку што е целта на ECB.

Невработеноста во еврозоната падна на најниско ниво од јули 2008 година, иако економскиот раст забави поради проблемите околу американско-кинеската трговска војна и неизвесноста околу заминувањето на Британија од ЕУ.

Според Eurostat, невработеноста во октомври паднала на 7,5 проценти од 7,6 проценти во септември. За време на тој месец, бројот на невработени се намалил за 31.000 на 12,33 милиони.

Невработеноста постојано паѓа во еврозоната во последните неколку години бидејќи областа се опорави од финансиската криза и стравувањата за иднината на Грција во зона која го користи еврото како валута.

Разликите помеѓу земјите продолжуваат. Невработеноста остана многу ниска во Германија, на 3,1 процент, но падна во последните години и во Шпанија и Грција, каде во еден момент беше над 25 проценти, а сега изнесува 14,2, односно 16,7 проценти.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Инфлацијата во еврозоната се зголеми, невработеноста падна

 1. Пингбек: Инфлацијата во еврозоната се зголеми, невработеноста падна – Работник

 • Шкендија загуби, но беше достоен ривал на Тотенхем

  Шкендија загуби, но беше достоен ривал на Тотенхем

  Последниот македонски претставник во фудбалските евро-купови за оваа сезона, тимот на Шкендија, вечерва загуби од Тотенхем со 1:3 на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје.…

 • Битола Старт-Ап Центар локално ќе креира и спроведува мерки за вработување

  Битола Старт-Ап Центар локално ќе креира и спроведува мерки за вработување

  Проектот Битола Старт-Ап Центар како локално партнерство за вработување кое вклучува соработка на јавни институции, академија, приватен сектор и невладини организации со своите капацитети ќе креираат и…

 • Се крчкаат нови правила, дозвола за градба само доколку објектот се приклучи на системот за парно греење!

  Се крчкаат нови правила, дозвола за градба само доколку објектот се приклучи на системот за парно греење!

  Регулаторната комисија за енергетика поднесе барање до Министерството за транспорт и врски со кое се бара да се промени законот за градба и да се…

 • Награди за најдобрите на Европскиот квиз на парите

  Награди за најдобрите на Европскиот квиз на парите

  Македонската банкарска асоцијација, Народната банка и Комисијата за хартии од вредност ги наградија учениците со најдобри резултати на Европскиот квиз на парите и нивните ментори…

 • Познати сите двојки во плејофот од Лигата на Европа

  Познати сите двојки во плејофот од Лигата на Европа

  Сите двојки во плејофот од Лигата на Европа се веќе јасни. Последниот македонски претставник, тетовска Шкендија синоќа загуби во Скопје од Тотенхем на Муруњо со…

 • Сончево и топло до 31 степен

  Сончево и топло до 31 степен

  Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Кон крајот на…

 • Нови 152 заразени со Ковид 19, починале две лица

  Нови 152 заразени со Ковид 19, починале две лица

  Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на Ковид-19, починале две лица, додека оздравени се 126 пацинети, соопшти…

 • Ибрахимовиќ заразен со Ковид-19

  Ибрахимовиќ заразен со Ковид-19

  Златан Ибрахимовиќ е позитивен на коронавирусот, информацијата ја објави „Кориере дела Сера“. Тимот на Ибрахимовиќ, Милан, за пет часа треба да го одигра натпреварот во…

 • Бизнис климата во Германија продолжува да се подобрува

  Бизнис климата во Германија продолжува да се подобрува

  Расположението кај германскиот бизнис продолжува да се подобрува во септември. Индексот на деловната клима на Институтот за економски истражувања „Ifo“ се искачи на 93,4 поени…

 • Инвеститорите загрижени: Европските берзи паднаа на тримесечен минимум

  Инвеститорите загрижени: Европските берзи паднаа на тримесечен минимум

  Глобалната продажба на ризични средства ги сруши европските берзи на најниско ниво во последните три месеци, бидејќи недостатокот на нови стимуланси за американската економија и…