Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,903.09 0%    GRNT 951.88 -0.54%    KMB 5,999.03 0.13%    MPT 65,000.00 0.04%    OKTA 3,153.00 0%    RZUS 50.00 0%    SBT 2,600.00 8.29%    STB 1,070.00 1.42%    STIL 77.00 -1.28%    TEL 320.00 0%    TNB 16,350.00 -0.61%    TTK 1,282.00 9.57%    

Регионална конференција за управување со квалитетот на воздухот во регионот Западен Балкан – прашања, решенија и финансирање

Време: 13:00

Датум: ноември 21, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Претставници на владите на Северна Македонија, Косово, Босна и Херцеговина (БИХ) и на Србија се состанаа денес во Скопје на регионалната конференција за Управување со квалитетот на воздухот во регионот Западен Балкан – прашања, решенија и финансирање. Заеднички организирана од страната на Владата на Северна Македонија и Светска банка, конференцијата претставуваше можност за учење од искуствата од Западен Балкан и од ЕУ, како и од други земји (како што се Индија и Кина) за иновативните начини за пристап кон управувањето со квалитетот на воздухот, за мобилизирање знаења и за охрабрување на посилната регионална соработка во оваа област.

Загадувањето на амбиенталниот воздух (ЗАВ) е сериозен глобален здравствен проблем одговорен за предвремената смрт на околу 4,2 милиони луѓе низ светот, на годишно ниво. Изложеноста на ситни честички (РМ2,5) е особено опасна за човековото здравје бидејќи овие честички успеваат да навлезат длабоко во белите дробови и во крвотокот што резултира со сериозни здравствени проблеми. Предвремената смрт и болестите предизвикани од загадувањето на воздухот може да резултираат со зголемени здравствени расходи и со загуби во продуктивноста на трудот. Луѓето во Источна Европа и Западен Балкан често се изложени на екстремно високо загадување на воздухот во урбаните подрачја кои често го надминуваат нивото што според СЗО се смета за безбедно.

„Справувањето со загадувањето на воздухот во Западен Балкан е предизвик во областа на животната средина и јавното здравје што треба веднаш да се решава и тоа е високо на агендата на Светска банка како и на многу други партнери што работат во овој регион“, рече Марко Мантованели, директор на канцеларијата на Светска банка за Северна Македонија и Косово. „Задоволство ни е да бидеме дел од овие дискусии денес и ќе продолжиме со активностите за поддршка за намалување на загадувањето на воздухот и за воспоставување кредибилни системи за управување со квалитетот на воздухот во регионот преку советодавни услуги, техничка помош и мобилизирање финансиски средства за инвестиции.“

„Ја цениме аналитичката поддршка од Светска банка и се радуваме дека ќе работиме со неа и со другите развојни партнери за да ги мобилизираме потребните финансиски средства за да помогнеме да се подобри квалитетот на нашиот воздух и да се намалат влијанијата од лошиот квалитет на воздухот врз човековото здравје.“ рече Јани Макрадули, заменик министер за животна средина и просторно планирање, акцентирајќи ја и потребата за регионална соработка. „Овие дискусии помагаат да се зајакне соработката во регионот Западен Балкан што е особено важно имајќи предвид дека значителен дел од загадувањето на воздухот е прекугранично.“

Конференцијата беше можност земјите од Западен Балкан да ја забрзаат регионалната размена и споделување на знаења и да се презентираат аналитичките наоди од претстојните студии за здравствените и економските штети од загадувањето на воздухот во Босна и Херцеговина, Косово и во Северна Македонија.

На конференцијата се дискутираше и дека би можел да се подготви сеопфатен пристап за справување со загадувањето на воздухот во Зададен Балкан со три основни компоненти: (а) Податоци, знаење и стратегија, вклучувајќи развој на сеопфатни планови и инвестициски стратегии за управување со квалитетот на воздухот; (б) Мерки за намалување на изложеноста на загадувањето на воздухот на кус рок, особено за младите, слабите и ранливите и (в) Мерки и инвестиции на среден и долг рок за постојано намалување на нивото на загадувањето под меѓународно прифатените стандарди.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

  Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

  Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти, соопшти Министерството за здравство. Во…

 • Цените на акциите на азиските берзи достигнуваат рекордно нивоа

  Цените на акциите на азиските берзи достигнуваат рекордно нивоа

  Цените на акциите на азиските берзи денес достигнаа највисоко ниво во последните пет месеци, затоа што инвеститорите очекуваат дека деловните резултати на американските компании, чие…

 • Клоп: Уште 4 години во Ливерпул, па потоа одмор цела година!

  Клоп: Уште 4 години во Ливерпул, па потоа одмор цела година!

  Тренерот на Ливерпул, германскиот стратег Јирген Клоп потврди дека уште неколку сезони ќе биде на чело на клубот од „Енфилд“. „Што се однесува до плановите…

 • Путин: Мерките за економско закрепнување треба да бидат интегрирани во националните проекти

  Путин: Мерките за економско закрепнување треба да бидат интегрирани во националните проекти

  Мерките на националниот план за економско закрепнување треба да бидат интегрирани во националните проекти, изјави претседателот на Русија, Владимир Путин. Предлагам мерките од тој план…

 • Во мај само 838 туристи, 99,2 отсто помалку од лани

  Во мај само 838 туристи, 99,2 отсто помалку од лани

  Во мај годинава земјава ја посетиле 838 туристи што е 99,2 отсто помалку во однос на истиот месец лани. Како што соопшти Државниот завод за…

 • Од ноќеска на полноќ поскапуваат горивата

  Од ноќеска на полноќ поскапуваат горивата

  Од вечерва на полноќ цените на горивата се зголемуваат за половина и за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР…

 • Рекордно мал број на луѓе во ЕУ започнале со работа во првиот квартал (ИНФОГРАФИК)

  Рекордно мал број на луѓе во ЕУ започнале со работа во првиот квартал (ИНФОГРАФИК)

  Податоците на Европската канцеларија за статистика „Евростат“ покажуваат дека рекорден мал број на луѓе во Европската унија (ЕУ) започнале да работат во првиот квартал од…

 • Нова теорија на заговор: Во маски за лице скриена 5G антена

  Нова теорија на заговор: Во маски за лице скриена 5G антена

  Теориите на заговор кои се шират низ целиот свет се прилично луди, но се чини дека во последно време се интензивираат со порастот на глобалната…

 • Регионот би можел да дојде на работ на сиромаштија поради пандемијата

  Регионот би можел да дојде на работ на сиромаштија поради пандемијата

  Светската банка (СБ) процени дека на Западен Балкан, доколку владите не воведоа одредени мерки, корона кризата би отерала најмалку 400.000 луѓе во сиромаштија. Светската банка…

 • Во Дубровник цените спуштени и до 60 отсто, но гости пак нема

  Во Дубровник цените спуштени и до 60 отсто, но гости пак нема

  Градот Дубровник, еден од најважните туристички центри на хрватското крајбрежје, оваа година бележи рекордно мал број на туристи поради пандемијата на коронавирусот. Според системот за…