Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,303.85 0.13%    GRNT 1,048.61 -0.61%    KMB 6,299.69 1.14%    KVAS 17,000.00 20.57%    MPT 76,676.92 0.6%    MTUR 5,400.00 0.03%    OKTA 4,600.00 -0.01%    RZIN 90.00 0%    RZTK 660.00 0%    SOLN 293.00 -2.98%    STB 1,165.00 0.42%    TEL 315.00 1.43%    TETE 2,300.00 0%    TNB 16,600.00 0%    UNI 2,361.91 2.69%    VITA 12,365.00 3.29%    

Регионална конференција за управување со квалитетот на воздухот во регионот Западен Балкан – прашања, решенија и финансирање

Време: 13:00

Датум: ноември 21, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Претставници на владите на Северна Македонија, Косово, Босна и Херцеговина (БИХ) и на Србија се состанаа денес во Скопје на регионалната конференција за Управување со квалитетот на воздухот во регионот Западен Балкан – прашања, решенија и финансирање. Заеднички организирана од страната на Владата на Северна Македонија и Светска банка, конференцијата претставуваше можност за учење од искуствата од Западен Балкан и од ЕУ, како и од други земји (како што се Индија и Кина) за иновативните начини за пристап кон управувањето со квалитетот на воздухот, за мобилизирање знаења и за охрабрување на посилната регионална соработка во оваа област.

Загадувањето на амбиенталниот воздух (ЗАВ) е сериозен глобален здравствен проблем одговорен за предвремената смрт на околу 4,2 милиони луѓе низ светот, на годишно ниво. Изложеноста на ситни честички (РМ2,5) е особено опасна за човековото здравје бидејќи овие честички успеваат да навлезат длабоко во белите дробови и во крвотокот што резултира со сериозни здравствени проблеми. Предвремената смрт и болестите предизвикани од загадувањето на воздухот може да резултираат со зголемени здравствени расходи и со загуби во продуктивноста на трудот. Луѓето во Источна Европа и Западен Балкан често се изложени на екстремно високо загадување на воздухот во урбаните подрачја кои често го надминуваат нивото што според СЗО се смета за безбедно.

„Справувањето со загадувањето на воздухот во Западен Балкан е предизвик во областа на животната средина и јавното здравје што треба веднаш да се решава и тоа е високо на агендата на Светска банка како и на многу други партнери што работат во овој регион“, рече Марко Мантованели, директор на канцеларијата на Светска банка за Северна Македонија и Косово. „Задоволство ни е да бидеме дел од овие дискусии денес и ќе продолжиме со активностите за поддршка за намалување на загадувањето на воздухот и за воспоставување кредибилни системи за управување со квалитетот на воздухот во регионот преку советодавни услуги, техничка помош и мобилизирање финансиски средства за инвестиции.“

„Ја цениме аналитичката поддршка од Светска банка и се радуваме дека ќе работиме со неа и со другите развојни партнери за да ги мобилизираме потребните финансиски средства за да помогнеме да се подобри квалитетот на нашиот воздух и да се намалат влијанијата од лошиот квалитет на воздухот врз човековото здравје.“ рече Јани Макрадули, заменик министер за животна средина и просторно планирање, акцентирајќи ја и потребата за регионална соработка. „Овие дискусии помагаат да се зајакне соработката во регионот Западен Балкан што е особено важно имајќи предвид дека значителен дел од загадувањето на воздухот е прекугранично.“

Конференцијата беше можност земјите од Западен Балкан да ја забрзаат регионалната размена и споделување на знаења и да се презентираат аналитичките наоди од претстојните студии за здравствените и економските штети од загадувањето на воздухот во Босна и Херцеговина, Косово и во Северна Македонија.

На конференцијата се дискутираше и дека би можел да се подготви сеопфатен пристап за справување со загадувањето на воздухот во Зададен Балкан со три основни компоненти: (а) Податоци, знаење и стратегија, вклучувајќи развој на сеопфатни планови и инвестициски стратегии за управување со квалитетот на воздухот; (б) Мерки за намалување на изложеноста на загадувањето на воздухот на кус рок, особено за младите, слабите и ранливите и (в) Мерки и инвестиции на среден и долг рок за постојано намалување на нивото на загадувањето под меѓународно прифатените стандарди.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Свети Климент Охридски Чудотворец

  Свети Климент Охридски Чудотворец

  Христијанството го има големиот свети апостол Павле како камбана на верата, а ние ги имаме и него и свети Климента. Таква била Божјата промисла, Македонија,…

 • БДП порасна 3,6 проценти во третиот квартал

  БДП порасна 3,6 проценти во третиот квартал

  Растот на БДП во третиот квартал од 3,6 проценти, колку што пресмета Државниот завод за статистика, за премиерот Зоран Заев е под неговите очекувања. Тој…

 • Променливо облачно со локални врнежи од дожд особено претпладне

  Променливо облачно со локални врнежи од дожд особено претпладне

  Времето денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд особено претпладне. Во текот на денот облачноста ќе се намалува, информира Управата за хидрометеоролошки…

 • Светна новогодишната елка во Скопје

  Светна новогодишната елка во Скопје

  Со вeчерашното светнување на елката на плоштадот „Македонија“ и отворањето на новогодишниот базар „Винтерленд“ симболично се означи почетокот на новогодишните празнувања во Скопје. На почетокот…

 • Со закон се уредува управувањето на електрични тротинети, се укинуваат негативните поени за возачите

  Со закон се уредува управувањето на електрични тротинети, се укинуваат негативните поени за возачите

  Комисијата за одбрана и безбедност денеска за понатамошно читање предложи измени и дополнувања на 14 закони, кои генерално како што појасни министерот за внатрешни работи…

 • Работилница во Народната банка: Ќе се подготвува Национална стратегија за поддршка на развојот на финтек-секторот

  Работилница во Народната банка: Ќе се подготвува Национална стратегија за поддршка на развојот на финтек-секторот

  На иницијатива на Народната банка ќе се подготвува Национална стратегија за поддршка на развојот на финтек-секторот кај нас. Заради нејзино успешно спроведување ќе се преземат…

 • Охрабрувачки податоци – раст на економијата и пад на невработеноста

  Охрабрувачки податоци – раст на економијата и пад на невработеноста

  Државната статистика излезе со охрабрувачки податоци – во третиот квартал од годинава економијата пораснала за 3.6%, а невработеноста се намалила на 17.1%. Економијата пораснала за…

 • Започна саемот „Купи куќа, купи стан“ во Скопје Сити Мол

  Започна саемот „Купи куќа, купи стан“ во Скопје Сити Мол

  Денеска започна саемот „Купи куќа, купи стан“ во Скопје Сити Мол, каде граѓаните ќе можат да се информираат целосно за проектот на едно место –…

 • УЈП почна со исплата на парични средства по основ на МојДДВ

  УЈП почна со исплата на парични средства по основ на МојДДВ

  Управата за јавни приходи (УЈП) започна со исплата на парични средства согласно Законот за враќање на дел од ДДВ кај физичките лица. Повратот од 15…

 • До крајот на годината вработените треба да добијат регрес за годишен одмор, популарно наречен К-15

  До крајот на годината вработените треба да добијат регрес за годишен одмор, популарно наречен К-15

  На сметките треба да легнат по најмалку 9.610 денари К-15 се пресметува врз основа на просечната нето или бруто плата во изминатите три месеци (40%…