Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,303.85 0.13%    GRNT 1,048.61 -0.61%    KMB 6,299.69 1.14%    KVAS 17,000.00 20.57%    MPT 76,676.92 0.6%    MTUR 5,400.00 0.03%    OKTA 4,600.00 -0.01%    RZIN 90.00 0%    RZTK 660.00 0%    SOLN 293.00 -2.98%    STB 1,165.00 0.42%    TEL 315.00 1.43%    TETE 2,300.00 0%    TNB 16,600.00 0%    UNI 2,361.91 2.69%    VITA 12,365.00 3.29%    

Со „Digital for Entrepreneurship“ Македонија се приклучи на European SME Week

Време: 12:38

Датум: ноември 21, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Оваа среда (20.11.2019) во организација на European Business Association, Град Скопје и Piksel, а поддржана од EOS Матрикс и Тиквеш, се одржа конференцијата Европски ден на претприемачот – “Digital for Entrepreneurship“. Настан кој беше дел од European SME Week, иницијатива која во Македонија се организира 11-та година по ред.

Конференцијата на присутните им понуди повеќе интересни теми на разговор преточени во воведно излагање и три стручни панели со претставници од повеќе дејности.

Во воведното излагање преку информативна дискусија настанот го отворија Катерина Бошевска, претседател на ЕБА, која зборуваше за предизвиците на компаниите кои ги носи дигитализацијата, Јован Деспотовски, директор на Фонд за иновации и технолошки развој, кој се надоврза за поддршката која ФИТР ја дава на претприемачите во овој процес, и Марко Тодоров, раководител на сектор за локален економски развој на Град Скопје, кој ги најави следните чекори кои ќе го направат Скопје паметен град и ќе го приближат чекор поблиску до модерните европски и светски метрополи.

По воведното излагање следуваат трите експертски панели кои со свои презентации ги отворија Владимир Ристевски од дигитална агенција Piksel, Сергеј Зафировски oд Insider ID заедно со Огнен Огненовски од Таргет Груп и Игор Маџов од Стартап Македонија. Презентерите беа и во улога на модератори на трите панели насловени – „Како до брз раст со помош на дигитален маркетинг?“, „Електронска трговија: иднината на македонските фирми за излез во светот“ и „Оствари го твојот сон: како до финансирање на твојата иновативна идеја“.

Во дигиталниот маркетинг не постои успех преку ноќ. Успехот е резултат на претходна макотрпна работа“ – изјави меѓу другото Владимир Ристeвски, ко-основач и маркетинг директор во Piksel.

Тој ја модерираше првата панел дискусија на која Аријана Коскарова од Creative Hub Macedonia, Лира Џокиќ од IDEA Plus Communications, Владимир Вецовски од Р3 Инфомедиа и Драган Јосифовски од Paket.mk – „Твојот онлајн супермаркет“ зборуваа за можностите кои ги нуди дигиталниот маркетинг и како македонските компании го користат за да дојдат до посакуваните клиенти и резултати.

На панелот модериран од Сергеј Зафироски панелистите Марина Антова од DHL Express, Крис Поповски од SIGNORI, Огнен Огненовски од Таргет Груп и Виктор Стојкоски од Асоцијација за е-трговија на Македонија ја пренесоа заедничка порака дека е-трговијата е иднината за која мора да бидеме сите подготвени, а особено преприемачите кои сакаат да останат во чекор со времето и да бидат успешни и во иднина.

Зафировски и Огненовски го презентираа и извештајот од нивното истражување за актуелната состојба на е-трговијата во нашата земја. Истражување во кое бројките се прилично оптимистични и според кое следната година се очекува пораст од 15% на бројот на e-commerce компании во Македонија.

Е-трговијата е во пораст секоја година и затоа сите заеднички мораме да работиме како на едукацијата на крајните корисници, така и на зголемување на понудата, затоа што веруваме дека иднината за развој на бизнисите е токму во оваа гранка“ –  изјави Виктор Стојкоски од Асоцијација за е-трговија на Македонија.

Конференцијата со својата презентација и потоа панелот на кој тој беше модератор ја затвори Игор Маџов, кој заедно со Владимир Кечовски од Шпаркасе банка, Ненад Чубриновски од InPlayer, како претставник на МАСИТ и Тања Илијевска од Фонд за иновации и технолошки развој зборуваа за можностите за финансирање на иновативните македонски стартапи.

Панелистите, покрај се’ поголемиот број на опции кои на новите стартапи им се нудат во нашата земја, ги истакнаа и можностите за финансирање на добрата идеја преку големиот избор на интернационални опции, ставајќи акцент на проактивноста на ова поле како клучен елемент за успехот на секој стартап.

Настанот со своите теми привлече над 200 гости од различни сектори.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Свети Климент Охридски Чудотворец

  Свети Климент Охридски Чудотворец

  Христијанството го има големиот свети апостол Павле како камбана на верата, а ние ги имаме и него и свети Климента. Таква била Божјата промисла, Македонија,…

 • БДП порасна 3,6 проценти во третиот квартал

  БДП порасна 3,6 проценти во третиот квартал

  Растот на БДП во третиот квартал од 3,6 проценти, колку што пресмета Државниот завод за статистика, за премиерот Зоран Заев е под неговите очекувања. Тој…

 • Променливо облачно со локални врнежи од дожд особено претпладне

  Променливо облачно со локални врнежи од дожд особено претпладне

  Времето денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд особено претпладне. Во текот на денот облачноста ќе се намалува, информира Управата за хидрометеоролошки…

 • Светна новогодишната елка во Скопје

  Светна новогодишната елка во Скопје

  Со вeчерашното светнување на елката на плоштадот „Македонија“ и отворањето на новогодишниот базар „Винтерленд“ симболично се означи почетокот на новогодишните празнувања во Скопје. На почетокот…

 • Со закон се уредува управувањето на електрични тротинети, се укинуваат негативните поени за возачите

  Со закон се уредува управувањето на електрични тротинети, се укинуваат негативните поени за возачите

  Комисијата за одбрана и безбедност денеска за понатамошно читање предложи измени и дополнувања на 14 закони, кои генерално како што појасни министерот за внатрешни работи…

 • Работилница во Народната банка: Ќе се подготвува Национална стратегија за поддршка на развојот на финтек-секторот

  Работилница во Народната банка: Ќе се подготвува Национална стратегија за поддршка на развојот на финтек-секторот

  На иницијатива на Народната банка ќе се подготвува Национална стратегија за поддршка на развојот на финтек-секторот кај нас. Заради нејзино успешно спроведување ќе се преземат…

 • Охрабрувачки податоци – раст на економијата и пад на невработеноста

  Охрабрувачки податоци – раст на економијата и пад на невработеноста

  Државната статистика излезе со охрабрувачки податоци – во третиот квартал од годинава економијата пораснала за 3.6%, а невработеноста се намалила на 17.1%. Економијата пораснала за…

 • Започна саемот „Купи куќа, купи стан“ во Скопје Сити Мол

  Започна саемот „Купи куќа, купи стан“ во Скопје Сити Мол

  Денеска започна саемот „Купи куќа, купи стан“ во Скопје Сити Мол, каде граѓаните ќе можат да се информираат целосно за проектот на едно место –…

 • УЈП почна со исплата на парични средства по основ на МојДДВ

  УЈП почна со исплата на парични средства по основ на МојДДВ

  Управата за јавни приходи (УЈП) започна со исплата на парични средства согласно Законот за враќање на дел од ДДВ кај физичките лица. Повратот од 15…

 • До крајот на годината вработените треба да добијат регрес за годишен одмор, популарно наречен К-15

  До крајот на годината вработените треба да добијат регрес за годишен одмор, популарно наречен К-15

  На сметките треба да легнат по најмалку 9.610 денари К-15 се пресметува врз основа на просечната нето или бруто плата во изминатите три месеци (40%…