Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,931.87 0.24%    BESK 5,700.00 0%    GRNT 940.00 -1.25%    KMB 5,997.97 -0.02%    MPT 66,000.00 1.54%    RZIN 46.00 -48.89%    SBT 2,600.33 0.01%    TNB 16,500.00 0.92%    TTK 1,282.00 0%    ZPOG 1,800.00 0%    

Потрошувачките кредити најбарани од граѓаните, брзината и каматите најважен критериум при изборот на банката

Време: 08:32

Датум: ноември 18, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Брзото одобрување на средствата и каматната стапка се најважните услови за граѓаните при изборот од каде ќе земат кредит кога им се неопходни средства. Меѓу важните критериуми ги наведуваат и тоа дали им треба жирант, колку вкупно ќе вратат, а кај некои само колку ќе биде ратата за кредитот. На располагање им се различни понуди од банките, кои истакнуваат дека секогаш сакаат да излезат во пресрет на барањата на потрошувачите.

Потрошувачките кредити се најбараните во банките. Податоците на Народната банка покажуваат дека заклучно со 30 јуни 2019 година се издадени потрошувачки кредити во износ од 89.389 милиони денари, каматната стапка кај денарските кредити со девизна клаузула се движи од 3,30 до 6,17 отсто, а кај кредитите без девизна клаузула од 5,09 до 6,91 отсто. Кај потрошувачките кредити во евра се движи од 4,03 до 5,84 отсто, а просечната е 5,46 отсто. Просечната каматна стапка кај сите кредити изнесува 5,84 отсто.

Од Халк банк на потрошувачите им порачуваат дека кога се одлучуваат за потрошувачки кредит треба да внимаваат на каматната стапка, рокот на отплата, начинот на аплицирање и дополнителните трошоци, а порачуваат да се гледаат предностите на понудата и да се искористат промотивните периоди.

Пари секогаш се потребни, велат од банките, дали за обнова на дотраен апарат во домаќинството, за нов мебел, нов компјутер, за студии за децата, за патување, убав одмор.

– Желби и потреби секогаш има многу, а заштедени средства најчесто недоволно за нивно задоволување. Во ваква ситуација решение кое стои на располгање е позајмување средства од банка преку подигнување потрошувачки кредит, посочуваат од банката.

Висината на каматата е важна бидејќи од неа зависи ратата. Колку е помала каматната стапка, толку е поголема и заинтересираноста на потрошувачите за одреден вид кредит, наведуваат од Халк банк, посочувајќи на нивната понуда за Релакс потрошувачкиот ненаменски кредит со животно осигурување каде што каматата за првите две години е фиксна и изнесува пет отсто. А дополнително до 15 декември се намалени и дополнителните трошоци.

Им посочуваат на потрошувачите дека и рокот на отплата исто така е важен, бидејќи кусиот временски период на отплата носи повисока рата за кредитот и помалку средства за тековните потреби.

– Рокот на отплата на кредитот е важен особено при подигнување кредит со поголем износ. Токму затоа од Халк банк велат дека нивниот кредит нуди отплата на период до 120 месеци за износ до 1.200.000 денари.

Со дигитализацијата на процесите на граѓаните им е важно да може да аплицираат електронски, да не мора да одат и да губат време во банките, туку тоа да го направат од компјутер, лаптоп… Преку веб-страниците на банките може да се направи и пресметка за висината на ратата.

Од Халк банк велат дека она на што потрошувачите не обрнуваат многу внимание е висината на дополнителните трошоци, како што се за обработка на договорот.

Она што се порачува до граѓаните е да ги користат промотивните периоди во кои може да има намалени каматни стапки, да не се наплати надомест при предвремена отплата, да не се наплати провизија за обработка на кредитот и слично.

Од Охридска банка наведуваат дека континуирано работат на овозможување одлично корисничко искуство со креирање понуди што одговараат на специфичните потреби на клиентите и дека во таа насока нудат два типа потрошувачки кредит во зависност од износот. Така промотивно преку Лесен кеш кредит до крајот на годината каматната стапка е 5,1 отсто за првата година. Износот е до 1.200.000 денари и максимален рок на отплата од 95 месеци.

Од банката потенцираат дека и во иднина ќе продолжат со работа на подигнување одлични понуди кои ќе поддржат идеи, замисли и лесно остварување на желбите на клиентите.

Граѓаните оценуваат дека може лесно да се дојде до потребните средства, но оти при изборот и кога им требаат пари најчесто прва станица каде што ќе се обратат е во банката во која земаат плата.

Сузи Котева Стоименова

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Тотенхем не се откажува од ЛЕ, Кејн влезе во „клубот 200“

  Тотенхем не се откажува од ЛЕ, Кејн влезе во „клубот 200“

  Тотенхем, Манчестер сити победија, а Барнли и Вулверхемптон одиграа нерешено во рамките на 36 коло, во Премиерлигата. Жозе Мурињо со Тотенхем победи во Њукасл благодарение…

 • Пандемијата го сруши македонскиот туризам, во мај само 838 туристи, пад од над 99%

  Пандемијата го сруши македонскиот туризам, во мај само 838 туристи, пад од над 99%

  Милионски евра загуби трпи македонскиот туризам од пандемијата со Ковид-19. Само во мај годинава бројот на туристи и бројот на ноќевања бележи пад од над 99…

 • Најдобрите и најлошите перформанси на металите во 2020-та година

  Најдобрите и најлошите перформанси на металите во 2020-та година

  Секоја година во овој период се објавува презентацијата на металите и суровините за првото полугодие од годината, пишува „OilPrice.com“. Скапоцените метали се голем победник за…

 • Гатузо се откажа од дел од својата плата за Наполи да го купи Осимен

  Гатузо се откажа од дел од својата плата за Наполи да го купи Осимен

  Тренерот на Наполи, Џенаро Гатузо, доброволно ќе добива помала плата за да му помогне на клубот да го купи напаѓач Виктор Осимен од Лил, објави…

 • Реал до навивачите: Ако станеме шампиони, останете дома!

  Реал до навивачите: Ако станеме шампиони, останете дома!

  Лидерот во шпанската Ла Лига, Реал Мадрид ги повика своите навивачи во случај титулата да заврши на „Сантијаго Бернабеу“ да не се собираат на јавни…

 • Милионерите апелираат: „Оданочувајте не повеќе, пред да биде предоцна“

  Милионерите апелираат: „Оданочувајте не повеќе, пред да биде предоцна“

  Некои од најбогатите луѓе во светот побараа нивното богатство да се оданочува повеќе поради последиците од пандемијата на коронавирусот. Меѓу оние што го сторија тоа…

 • На границата меѓу Бугарија и Грција за 40 евра се продаваат лажирани тестови за Ковид-19

  На границата меѓу Бугарија и Грција за 40 евра се продаваат лажирани тестови за Ковид-19

  Во пограничното подрачје меѓу Грција и Бугарија се појавиле лажни резултати од тестови за Ковид-19, кои се продаваат по цена од 30 до 40 евра,…

 • Околу 30.000 работни места во Велика Британија се изложени на ризик

  Околу 30.000 работни места во Велика Британија се изложени на ризик

  Организаторите на настани и изложби во Велика Британија предупредуваа дека околу 30.000 работни места се изложени на ризик заради зголемена неизвесност за тоа кога саемите…

 • Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19, четири смртни случаи и 142 оздравени

  Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19, четири смртни случаи и 142 оздравени

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на Kовид-19, и тоа во: Скопје…

 • Анкета на НБРМ: Економијата годинава ќе падне 3,2%, инфлацијата на 0,4%

  Анкета на НБРМ: Економијата годинава ќе падне 3,2%, инфлацијата на 0,4%

  Надолна ревизија на очекувањата за просечната стапка на инфлација во земјава и очекуваниот раст на Бруто домашниот производ, покажува Анкетата на Народната банка направена во јуни.…