Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,303.85 0.13%    GRNT 1,048.61 -0.61%    KMB 6,299.69 1.14%    KVAS 17,000.00 20.57%    MPT 76,676.92 0.6%    MTUR 5,400.00 0.03%    OKTA 4,600.00 -0.01%    RZIN 90.00 0%    RZTK 660.00 0%    SOLN 293.00 -2.98%    STB 1,165.00 0.42%    TEL 315.00 1.43%    TETE 2,300.00 0%    TNB 16,600.00 0%    UNI 2,361.91 2.69%    VITA 12,365.00 3.29%    

Брегзит ги “потопи” инвестициите: Најспор годишен раст на економијата од 2010 година

Време: 21:36

Датум: ноември 11, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Британската економија за три месеци заклучно со септември 2019 година порасна со најниската годишна стапка за повеќе од една деценија.

„Вината“ за лошиот резултат се смета глобалното успорување и загриженоста околу Брегзит кои ги погоди деловните инвестиции и производството.

Растот на бруто домашниот производ на Велика Британија на годишно ниво се намали на 1,0 проценти од 1,3 проценти во вториот квартал, соопшти британската Националната канцеларија за статистика (ONS), пренесува Reuters.

Тоа е најниска стапка на раст од првото тримесечје на 2010 година и е под проекцијата на економистите кои ги анкетираше Reuters од 1,1 процент.

Забавувањето е одраз на послабото очекувано закрепнување на кварталниот раст на БДП што уследи по економскиот пад во вториот квартал, кога бизнисите се соочија со прекумерни залихи на стоки бидејќи Брегзит беше одложен до крајот на март 2020 година.

На квартална основа, БДП се зголеми со стапка од 0,3 проценти во третиот квартал, што е под очекувањата на Централната банка на Англија од 0,4 проценти и проекциите на економистите од приватниот сектор.

Британската економија изгуби импулс од референдумот за Брегзит во 2016 година, пред кој обично растеше со стапка поголема од два проценти годишно.

Најновите податоци, исто така покажаа дека деловните инвестиции стагнираат во третиот квартал, додека економистите очекуваат пад од 0,5 проценти. Потрошувачката на домаќинствата се зголеми за 0,4 проценти во третиот квартал, додека државната потрошувачка се зголеми за 0,3 проценти.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Свети Климент Охридски Чудотворец

  Свети Климент Охридски Чудотворец

  Христијанството го има големиот свети апостол Павле како камбана на верата, а ние ги имаме и него и свети Климента. Таква била Божјата промисла, Македонија,…

 • БДП порасна 3,6 проценти во третиот квартал

  БДП порасна 3,6 проценти во третиот квартал

  Растот на БДП во третиот квартал од 3,6 проценти, колку што пресмета Државниот завод за статистика, за премиерот Зоран Заев е под неговите очекувања. Тој…

 • Променливо облачно со локални врнежи од дожд особено претпладне

  Променливо облачно со локални врнежи од дожд особено претпладне

  Времето денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд особено претпладне. Во текот на денот облачноста ќе се намалува, информира Управата за хидрометеоролошки…

 • Светна новогодишната елка во Скопје

  Светна новогодишната елка во Скопје

  Со вeчерашното светнување на елката на плоштадот „Македонија“ и отворањето на новогодишниот базар „Винтерленд“ симболично се означи почетокот на новогодишните празнувања во Скопје. На почетокот…

 • Со закон се уредува управувањето на електрични тротинети, се укинуваат негативните поени за возачите

  Со закон се уредува управувањето на електрични тротинети, се укинуваат негативните поени за возачите

  Комисијата за одбрана и безбедност денеска за понатамошно читање предложи измени и дополнувања на 14 закони, кои генерално како што појасни министерот за внатрешни работи…

 • Работилница во Народната банка: Ќе се подготвува Национална стратегија за поддршка на развојот на финтек-секторот

  Работилница во Народната банка: Ќе се подготвува Национална стратегија за поддршка на развојот на финтек-секторот

  На иницијатива на Народната банка ќе се подготвува Национална стратегија за поддршка на развојот на финтек-секторот кај нас. Заради нејзино успешно спроведување ќе се преземат…

 • Охрабрувачки податоци – раст на економијата и пад на невработеноста

  Охрабрувачки податоци – раст на економијата и пад на невработеноста

  Државната статистика излезе со охрабрувачки податоци – во третиот квартал од годинава економијата пораснала за 3.6%, а невработеноста се намалила на 17.1%. Економијата пораснала за…

 • Започна саемот „Купи куќа, купи стан“ во Скопје Сити Мол

  Започна саемот „Купи куќа, купи стан“ во Скопје Сити Мол

  Денеска започна саемот „Купи куќа, купи стан“ во Скопје Сити Мол, каде граѓаните ќе можат да се информираат целосно за проектот на едно место –…

 • УЈП почна со исплата на парични средства по основ на МојДДВ

  УЈП почна со исплата на парични средства по основ на МојДДВ

  Управата за јавни приходи (УЈП) започна со исплата на парични средства согласно Законот за враќање на дел од ДДВ кај физичките лица. Повратот од 15…

 • До крајот на годината вработените треба да добијат регрес за годишен одмор, популарно наречен К-15

  До крајот на годината вработените треба да добијат регрес за годишен одмор, популарно наречен К-15

  На сметките треба да легнат по најмалку 9.610 денари К-15 се пресметува врз основа на просечната нето или бруто плата во изминатите три месеци (40%…