Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,950.00 -0.46%    GRNT 975.00 0%    KMB 5,849.74 -0.11%    STB 1,057.78 0.62%    TNB 16,700.00 2.45%    

Оптимизмот во поглед на договорот меѓу Кина и САД го поттикна растот на берзите

Време: 09:52

Датум: ноември 8, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Акциите на Wall Street вчера генерално беа во плус, откако Кина објави дека се договорила со САД за постепено укинување на меѓусебните тарифи ако напредуваат преговорите.

Поширокиот S&P 500 е на пат оваа недела да регистрира втор ден на рекордни вредности, додека Dow Jones и Nasdaq се на пат да соборат рекорди трет ден по ред.

Поширокиот S&P 500 денес порасна за 0,6 проценти, индустрискиот Dow Jones за 202 поени или 0,7 проценти на 27.691 поени, а технолошкиот Nasdaq за 0,7 проценти, пренесува AP.

Акциите на технолошките компании го водеа патот до добивките на пазарот, а пораснаа и акциите на банките во услови на голем скок на приносите на 10-годишните американски хартии од вредност.

Берзите во Европа и Азија исто така пораснаа.

Европскиот индекс Euro Stoxx 50 порасна за 0,43 проценти, лондонскиот FTSE 100 за 0,12 проценти, германскиот DAX за 0,76 проценти, францускиот CAC за 0,34 проценти, а шпанскиот IBEX за 0,46 проценти, пренесува њујоршката агенција Bloomberg.

Во Азија, јапонскиот индекс Nikei 225 се зголеми за 0,11 проценти, а хонкошкиот Hang Seng за 0,57 проценти.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Оптимизмот во поглед на договорот меѓу Кина и САД го поттикна растот на берзите

 1. Пингбек: Оптимизмот во поглед на договорот меѓу Кина и САД го поттикна растот на берзите - ММС

 • Владата донесе одлука за повторно воведување полициски час

  Владата донесе одлука за повторно воведување полициски час

  Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување полициски час за време на претстојниот продолжен викенд поради празникот Задушница на 5…

 • Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

  Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

  Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за здравство. Најмногу од новозаразените се…

 • Европската агенција објави список на аеродроми ризични за ширење на COVID-19

  Европската агенција објави список на аеродроми ризични за ширење на COVID-19

  Европската агенција за безбедност во воздухопловството (EASA) направи список на аеродроми кои се наоѓаат во области со висок ризик од пренесување на инфекцијата COVID-19, се наведува…

 • Нафтата прв пат по три месеци поскапа од 40 долари

  Нафтата прв пат по три месеци поскапа од 40 долари

  Цените на нафтата денес надминаа 40 долари на меѓународните пазари, и тоа прв пат од март, охрабрени од пониските американски залихи, очекувањата за континуирано намалување…

 • Германија од 15 јуни ја укинува забраната за патувања за некои европски земји

  Германија од 15 јуни ја укинува забраната за патувања за некои европски земји

  Германската влада планира да ја укине забраната за патување за некои европски земји од 15 јуни. Владата на Германија ќе го стори тоа доколку во…

 • Нови правила на грчките плажи – помалку забави

  Нови правила на грчките плажи – помалку забави

  Грчкото министерство за внатрешни работи, заштита на граѓаните, труд и развој издаде упатства за организирање забави на плажи, за да не се загрозува здравјето на…

 • Шведскиот епидемиолог признава: Денес би одлучил поинаку

  Шведскиот епидемиолог признава: Денес би одлучил поинаку

  Главниот шведски епидемиолог кој стои зад стратегијата на земјата да не се затвори поради пандемијата од коронавирус призна дека требало да се воведат повеќе ограничувања…

 • Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

  Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

  Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за повеќе од 60 милиони жители…

 • Нов рекорден број на починати од Ковид-19 во Бразил

  Нов рекорден број на починати од Ковид-19 во Бразил

  Во Бразил е регистриран нов рекорден број на смртни случаи во еден ден, соопшти бразилското Министерство за здравство, а пренесе агенцијата „Ројтерс“. Како што пренесуваат…

 • Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

  Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

  Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон откако во градот продолжија протестите…