Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,086.53 0.47%    BESK 7,300.00 -3.69%    GRNT 1,011.41 0.06%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,084.72 1.58%    MKSD 175.00 -9.79%    MPT 73,736.02 0.57%    MTUR 5,449.88 1.36%    OKTA 4,600.00 2%    RMDEN15 98.60 0%    RMDEN18 98.80 0.1%    SBT 2,599.53 4.47%    STB 1,160.72 0.06%    STIL 95.00 4.4%    TEL 307.50 -0.16%    TETE 2,419.07 2.94%    TNB 16,600.18 1.22%    TTK 1,500.00 -0.2%    UNI 2,300.00 0%    VITA 11,971.00 6.88%    

Добра инвестиција: овие цени ќе одат само нагоре!

Време: 13:39

Датум: ноември 7, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Инвестирањето во ниви и плацови носи сигурна добивка иако на подолг рок. Познавачите велат дека цените можат да одат само нагоре – населението и потребата постојано се зголемуваат, а земјата е ограничен ресурс.

Оние кои пред 10 или 20 години купија плацови сега ги продаваат и неколку пати поскапо. Ова особено важи за Скопје и за околината.

Пред десетина години плац во скопско Бардовци можеше да се најде и за 30 до 50 евра по квадрат, а сега се продава за 80 па и над 100. Тоа е резултат на елитната населба која никна таму.

Слична е ситуацијата во скопски Илинден каде пред една до две децении квадратот беше околу 10 евра, а сега, откако таму се изградија десетици индустриски капацитети, се продава и за над 30.

„Цените ќе продолжат да одат нагоре, ова особено важи за скопскиот регион. Не е предоцна да се инвестира иако добивката нема да биде иста како оние кои мудро изиграа во 90-те години“, вели Мирко Петревски, аналитичар на пазарот со недвижности.

И во другите градови се очекува тенденција на раст на цените на земјиштето иако многу помал во однос на метрополата.

„Кога јас би инвестирал би се одлучил за Охрид, Битола и Гевгелија. Ова се местата со најголем потенцијал за раст и развој во наредните 10 до 20 години“, вели Петревски.

Веќе извесното зачленување на земјава во НАТО и евентуалното приближување кон Европската Унија ќе го поттикне пазарот, сметаат аналитичарите.

„Земјиштето ниту старее ниту расте, побарувачката има тенденција на зголемување што секако влијае и на раст на цените“ вели Петревски.

Познавачите велат дека земјиштето, особено градежното е поисплатлива инвестиција во однос на стан или куќа.

„Цените на становите можат нагло да паднат поради хиперпродукција, а губат и дел од својата вредност поради амортизација. Секоја година излегуваат нови и посовремени материјали па становите изградени пред 10 или 20 години не се споредуваат со оние кои се прават сега. Сето тоа влијае на цените“, објаснува Петревски.

Цените на градежното земјиште постојано растеа уште од независноста на Македонија, но оние на земјоделското имаа тренд  на стагнација па дури и на пад.

Ова делумно се промени пред десетина години кога државата почна да дава големи земјоделски субвенции па многумина земаа огромни површини под концесија, а го обработуваат само заради државната поддршка.

Државата во изминатиот период продаде и големи површини градежно земјиште со почетна цена од евро за квадрат за изградба на хотели, фабрики, бензински пумпи што дополнително влијаеше на цените. Сепак, државно земјиште има се помалку па не се очекува ваквиот тренд да продолжи.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Лагард повикува на иновации и инвестиции во Европа

  Лагард повикува на иновации и инвестиции во Европа

  Новата претседателка на Европската централна банка (ECB), Кристин Лагард, денес повика на иновации и инвестиции во Европа, како одговор на економските и климатските предизвици. Доколку европските…

 • Град Скопје ги потсетува уметниците да се пријават за патувачката Европска изложба

  Град Скопје ги потсетува уметниците да се пријават за патувачката Европска изложба

  Град Скопје ги потсетува заинтересираните уметници од областа на визуелните уметности и уметноста на новите медиуми од Скопје дека остануваат уште дваесетина денови за да…

 • Полицијата трага по мистериозен добротвор кој на минувачите им остава коверти со пари

  Полицијата трага по мистериозен добротвор кој на минувачите им остава коверти со пари

  Британската полиција го бара мистериозниот добротвор кој остава коверти полни со пари во една градска улица во округот Блек Колиер на северот на земјата. Локалните…

 • ФИТР: Политичарите да најдат реален проблем со кој ќе се занимаваат

  ФИТР: Политичарите да најдат реален проблем со кој ќе се занимаваат

  Ова не е реален проблем, туку измислен. Веќе реагиравме и повторно ќе реагираме на обвинувањата дека Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) дели пари…

 • Воведување данок на возила и јаглеродна такса дел од мерките за справување со климатските промени

  Воведување данок на возила и јаглеродна такса дел од мерките за справување со климатските промени

  Воведување данок на возила и зголемување на надоместоците кои се плаќаат при увоз на стари возила, се дел од мерките кои се предвидуваат за намалување…

 • Ангеловска: За 1,7 милијарди денари намалени обврските на институциите, општините, локалните установи

  Ангеловска: За 1,7 милијарди денари намалени обврските на институциите, општините, локалните установи

  За 1,7 милијарди денари намалени се доспеаните обврски на институциите, општините, локалните установи, во првите девет месеци годинава споредено со истиот период лани. Ова го…

 • Блумберг го предизвикува Трамп, поранешниот градоначалник на Њујорк поднесе кандидатура за претседателските избори во САД

  Блумберг го предизвикува Трамп, поранешниот градоначалник на Њујорк поднесе кандидатура за претседателските избори во САД

  Милијардерот и поранешен градоначалник на Њујорк, Мајкл Блумберг, поднесе во Федералната изборна комисија барање за кандидатура на американските претседателските избори, што е уште еден чекор…

 • Народната банка склучи Договор за соработка со Европската комисија во процесот на заштита на кованите евра од фалсификување

  Народната банка склучи Договор за соработка со Европската комисија во процесот на заштита на кованите евра од фалсификување

  Со размена на писма за соработка помеѓу гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и директорот на Генералниот директорат за економски и финансиски прашања на Европската…

 • Си Џинпинг: Кина сака трговски договор, но може да возврати во случај на нови санкции

  Си Џинпинг: Кина сака трговски договор, но може да возврати во случај на нови санкции

  Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави денеска дека Пекинг сака да работи на трговскиот договор со САД, но не се плаши да возврати во случај на…

 • УЈП: Корисниците на апликацијата Мој ДДВ да внесат или да ја проверат трансакциската сметка заради поврат на ДДВ

  УЈП: Корисниците на апликацијата Мој ДДВ да внесат или да ја проверат трансакциската сметка заради поврат на ДДВ

  Согласно член 8 и член 16 од Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физичките лица (Службен весник на РСМ, бр.133…