Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,086.53 0.47%    BESK 7,300.00 -3.69%    GRNT 1,011.41 0.06%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,084.72 1.58%    MKSD 175.00 -9.79%    MPT 73,736.02 0.57%    MTUR 5,449.88 1.36%    OKTA 4,600.00 2%    RMDEN15 98.60 0%    RMDEN18 98.80 0.1%    SBT 2,599.53 4.47%    STB 1,160.72 0.06%    STIL 95.00 4.4%    TEL 307.50 -0.16%    TETE 2,419.07 2.94%    TNB 16,600.18 1.22%    TTK 1,500.00 -0.2%    UNI 2,300.00 0%    VITA 11,971.00 6.88%    

Opel Vivaro-e доаѓа во 2020: Успешното LCV ќе се електрифицира

Време: 11:14

Датум: ноември 6, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

 • Две големини на батерија: опсег до 200 или 300 километри според WLTP
 • Почист воздух: електрични лесни комерцијални возила за испорака без емисии
 • Силна двојка: новото Vivaro-e ќе го следи Opel Combo-e веќе во 2021 година
 • Подготвени за бизнис: е-варијанти без ограничувања на практичност и удобност
 • Јасна стратегија: сите модели на Opel ќе се електрифицирани до 2024 година

Риселхајм. Офанзивата за електрификација од Opel продолжува: од 2020 година, Opel Vivaro ќе се нуди и како чистo електрична верзија на батерија. Клиентите потоа можат да избираат помеѓу две големини на батерија, во зависност од нивните потреби. Новиот Opel Vivaro-e ќе биде достапен со батерија од 50kWh за опсег до 200 километри или батерија од 75kWh до 300 км според WLTP. Испораките без емисии стануваат се поважни во урбаните области и побарувачката за чисто електрични лесни комерцијални возила соодветно ќе порасне.

Vivaro-e е засновано врз високо варијабилната EMP2 платформа, која овозможува употреба на конвенционални и електрифицирани погони. Vivaro-e го проширува опсегот Opel на особено ефикасните лесни комерцијални возила. Следниот електричен LCV – Opel Combo-e ќе пристигне во 2021 година.

„Опел оди на струја. Сите модели на Opel ќе бидат електрифицирани до 2024 година“, изјави Мајкл Лохшелер, Извршниот директор на Opel. „Клиентите потоа можат да изберат електрична варијанта од секој модел. Електрифицираните LCV возила ќе бидат особено важни во урбаните области, на пример, како превоз на луѓе или комбе за испорака. Затоа јас сум многу среќен што Vivaro-e веќе ќе стане достапен следната година, додека електрифицираните верзии на Opel Combo Life, Combo Cargo и Zafira Life ќе пристигнат во 2021 година“.

Три генерации: Опел Виваро европски успех од 2001 година

Со новиот Opel Vivaro-e, германскиот бренд ќе продолжи со успешна приказна која започна со првата генерација на возилото во 2001 година. Vivaro А се нудеше до 2014 година, главно како шатл-автобус, товарно комбе и камион со платформа. Во овој период Opel им испорача на клиентите повеќе од 650.000 возила. Во 2014 година беше воведена втората генерација, од која Opel продаде околу 310.000 возила до средината на оваа година.

Бројот на број 3 на Opel Vivaro пристигна во дилерската мрежа пред неколку недели. Мултифункционалниот LCV сега е достапен во три должини наместо два (4,60 метри, 4,95 м. и 5,30 м.).

Во споредба со својот претходник, тој исто така има и можност за поголем товар од 200 килограми (до 1.400 килограми) и може да повлече половина тон повеќе (оптоварување на приколка до 2.500 кг). Повеќето верзии на новиот Vivaro се исто така високи само 1,90 метри и затоа можат да пристапат до подземен паркинг. Удобноста за возачот и патниците исто така се зголемeни. Како опции се достапни бројни врвни технологии и системи за помош, од IntelliGrip адаптивната контрола на влечење  и камерата од 180 степени панорамско гледање до мултимедијалната инфозабава. Карактеристиките како што се лизгачките врати контролирани со сензорите и оптоварувањето на FlexCargo го олеснуваат работниот ден.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Синдикатите го одобрија спојувањето на групацијата PSA со Fiat

  Синдикатите го одобрија спојувањето на групацијата PSA со Fiat

  Повеќето синдикати кои ги претставуваат работниците на PSA групацијата го поддржаа планираното спојување со Fiat вредно 50 милијарди евра, соопштија официјални претставници на француската компанија…

 • Ford го претстави првиот електричен и првиот кросовер Mustang(фото)

  Ford го претстави првиот електричен и првиот кросовер Mustang(фото)

  Mach-E е прв електричен и прв кросовер Mustang и главниот адут на Ford на пазарот на електрични автомобили. Електричниот Mustang ќе биде достапен со батерии со капацитет…

 • Увоз на автомобили – наскоро данок наместо царина

  Увоз на автомобили – наскоро данок наместо царина

  Предлог – законите за акцизите и за возилата кои се уште не се донесени предвидуваат во иднина наместо акциза за увоз на автомобили да се…

 • Новата ŠKODA OCTAVIA – висока технологија, врвен дизајн и поголема практичност

  Новата ŠKODA OCTAVIA – висока технологија, врвен дизајн и поголема практичност

  Со четвртата генерација на својот бестселер ŠKODA достигнува нова димензија која буди емоции Уште подобра, попросторна, поемотивна и со подобра поврзаност од било кога, со…

 • Науката пресуди – ова се најубавите автомобили во изминатата деценија

  Науката пресуди – ова се најубавите автомобили во изминатата деценија

  Сите знаеме дека убавината е во окото на гледачот, затоа не е благодарно да се донесат конечни пресуди за естетските вредности на автомобилот – освен…

 • Автомобилскиот гигант во проблеми: Избришани 70 проценти од профитот

  Автомобилскиот гигант во проблеми: Избришани 70 проценти од профитот

  Јапонската компанија Nissan денес објави пад на профитот од 70 проценти, поради што е намалена проценката на добивката за целата година на минимум 11 години.…

 • Mercedes најавува електрична Г-класа

  Mercedes најавува електрична Г-класа

  Mercedes Г-Класа не е баш најштедливо возило, но тоа ќе се промени во иднина, тврди шефот на дигиталната трансформација во Daimler, Саша Паленберг. Паленберг најави дека…

 • Најавен уште еден електричен Volkswagen

  Најавен уште еден електричен Volkswagen

  Volkswagen не престанува со изненадувањата и најавува уште еден електричен автомобил. Се работи за сосема нов концепт на ID семејството, кој ќе биде претставен под мотото…

 • Одобрено спојување на Fiat Chrysler и Peugeot во заедничка компанија

  Одобрено спојување на Fiat Chrysler и Peugeot во заедничка компанија

  Управните одбори на Fiat Chrysler и Peugeot го одобрија спојувањето на двете компании, и заедничката фирма би можела да стане најголемиот производител на автомобили во…

 • Одлука оваа недела: VW го сели производството на Passat во Словачка?

  Одлука оваа недела: VW го сели производството на Passat во Словачка?

  „Volkswagen ги замрзна плановите за изградба на фабрика во Турција, но допрва треба да одлучи каде да изгради нови погони за производство на автомобили со…