Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,034.23 -0.2%    GRNT 1,010.85 0.08%    KMB 5,988.47 0.36%    MTUR 5,376.92 0.5%    PPIV 39,100.00 0.26%    RMDEN18 98.70 0%    STB 1,160.00 0%    TETE 2,350.00 2.17%    TNB 16,400.00 0.03%    TTK 1,503.00 2.95%    

Wall Street и европските берзи ja завршуваат неделата “во црвено”

Време: 12:13

Датум: октомври 19, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Акциите на Wall Street паднаа поради загубите на технолошките компании, но пазарот се уште е на добар пат да прокнижи втора недела на добивки поради подобрите деловни резултати од очекуваните.

Инвеститорите, исто така, ги разгледуваат најновите глобални економски податоци кои покажаа дека економскиот раст на Кина е забавен на нов повеќедецениски минимум, пренесува агенцијата AP.

Индустрискиот индекс Dow Jones падна за 97 поени или 0,4 проценти, поширокиот S&P 500 за 0,3 проценти, а технолошкиот Nasdaq за 0,5 проценти.

Повеќе од 70 компании, чии акции котираат во рамките на индексот S&P 500, објави оваа недела деловни резултати за третиот квартал. Од тие компании, дури 81 процент пријавија подобри резултати од очекуваните, покажуваат податоците на FactSet.

Во Европа, акциите денес се во пад. Индексот Euro Stoxx 50 падна за 0,32 проценти, лондонскиот FTSE 100 за 0,35 проценти, германски DAX за 0,18 проценти, францускиот CAC 40 за 0,68 проценти, а шпански IBEX 35 за 0,15 проценти, објави њујоршката агенција Bloomberg.

Во Азија, јапонскиот индекс  Nikkei 225 се зголеми за 0,18 проценти, додека хонкошки Hang Seng падна за 0,48 проценти.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Преку алатка за споредување на цените на електричната енергија до пониски трошоци за струја за фирмите

  Преку алатка за споредување на цените на електричната енергија до пониски трошоци за струја за фирмите

  На потрошувачите од денеска им е достапна веб платформата Switch.mk на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) на која може да направат споредби на дополнителните понуди…

 • Половина милион нови баратели на азил во ЕУ во 2019 година

  Половина милион нови баратели на азил во ЕУ во 2019 година

  Повеќе од 515 илјади барања за азил биле доставени до земјите-членки на ЕУ во текот на првите девет месеци од тековната година, скоро 10% повеќе…

 • Регионална конференција за управување со квалитетот на воздухот во регионот Западен Балкан – прашања, решенија и финансирање

  Регионална конференција за управување со квалитетот на воздухот во регионот Западен Балкан – прашања, решенија и финансирање

  Претставници на владите на Северна Македонија, Косово, Босна и Херцеговина (БИХ) и на Србија се состанаа денес во Скопје на регионалната конференција за Управување со…

 • Со „Digital for Entrepreneurship“ Македонија се приклучи на European SME Week

  Со „Digital for Entrepreneurship“ Македонија се приклучи на European SME Week

  Оваа среда (20.11.2019) во организација на European Business Association, Град Скопје и Piksel, а поддржана од EOS Матрикс и Тиквеш, се одржа конференцијата Европски ден…

 • Франција даде зелено светло за Протоколот за НАТО

  Франција даде зелено светло за Протоколот за НАТО

  Француското национално собрание денеска на пленарна сесија го изгласа законот за ратификација на Протоколот за членството на Северна Македонија во НАТО, јавува дописникот на МИА.…

 • Германците со нови правила удрија по системот на Apple за мобилни плаќања

  Германците со нови правила удрија по системот на Apple за мобилни плаќања

  Германија донесе ново законодавство кое ќе го присили Apple да го отвори својот мобилен платен систем на ривалите даватели на услуги. Банките во Германија и соседна…

 • Средба на министерката Ангеловска со вториот човек на ММФ Тао Жанг: Преку дигитализација на институциите ќе се сузбива сивата економија

  Средба на министерката Ангеловска со вториот човек на ММФ Тао Жанг: Преку дигитализација на институциите ќе се сузбива сивата економија

  Преку мерки за дигитализација на институциите од фискалниот сектор, како Министерството за финансии и Управата за јавни приходи, може значително да се влијае врз намалувањето…

 • Уникатен спектакл со дронови во кинескиот град Нанчанг(видео)

  Уникатен спектакл со дронови во кинескиот град Нанчанг(видео)

  Организаторите на саемот за авијација во кинескиот град Нанчанг на посетителите им подарија уникатен спектакл … Бидејќи тие стануваат се повеќе распространети последниве години и…

 • Сончево со умерена облачност

  Сончево со умерена облачност

  Времето во земјава ќе биде сончево со умерена облачност, попладне облачноста ќе се зголеми. Утринската температура ќе се движи од нула до 10 степени, а…

 • Путин: “Уште земји би можеле да ја напуштат ЕУ”

  Путин: “Уште земји би можеле да ја напуштат ЕУ”

  Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека е можно некои источноевропски земји да размислуваат за излегување од ЕУ во наредните неколку години. Путин тоа го изјави…