Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Во пресрет на Брегзит: Секоја трета британска компанија во автомобилскиот сектор укинува работни места

Време: 15:32

Датум: октомври 15, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Секоја трета компанија во британскиот автомобилски сектор започна со укинување на работни места во пресрет на Брегзит.

Тоа е пораст во однос на секоја осма компанија од пред нешто помалку од една година.

Тоа го покажа истражувањето на британското здружение на производители и трговци со моторни возила (SMMT).

Осумдесет проценти од компаниите стравуваат дека излегувањето на Британија од Европската унија ќе им наштети на нивните деловни изгледи во иднина, а скоро две третини тврдат дека нема да бидат во состојба да инвестираат во својот британски бизнис.

„Секој ден од неисполнување на договорот носи можност од уште еден ден изгубени инвестиции,  уште еден ден кој го отежнува враќањето на довербата на инвеститорите во Обединетото Кралство“, изјави шефот на SMMT, Мајк Хозе.

Додава дека, засега штетата не е неповратна. Но, ни треба договор“, порача тој, и додавајќи дека на долг рок на автомобилската индустрија и е потребна непречена трговија со ЕУ.

Британскиот премиер Борис Џонсон претходно изјави дека е подготвен на 31 октомври да ја изнесе Британија од ЕУ без договор, иако парламентарците донесоа закон со кој ќе се присили Џонсон да побара одложување на излегувањето на Британија од ЕУ.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Постарите од 40 години треба да работат 3 дена неделно

  Постарите од 40 години треба да работат 3 дена неделно

  Извештајот објавен во “Melbourne Institute Worker Paper”, покажа дека постарите од 40 години се најпродуктивни кога работат три дена или помалку. Истражувањето е спроведено на…

 • Преку алатка за споредување на цените на електричната енергија до пониски трошоци за струја за фирмите

  Преку алатка за споредување на цените на електричната енергија до пониски трошоци за струја за фирмите

  На потрошувачите од денеска им е достапна веб платформата Switch.mk на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) на која може да направат споредби на дополнителните понуди…

 • Половина милион нови баратели на азил во ЕУ во 2019 година

  Половина милион нови баратели на азил во ЕУ во 2019 година

  Повеќе од 515 илјади барања за азил биле доставени до земјите-членки на ЕУ во текот на првите девет месеци од тековната година, скоро 10% повеќе…

 • Регионална конференција за управување со квалитетот на воздухот во регионот Западен Балкан – прашања, решенија и финансирање

  Регионална конференција за управување со квалитетот на воздухот во регионот Западен Балкан – прашања, решенија и финансирање

  Претставници на владите на Северна Македонија, Косово, Босна и Херцеговина (БИХ) и на Србија се состанаа денес во Скопје на регионалната конференција за Управување со…

 • Со „Digital for Entrepreneurship“ Македонија се приклучи на European SME Week

  Со „Digital for Entrepreneurship“ Македонија се приклучи на European SME Week

  Оваа среда (20.11.2019) во организација на European Business Association, Град Скопје и Piksel, а поддржана од EOS Матрикс и Тиквеш, се одржа конференцијата Европски ден…

 • Франција даде зелено светло за Протоколот за НАТО

  Франција даде зелено светло за Протоколот за НАТО

  Француското национално собрание денеска на пленарна сесија го изгласа законот за ратификација на Протоколот за членството на Северна Македонија во НАТО, јавува дописникот на МИА.…

 • Германците со нови правила удрија по системот на Apple за мобилни плаќања

  Германците со нови правила удрија по системот на Apple за мобилни плаќања

  Германија донесе ново законодавство кое ќе го присили Apple да го отвори својот мобилен платен систем на ривалите даватели на услуги. Банките во Германија и соседна…

 • Средба на министерката Ангеловска со вториот човек на ММФ Тао Жанг: Преку дигитализација на институциите ќе се сузбива сивата економија

  Средба на министерката Ангеловска со вториот човек на ММФ Тао Жанг: Преку дигитализација на институциите ќе се сузбива сивата економија

  Преку мерки за дигитализација на институциите од фискалниот сектор, како Министерството за финансии и Управата за јавни приходи, може значително да се влијае врз намалувањето…

 • Уникатен спектакл со дронови во кинескиот град Нанчанг(видео)

  Уникатен спектакл со дронови во кинескиот град Нанчанг(видео)

  Организаторите на саемот за авијација во кинескиот град Нанчанг на посетителите им подарија уникатен спектакл … Бидејќи тие стануваат се повеќе распространети последниве години и…

 • Сончево со умерена облачност

  Сончево со умерена облачност

  Времето во земјава ќе биде сончево со умерена облачност, попладне облачноста ќе се зголеми. Утринската температура ќе се движи од нула до 10 степени, а…