Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,903.09 0%    GRNT 951.88 -0.54%    KMB 5,999.03 0.13%    MPT 65,000.00 0.04%    OKTA 3,153.00 0%    RZUS 50.00 0%    SBT 2,600.00 8.29%    STB 1,070.00 1.42%    STIL 77.00 -1.28%    TEL 320.00 0%    TNB 16,350.00 -0.61%    TTK 1,282.00 9.57%    

ИКТ компаниите прават голем исчекор напред со приклучување кон професионалните пензиски шеми

Време: 13:47

Датум: октомври 15, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Моќта и ефектите од работата на ИКТ секторот и компаниите во него сé повеќе расте и се зголемува. Како што се одвива дигитализацијата на македонските компании, така се зголемува и потребата од ИКТ компании, а тоа го следи и бројноста на истите. За растот на овој сектор зборуваат и бројките – од 1700 компании со ИКТ примарна дејност во 2017 година, веќе во следната 2018 бројот на ИКТ компании регистрирани во државата се зголемил на 2308. Истите лани вработувале 13.514 лица, а целиот сектор остварил приходи од 779,437,621 eвра.

Но, исто така, ИКТ компаниите според структурата и начинот на оперативност, повторно се предводник во појава што е препорачана за сите компании, а ефектот е предност и за компанијата и за вработените. ИКТ секторот може да направи голем исчекор напред во зацврстување на својата позиција на пазарот со приклучување кон професионалната доброволна пензиска шема.

„Како сектор нашата моќ во креирањето на економската слика на земјата станува се позначајна од аспект што со профилот кој го претставуваме и технолошкиот напредок што го носиме, односно дигитализацијата, стануваме неопходни за сите компании. ИКТ сектор располага со динамична работна сила и тука пазарот на трудот работи онака како што треба, но сепак проблем за оваа индустрија е честиот одлив на квалитетниот кадар. Затоа, менаџерите почнаа да применуваат дополнителни алатки за стимулирање на вработените и нивно задржување на подолг рок. Со плаќање во доброволниот трет пензиски столб за своите вработени, тие ги наградуваат своите вработени, но исто така, што е многу поценето од вработените – ги уверуваат за иднината и за заедничкиот развој и напредок“, вели Анита Никова, извршен директор на МАСИТ, за влегувањето на компаниите од овој сектор во третиот доброволен пензиски столб.

Професионалната доброволна пензиска шема, според познавачите, нуди предности и за компаниите и за вработените. Тоа е патот до посреќни и позадоволни вработени, така што тие се наградени преку уплата во доброволниот, трет пензиски фонд, што носи поволности и за компаниите. А сите поволности од уплати во третиот пензиски фонд како и бенефициите и за вработените и за компаниите, произлегуваат од законската регулатива. 

 „Кога фирмата вложува и се залага за вработените на подолг рок, дека се грижи на нивната иднина откако веќе нема да бидат продуктивни и конкурентни на пазарот на трудот, тогаш ќе ги добие најсреќните и најлојални вработени, а притоа, компанијата не е никако условена или оданочена. Врз основа на сето ова, доброволниот, трет пензиски столб станува се поатрактивен токму за компаниите од ИКТ индустријата“, дополнува Никова.

 Третиот пензиски столб покрај професионалната пензиска шема, каде компанијата уплаќа за вработените, нуди можност и за индивидуална уплата, односно индивидуална сметка каде граѓанинот уплаќа за самиот себе и тоа кога сака и колку сака.

Средствата од доброволниот, трет пензиски фонд се вложуваат во обврзници, депозити, акции во странство или Етф-и и фондови кои во својата структура имаат акции, обврзници или други финансиски инструменти и се тргуваат на берза, во парични средства и во акции во компании од домашната берза.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Британците инвестираат 705 милиони фунти во граничната инфраструктура

  Британците инвестираат 705 милиони фунти во граничната инфраструктура

  Велика Британија ќе инвестира 705 милиони фунти во инфраструктурата на границите со цел да ја продолжи трговијата со ЕУ, бидејќи договорот за транзициониот период по…

 • ЕУ: Нова стратегија за опоравување

  ЕУ: Нова стратегија за опоравување

  Претседателот на Европскиот совет, Чарлс Мишел го претстави предлогот на стратегијата за закрепнување на Европската унија. Оваа стратегија предвидува 1,0743 трилиони евра за заеднички буџет…

 • Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

  Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

  Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти, соопшти Министерството за здравство. Во…

 • Цените на акциите на азиските берзи достигнуваат рекордно нивоа

  Цените на акциите на азиските берзи достигнуваат рекордно нивоа

  Цените на акциите на азиските берзи денес достигнаа највисоко ниво во последните пет месеци, затоа што инвеститорите очекуваат дека деловните резултати на американските компании, чие…

 • Клоп: Уште 4 години во Ливерпул, па потоа одмор цела година!

  Клоп: Уште 4 години во Ливерпул, па потоа одмор цела година!

  Тренерот на Ливерпул, германскиот стратег Јирген Клоп потврди дека уште неколку сезони ќе биде на чело на клубот од „Енфилд“. „Што се однесува до плановите…

 • Путин: Мерките за економско закрепнување треба да бидат интегрирани во националните проекти

  Путин: Мерките за економско закрепнување треба да бидат интегрирани во националните проекти

  Мерките на националниот план за економско закрепнување треба да бидат интегрирани во националните проекти, изјави претседателот на Русија, Владимир Путин. Предлагам мерките од тој план…

 • Во мај само 838 туристи, 99,2 отсто помалку од лани

  Во мај само 838 туристи, 99,2 отсто помалку од лани

  Во мај годинава земјава ја посетиле 838 туристи што е 99,2 отсто помалку во однос на истиот месец лани. Како што соопшти Државниот завод за…

 • Од ноќеска на полноќ поскапуваат горивата

  Од ноќеска на полноќ поскапуваат горивата

  Од вечерва на полноќ цените на горивата се зголемуваат за половина и за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР…

 • Рекордно мал број на луѓе во ЕУ започнале со работа во првиот квартал (ИНФОГРАФИК)

  Рекордно мал број на луѓе во ЕУ започнале со работа во првиот квартал (ИНФОГРАФИК)

  Податоците на Европската канцеларија за статистика „Евростат“ покажуваат дека рекорден мал број на луѓе во Европската унија (ЕУ) започнале да работат во првиот квартал од…

 • Нова теорија на заговор: Во маски за лице скриена 5G антена

  Нова теорија на заговор: Во маски за лице скриена 5G антена

  Теориите на заговор кои се шират низ целиот свет се прилично луди, но се чини дека во последно време се интензивираат со порастот на глобалната…