Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,903.09 0%    GRNT 951.88 -0.54%    KMB 5,999.03 0.13%    MPT 65,000.00 0.04%    OKTA 3,153.00 0%    RZUS 50.00 0%    SBT 2,600.00 8.29%    STB 1,070.00 1.42%    STIL 77.00 -1.28%    TEL 320.00 0%    TNB 16,350.00 -0.61%    TTK 1,282.00 9.57%    

Научниците тврдат: Потиснување на тагата и лутината доведува до овие болести

Време: 09:52

Датум: октомври 15, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Многу луѓе мислат дека понекогаш во животот е подобро да премолчат отколку да влегуваат во конфликт. Меѓутоа, една студија покажа дека тоа остава штетни последици врз нашето здравје.

Истражувањето претставено во Чикаго анализирало 304 жени, со ултразвук на нивните артерии, но и како тие се однесуваат во интимни односи.

Резултатите покажаа дека потиснувањето на емоциите значително влијае на здравјето на срцето и создава голем број други потешкотии. Исто така, стресот се акумулира, а со текот на времето може да дојде и до агресија или депресија.

Чувањето на сите чувства во себе поради избегнување на конфликт значително влијае и на кардиоваскуларните компликации. Луѓето кои го сториле тоа имале здебелена област што се собира на ѕидовите во главните артерии, што го зголемува ризикот од мозочен удар или предизвикува други проблеми.

Психотерапевтот Емили Робертс ги открива сите негативни последици од поттиснувањето на негативните емоции.

– Секогаш кога чувствувате лутина, фрустрација или тага, а ги потиснувате, му правите стрес на своето тело. Тогаш може да се дојде до високо ниво на хормонот на стрес, а тоа доведува до намален имунитет и лошо размислување. Со текот на времето стресот доведува и до дијабетес, проблеми со памтењето, агресија и депресија – вели таа и додава:

Кога се обидувате да ги поттиснете своите чувства или ги игнорирате создавате се поголем стрес на телото кое подоцна се манифестира во форма на разни болести“.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Научниците тврдат: Потиснување на тагата и лутината доведува до овие болести

 1. Пингбек: Научниците тврдат: Потиснување на тагата и лутината доведува до овие болести - ММС

 • Четири напитоци за здраво срце

  Четири напитоци за здраво срце

  Болестите на срцето се речиси генетски наследени, но исто така се во голема мерка превентабилни и може да се влијае да не дојде до нив. Антиоксидативната…

 • СЗО: Малку е веројатно дека короната може наскоро да се искорени

  СЗО: Малку е веројатно дека короната може наскоро да се искорени

  Малку е веројатно дека коронавирусот во скоро време ќе биде искоренет, изјави претставникот на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан. „Во моментов, вирусот е малку…

 • СЗО потврди – Пренесување на коронавирус во воздухот е можно за време на овие постапки

  СЗО потврди – Пренесување на коронавирус во воздухот е можно за време на овие постапки

  Светската здравствена организација денес соопшти дека пренесувањето на коронавирус преку воздух може да се случи за време на медицинските постапки, кога се ослободуваат аеросоли. Агенцијата…

 • Не бегајте од неговиот непријатен мирис, консумирајте лук!

  Не бегајте од неговиот непријатен мирис, консумирајте лук!

  Постојат многу предности од консумирањето на лук, и покрај непријатниот мирис кој го остава по јадењето, сепак станува збор за една од најздравите и најкорисни…

 • Научниците сега тврдат дека коронавирусот се пренесува и преку воздухот

  Научниците сега тврдат дека коронавирусот се пренесува и преку воздухот

  Скоро 250 научници тврдат дека Светската здравствена организација (СЗО) ја игнорира можноста дека коронавирусот се пренесува преку воздух, односно со капки помали од пет микрони…

 • Оваа храна го лади телото одвнатре и ги топи килограмите: Најдобра исхрана за летните горештини!

  Оваа храна го лади телото одвнатре и ги топи килограмите: Најдобра исхрана за летните горештини!

  Во лето, треба да се стремиме кон полесна, нискокалорична храна, пред се овошје и зеленчук. Еден од начините да се намалат штетните ефекти од високите…

 • Италијански научници: Комарците не пренесуваат корона

  Италијански научници: Комарците не пренесуваат корона

  Новата научна студија на италијанскиот национален здравствен институт ISS покажува дека комарците не се во состојба да го пренесат коронавирусот на луѓето, објави институтот во…

 • Ова овошје е во служба на рамен стомак. Слободно зголемете го внесот!

  Ова овошје е во служба на рамен стомак. Слободно зголемете го внесот!

  Секој знае дека за витко и здраво тело не е важно не само да вежбате, туку и да пазите на здрава и урамнотежена исхрана. Некои…

 • Супер трик: Ослабете на наједноставен начин…

  Супер трик: Ослабете на наједноставен начин…

  Можеби конечно оваа метода ќе ви помогне да се ослободите од килограмите. Прочитајте за што станува збор… Најновото истражување покажува дека колку храната е подалеку…

 • Директорот на СЗО откри кога можеме да очекуваме вакцина против коронавирусот

  Директорот на СЗО откри кога можеме да очекуваме вакцина против коронавирусот

  Според најновите податоци, од коронавирус се заразени над 9,6 милиони луѓе, а починале повеќе од 487.000 луѓе. Не е сигурно дека научниците ќе успеат да…