Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,689.14 -2.96%    BGOR 196.00 -2.97%    DLIN 35,143.00 0%    FERS 73,235.00 -3%    GRNT 1,029.70 1.77%    KMB 5,497.72 -1.15%    KVAS 14,400.00 0%    MPT 72,169.12 -2.46%    MTUR 5,300.00 0%    OHB 6,150.00 0%    REPL 77,500.00 2.65%    RMDEN18 98.70 0%    RZUS 83.00 0%    STB 1,152.61 -0.64%    STIL 99.00 -2.09%    TETE 2,341.25 -0.41%    TTK 1,380.00 1.6%    UNI 2,151.02 -1.74%    

Три работи кои морате да ги знаете за да “растурите” на интервју за работа

Време: 14:33

Датум: октомври 9, 2019

Категорија: КАРИЕРА

„Како беше на интервјуто за работа?“
“Феноменално!”

Ова звучи како мит, зарем не? Еве што треба да направите, според научниците. Мора „длабоко да погледнете“ во три до пет работи кои се најважни во вашиот живот. Зошто само три до пет? Затоа што нашата меморија не може повеќе од пет работи „да држи под контрола“.

Оваа вежба ви помага да се фокусирате на вашите вредности и кое работно опкружување би било идеално за вас. Откако ќе го направите ова, можете да се фокусирате на подготовката за разговорот, што е најважниот дел.

Ако научите да се опуштите под притисок, тоа е вештина која секогаш е добро да се знае. Рамномерно дишење, визуелизација, шетање, кратко вежбање и слично, се само некои од вештините кои ќе ви користат на интервју за работа.

Кога кандидатот е под стрес, тоа не може да се скрие. Тогаш кандидатот разговара брзо и неповрзано. Не размислувајте за најлошото сценарио. И секогаш имајте резервен план, што повторно ве враќа на првиот чекор, а тоа е добра подготовка.

Ако добро ги истражите сите можни опции и ситуации, тоа ќе ви овозможи да вежбате и да поминете низ сите можни прашања два дена пред интервјуто. Размислете за интервјуто како разговор во кој ќе ја покажете најдобрата верзија за себе, но размислете за прашањата.

Вашето интервју, дури и ако не ја добиете работата, е шанса да се поврзете со тие луѓе, да оставите добар впечаток, да се истакнете и да стекнете контакти.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како технологијата го промени начинот на водење бизнис

  Како технологијата го промени начинот на водење бизнис

  Во денешно време технологијата е секојдневие и никој не може да си го замисли животот без неа, иако до пред само дваесетина години сме немале…

 • Топ 15 занимања кои ќе бидат барани кога ќе дојде следната криза

  Топ 15 занимања кои ќе бидат барани кога ќе дојде следната криза

  Новата економска криза е тука, најавуваат бројни економски аналитичари, а тоа е закана за работниците ширум светот. За време на „големата рецесија“, само во САД…

 • Зошто сите озборуваме, а презираме озборувања?

  Зошто сите озборуваме, а презираме озборувања?

  Од безопасни гласини до олеснување – секој озборува понекогаш. Но, сите би рекле дека не одобруваат разговори за отсутните, дека не е убаво. Сепак, психолозите…

 • Џек Ма: Луѓето треба да работат само три дена во неделата

  Џек Ма: Луѓето треба да работат само три дена во неделата

  Милијардерот Џек Ма, кој долго време е главен поборник на екстремната кинеска работна култура, вели дека луѓето би требало да бидат во можност да работат…

 • Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Рецесијата тропа на вратата на многу земји во светот, и повеќе не е прашање дали доаѓа, туку кога. Германија веќе ”танцува” на работ на рецесија,…

 • Учење и само учење

  Учење и само учење

  Бидејќи учењето е една од најубавите работи кои можеме да ги доживееме. Се разбира, овде не мислиме само на учењето во училиште, факултет и слично,…

 • Во кое време од денот треба да размислувате?

  Во кое време од денот треба да размислувате?

  ”Темниот дел од денот“ е идеален за размислување, вели една античка грчка мудрост. ”Ноќта има некоја чудна моќ“, вели еден стар и познат стих. И…

 • ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  Колку долго сте “загреани” нешто да направите? Нешто што долго посакувате? Дали вашата мотивација трае доволно долго да го “истуркате” тоа што сте сакале? Ако…

 • Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Имаше големи разлики меѓу Стив Џобс и Бил Гејтс, што се однесува до самата работа, но и што се однесува на начинот на кој им…

 • Како да бидете попаметни?

  Како да бидете попаметни?

  Се разбира, ова не може секогаш и насекаде да се применува, но во некои ситуации можеме да бидеме попаметни. Макар и малку. Колку пати сте…