Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,296.14 -0.04%    GRNT 1,028.08 -2.09%    KMB 6,291.48 -0.03%    MPT 76,437.50 -0.04%    MTUR 5,400.00 0%    OKTA 4,600.00 0%    RMDEN18 98.70 0%    SBT 2,503.33 -1.85%    SPAZP 8,440.00 2.79%    STB 1,178.90 -0.09%    TKVS 5,665.00 0.27%    TNB 16,580.00 -0.12%    TTK 1,520.00 0.66%    UNI 2,360.00 0.09%    ZPKO 1,470.00 0%    

Дали на своето тело му правите услуга ако наместо шекер користите мед? Одговорот ќе ве изненади

Време: 11:06

Датум: октомври 9, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Повеќето од нас мислат дека на овој начин ќе избегнат дебелеење.

Шекерот, денес се смета за една од најозлогласената намирница и најголемиот непријател на нашата витка линија, како и здравјето во целина. Повеќето нутриционисти ќе советуваат дека, ако веќе мора да го засладиме своето кафе, подобро да користиме мед или јаворов сируп.

Покрај тоа, овие две намирици, наводно, подобро се распаѓаат во нашето тело и со самото тоа, не го стимулираат зголеменото лачење на инсулин, што е многу важно за здравјето. Зголеменото производство на овој хормон доведува до појава на инсулинска резистенција, дебелина, зголемен ризик од дијабетес итн.

Прашањето е, дали навистина е така? Дали на своето тело му правиме услуга кога шекерот го заменуваме со мед?

Американски експерти велат дека оваа теорија е целосно неоснована. Иако здравата логика ни кажува дека наместо шекер, попаметно е да избереме мед и јаворов сируп кога сакаме да се засладиме, науката сепак вели поинаку.

– Единствено што на овој начин можеме во организмот да направиме е да внесеме помала доза на антиоксиданс. Но, што се однесува до „распаѓање“, нашиот организам на речиси ист начин го метаболизира јаворовиот сируп, медот и другите шекери, вели американската нутриционистка Ребека Клајд.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дали правите разлика помеѓу основните видови јогурт?

  Дали правите разлика помеѓу основните видови јогурт?

  Со колегите на бурек, со другарите на лиснато тесто со зденка и маслинка, кај баба на баничка или, едноставно, дома под ќебе со омилените мусли,…

 • Примамливи намирници преполни со јаглени хидрати, за кои посегнуваме кога сме на диета

  Примамливи намирници преполни со јаглени хидрати, за кои посегнуваме кога сме на диета

  Ги знаете оние намирници кои ни се омилени во деновите кога водиме сметка за нашата исхрана, тоа се обично диетални замени за закуски и слатки.…

 • Еве што се случува во организмот кога јадеме мрсна храна!

  Еве што се случува во организмот кога јадеме мрсна храна!

  Новите откритија на Американската академија за неврологија покажуваат дека исхраната богата со маснотии и шекери на подолг период може да доведе до проблеми со меморијата…

 • Кога вирусите владеат искористете го витаминот Ц од овој одличен извор!

  Кога вирусите владеат искористете го витаминот Ц од овој одличен извор!

  Сезоната на вируси штотуку започна, а за да се заштитите, важно е да го зајакнете имунитетот, при што витаминот Ц е неприкосновен. Направете сами своја…

 • Кои зеленчуци треба да ги консумираме во овој период?

  Кои зеленчуци треба да ги консумираме во овој период?

  Сакате да го зачувате вашето здравје во овој период од годината и воедно да внимавате на својот изглед? Зеленчукот е одличен избор за да ги…

 • Најдобрите антиканцерогени намирници

  Најдобрите антиканцерогени намирници

  Под антиканцерогени намирници подразбираме намирници кои играат своевидна улога во заштитата од канцер. Несомнено знаете дека тоа се овошјето и зеленчукот. Но, кои од нив…

 • Намирници кои штитат од грип

  Намирници кои штитат од грип

  Сезоната на грипот е веќе присутна и луѓето се повеќе стравуваат дека можат да се разболат. Движењето, излегувањето на прошетки и активниот живот се важен…

 • Исфрлете ги овие производи од вашиот фрижидер

  Исфрлете ги овие производи од вашиот фрижидер

  Некои намирници кои не се здрави подобро е воопшто да ги немаме во фрижидер, за воопшто да не не стрват и да не паѓаме во…

 • 10 начини за брзо лекување на воспалено грло

  10 начини за брзо лекување на воспалено грло

  Чувствувате дека грлото ве затега и дека можеби сте настинале? Еве што можете да превземете за да ја подобрите ситуацијата веднаш. 1. Лекови Еден од…

 • Зајакнете го имунитетот на природен начин

  Зајакнете го имунитетот на природен начин

  Превенцијата е секогаш подобра од било кој лек. За вашиот организам да може да се бори против вирусите и бактериите кои се кријат буквално насекаде,…