Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,297.39 -2.41%    BESK 7,275.00 -3%    FERS 74,000.00 -1.33%    GRNT 1,058.24 -3.57%    KMB 7,028.44 -2.75%    KVAS 15,850.00 -1.55%    MPT 71,862.62 -2.6%    RZLV 40.00 0%    STB 1,151.00 -4.46%    TKVS 5,549.00 -0.02%    TNB 17,741.83 -2.48%    UNI 2,200.00 0.02%    ZUMS 1,000.00 100%    

Поминувајте пет минути секој ден во оваа позиција и ќе излечите дури осум најчести болки

Време: 10:14

Датум: октомври 8, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Одвојте малку време за оваа вежба и ќе направите многу за своето здравје.

Дигестивни проблеми, главоболка, несоница, отечени зглобови се само некои од симптомите кои повеќето од нас секојдневно ги чувствува. Една од најчестите причини е физичката неактивност.

Ако поголемиот дел од денот го поминувате во седење, една едноставна вежба ќе ви помогне да ги ублажите тешкотиите од кои страдаат 80 проценти од светската популација.

Сè што ви треба е перница и удобна облека.

Легнете на под и подигнете ги нозете на ѕид под агол од 90 степени. Ставете перници под задникот. Рацете поставени близу до телото, а нозете малку раздвоени. Останете во таа положба пет минути.

Како тоа помага на здравјето:

– ја враќа крвта во срцето,

– го ублажува стресот,

– помага при несоница,

– ги смирува нервите,

– го намалува отокот на зглобовите,

– ја ублажува болката кај проширените вени,

– ја ублажува главоболката,

– го подобрува варењето

Се препорачува оваа вежба да ја правите секој ден.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Најновите студии покажаа дека еден вид млеко го забавува, а друг го забрзува стареењето

  Најновите студии покажаа дека еден вид млеко го забавува, а друг го забрзува стареењето

  Да, сите знаеме дека млекото и млечните производи се најдобар извор на калциум и генерално се исклучително важни за исхраната на човекот, но секој медал…

 • Лутина, една од најчестите причини за дебелина

  Лутина, една од најчестите причини за дебелина

  Лутината е една од емотивните состојби кои најмногу се поврзува со дебелината. Причината за тоа е упорно барање утеха во храната затоа што некој ви…

 • Фрлајте помалку: Како правилно да го чувате лебот?

  Фрлајте помалку: Како правилно да го чувате лебот?

  Според некои проценки и до 30 проценти од храната која ја купуваме пропаѓа и ја фрламе, а една од најчестите намирници чиј вишок се наоѓа…

 • Древен лек, за кој морате да слушнете! Индијанците пред стотици години ја користеле оваа билка за лечење и спречување на воспаление на дишните патишта!

  Древен лек, за кој морате да слушнете! Индијанците пред стотици години ја користеле оваа билка за лечење и спречување на воспаление на дишните патишта!

  Ехинацеа се користи кај настинки, грип, инфекции на респираторниот тракт, инфекции на уринарниот тракт, херпес и како дополнителна терапија кај други габични и вирусни инфекции.…

 • Оваа навика го олеснува варењето и ни помага да ослабеме

  Оваа навика го олеснува варењето и ни помага да ослабеме

  Меѓу советите за борба против вишокот килограми, често може да прочитате дека треба да јадете во мир, никако додека одите, гледате телевизија итн. Идејата е…

 • 8 јадења кои морате да ги пробате кога сте во Италија

  8 јадења кои морате да ги пробате кога сте во Италија

  Дали има некој во ваша близина кој не сака италијанска храна? Така и си мислевме! И во нашето опкружување, сите обожаваат тестенини на овој или…

 • Ѓоковиќ објави екстремен „предизвик“ на Инстаграм

  Ѓоковиќ објави екстремен „предизвик“ на Инстаграм

  Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ објави нов предизвик на „Инстаграм“ по капењето во ледена река. Тој заминал на планина со еден пријател и објави „Ноле предизвик“,…

 • Со тренирање изборете се со анксиозност и вратете се на работа

  Со тренирање изборете се со анксиозност и вратете се на работа

  Дали некогаш сте почувствувале стрес поради тоа што не сте ги исполниле очекувањата кои сте ги имале од себе за време на еден работен ден?…

 • Како правилно да ја наместите столицата за да не ви страда ‘рбетот додека седите

  Како правилно да ја наместите столицата за да не ви страда ‘рбетот додека седите

  Дури и користењето на скапа столица која држи идеална положба на тело во текот на подолг период, не значи дека нема да чувствувате болка во грбот.…

 • Не ги фрлајте искористените кесички од зелен чај! Еве за што можете да ги употребите

  Не ги фрлајте искористените кесички од зелен чај! Еве за што можете да ги употребите

  Иако повеќето од нас откако ќе направиме чај, кесичките веднаш ги фрлеме во ѓубре, кесичките од зелениот чај и по подготовката на чајот можат добро…