Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,297.39 -2.41%    BESK 7,275.00 -3%    FERS 74,000.00 -1.33%    GRNT 1,058.24 -3.57%    KMB 7,028.44 -2.75%    KVAS 15,850.00 -1.55%    MPT 71,862.62 -2.6%    RZLV 40.00 0%    STB 1,151.00 -4.46%    TKVS 5,549.00 -0.02%    TNB 17,741.83 -2.48%    UNI 2,200.00 0.02%    ZUMS 1,000.00 100%    

Предната камера на Opel ја освои наградата „Car Connectivity Award 2019“

Време: 14:25

Датум: септември 30, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

 • Читателите на Auto motor un sport гласаат за предната камера како „ѕвезда според цената“
 • Основи за системите за помош, како што се предупредување за преден судир во Astra и во Insignia
 • Претходните генерации на предната камера на Opel веќе освоија бројни награди

Риселхајм. Иновативната предна камера на Opel ја освои наградата „Car Connectivity Award 2019“. Системот, кој се нуди во предводникот на Opel, моделот Insignia и најпродаваниот компактен модел Astra, беше као победник во категоријата „ѕвезда според цената“ од читателите на авторитативното германско списание за автомобили, auto motor und sport и подкастoт Moove. Предната камера на германскиот автомобилски бренд веќе освои многу награди во претходните генерации и е стандардна опрема за неколку варијанти на модели. Тоа е клучна компонента на бројните системи за помош на возачот, како што се предупредување за преден судир и возење во сопствената.

„Opel отсекогаш ја правеше достапна иновативната технологија на широка база на клиенти“, изјави  Харалд Хампрехт, заменик претседателот за комуникации, на доделувањето на наградите во Штутгарт. „Популарната предна камера е добар пример. Ние сакаме да им понудиме на нашите клиенти автомобили што се напредни, како и безбедни и удобни. Читателите го сакаат истото, па затоа сме особено задоволни што ја освоивме оваа награда “.

Оваа година беше шести пат читателите на auto motor und sport и Moove да ги избираат победниците на „Car Connectivity Award“. Тие можеле да избираат од автомобили и технологии во 11 категории, од „телефонска интеграција“ и „ѕвезди според цените“ до „поврзани е-автомобили“. Повеќе од 12.000 читатели и корисници учествуваа во изборот годинава.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Французите повторно имаат луксузна лимузина во Европа (видео)

  Французите повторно имаат луксузна лимузина во Европа (видео)

  Премиумот брендот DS, која е во сопственост на Peugeot-Citrоën, го претстави новиот луксузен седан на европскиот пазар. Моделот DS 9 е поставен на PSA механичка платформа EMP2…

 • Иднината на спортските автомобили е тука. Пристигна Porsche Taycan!

  Иднината на спортските автомобили е тука. Пристигна Porsche Taycan!

  Ги видовме сликите, сега го гледаме пред нас. Во салонот на Порше Македонија пристигна новиот и комплетно електричен Porsche Taycan. Први впечатоци: Како ништо што…

 • Македонска премиера на Volkswagen Golf 8

  Македонска премиера на Volkswagen Golf 8

  Golf е најуспешниот светски концепт на патнички автомобил, задржувајќи ја истата филозофија и конфигурација безмалку пет децении. Пишувањето на новите страници од приказната за бестселерот…

 • Opel Corsa – Автомобил на годината во Македонија за 2020 година

  Opel Corsa – Автомобил на годината во Македонија за 2020 година

  Националното жири за избор на „Автомобил на годината во Македонија“ годинава по 25. пат го организира изборот кој е најстарата манифестација од ваков вид во…

 • Првата електрична Dacia ќе дебитира во март

  Првата електрична Dacia ќе дебитира во март

  Романскиот производител ќе го претстави на женевскиот Саем за автомобили концептот на идниот нискобуџетен сериски модел на струја. Dacia на претстојниот саем за автомобили во Женева…

 • Електричен Порше целосно изгоре, а никој не ја знае вистинската причина за пожарот(видео)

  Електричен Порше целосно изгоре, а никој не ја знае вистинската причина за пожарот(видео)

  Минатата недела, во гаража во куќа во јужна Флорида изгоре Порше Тајкан. Покрај губиток на автомобилот, сопственикот се соочува и со оштетување на домот кој…

 • Пад на побарувачката за нови автомобили во Европа

  Пад на побарувачката за нови автомобили во Европа

  Измената на даночниот систем во некои земји, нешто послабата глобална економија и неизвесноста поврзана со Brexit придонесе за пад на побарувачката за нови автомобили во…

 • Opel ја продолжува извозната офанзива со враќање во Јапонија

  Opel ја продолжува извозната офанзива со враќање во Јапонија

  Следната година се враќа во Јапонија Почеток со три модели: Corsa, Combo Life и Grandland X Електрифицирани варијанти од самиот почеток Ќе следуваат и други…

 • Во куфери носеле автомобилски делови: Гигантот му пркоси на коронавирусот

  Во куфери носеле автомобилски делови: Гигантот му пркоси на коронавирусот

  Британската компанија Jaguar Land Rover поради коронавирусот, за производство на своите автомобили, во куфери носела делови од Кина. Компанијата соопшти дека и покрај напорите, набавката на…

 • Дали Volkswagen ќе гради фабрика во Турција?

  Дали Volkswagen ќе гради фабрика во Турција?

  Volkswagen повторно ја одложи одлуката за тоа дали да гради фабрика за автомобили во Турција, пренесува Reuters. „Сè уште имаме време и одлуката можеме да…