Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,301.16 -0.35%    FERS 59,500.00 8.06%    GRNT 975.00 -1.57%    KMB 5,882.48 -0.26%    MPT 67,967.90 -0.05%    RZEK 68.00 41.67%    SBT 2,765.00 -2.98%    STB 1,183.55 2.97%    STIL 66.00 9.2%    TNB 16,102.00 -1.21%    TTK 1,250.00 2.46%    UNI 2,075.64 -0.22%    

Американците им “наметнаа” на европските IT фирми огромен трошок

Време: 12:51

Датум: септември 21, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА


Замената на кинеската телекомуникациска опрема во европските земји ќе ги чини компаниите околу 3,5 милијарди долари, покажа извештајот на консултантската фирма Strand Consult, чија процена е неколку пати пониска од GSMA.

САД го вклучија кинески Huawei, водечкиот светски производител на опрема за мобилни мрежи на црната листа, тврдејќи дека се заканува безбедноста на комуникациите поради можна шпионажа.

На американските компании им е забранетo да користат одредени производи на Huawei, а Вашингтон ги повикува европските земји да го следат тоj пример.
Заменувањето на кинеската опрема ќе ги чини компаниите во Европа околу 3,5 милијарди долари, односно 7,17 американски долари по претплатник, пресметаа во Strand Consult.

Забележуваат дека примери од САД и Австралија покажуваат дека ограничувањето на употребата на опрема од кинеските компании Huawei и ZTE не резултирало со повисоки цени, ниту одложена изградба на нови 5G мрежи.

„Ограничувањата најверојатно нема да имаат негативно влијание врз Европа, бидејќи уделот на Huawei и ZTE во Европа е само шест проценти од глобалната мрежа“, се вели во извештајот на Strand.

Проценката на Strand е многу пати пониска од онаа на глобалното здружение за телекомуникацискиот сектор GSMA, кои трошоците ги проценува на 55 милијарди евра.

Уделот на двете кинески компании на пазарот на Европската унија надминува 40 проценти. Главните конкуренти на Huawei за нарачки за мрежна опрема 5G се нордиските компании Ericson и Nokia, објави Reuters.

GSMA ги претставува интересите на 750 мобилни оператори, а Huawei спаѓа меѓу неговите главни поддржувачи, според извори во телекомуникацискиот сектор.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Американците им “наметнаа” на европските IT фирми огромен трошок

 1. Пингбек: Американците им „наметнаа“ огромни трошоци на европските ИТ компании – Работник

 • Нови 35 случаи на Ковид-19, пет починати и 19 оздравени

  Нови 35 случаи на Ковид-19, пет починати и 19 оздравени

  Министерството за здравство информира дека во текот на денот Институтот за јавно здравје регистрирал 39 нови лица позитивни на коронавирусот и 19 оздравени пациенти. Во…

 • Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

  Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

  Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони. Со коронавирусот се заразени 6.035.071 луѓе, 366.913 починале, а 2.66.658 се излекувани. Најмногу заразени има…

 • Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

  Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

  Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Фејсбук е забранет од платформата поради користење т.н. Трол-фарми од Македонија и Филипините, соопшти Фејсбук, пренесува „Ен-Би-Си-Њуз“. Издавачот…

 • Цените на нафтата во пад

  Цените на нафтата во пад

  Цените на нафтата на светските пазари паднаа во петокот поради страв од влошување на американско-кинеските односи. Во Лондон цената на суровата нафта „брент“ беше пониска…

 • Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

  Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

  Денеска во Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски, во „Вила Водно“, ќе се одржи седница на Советот за безбедност. Советот се очекува да одлучи…

 • Граѓаните уште утре имаат рок да ги потврдат или коригираат даночните пријави

  Граѓаните уште утре имаат рок да ги потврдат или коригираат даночните пријави

  Утре истекува рокот во кој граѓаните можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави. Ако тоа не го сторат до утре, од…

 • До крајот на годинава сиромаштијата ќе се зголеми во Македонија, а ќе се намали средната класа!

  До крајот на годинава сиромаштијата ќе се зголеми во Македонија, а ќе се намали средната класа!

  До крајот на 2020-та година сиромаштијата ќе се продлабочува во Македонија. Најновиот извештај на Светска банка за земјите од Западен Балкан покажува дека во сите…

 • Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

  Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

  Шест лица од вчерашните 26 случаи на Ковид-19 регистрирани во главниот град се од општина Сарај, покажуваат статистиките на Министерството за здравство.  Нови случаи од…

 • Усвоени протоколите за запишување во училиштата, за полагање на испити на факултетите и работа на градинките

  Усвоени протоколите за запишување во училиштата, за полагање на испити на факултетите и работа на градинките

  Владата ги усвои Протоколот за утврдување на процедурата за запишување на ученици во прво одделение во основните училишта, Протоколот за постапување на средните училишта за…

 • Починатиот црнец и полицаецот уапсен поради неговото убиство работеле во ист ноќен клуб

  Починатиот црнец и полицаецот уапсен поради неговото убиство работеле во ист ноќен клуб

  Џорџ Флојд, Афроамериканецот чија смрт во поднеделникот предизвика насилни протести низ САД, и Дерек Чавин, полицаецот уапсен за неговото убиство, работеле во ист ноќен клуб…