Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,797.55 -0.38%    GRNT 1,026.84 -2.51%    KMB 5,605.21 -0.09%    MPT 71,273.31 -3.55%    RMDEN18 98.70 -0.15%    RZUS 83.00 -7.78%    SBT 2,500.00 -1.34%    STB 1,158.97 -2.6%    STIL 100.67 1.08%    TEL 300.00 -1.31%    TTK 1,431.43 2.46%    UNI 2,277.50 1.22%    

Низ светот се одржуваат големи климатски протести, ќе се протестира и кај нас

Време: 12:03

Датум: септември 20, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Глобален протест против климатските промени за денеска е најавен во 139 земји и се очекува ова да биде најмасовниот во историјата на климатските протести.

Станува збор за третиот во низата собири кои ги започнаа учениците, а ги предводи 16-годишната Швеѓанка, Грета Тунберг.

На протестот, кој треба да се одржи од Лондон и Њујорк до Перт, Австралија, ќе учествуваат различни организации, како и вработени во некои од најголемите светски компании, како „Амазон“ и „Мајкрософт“, пренесува Си-ен-ен.

Грета Тунберг најави дека ќе се организираат околу 4.638 собири низ целиот свет. Во австралиската сојузна држава Викторија, студенти, ученици и јавни работници ќе излезат од работа и предавање со цел да протестираат за заштита на животната средина и за спас на планетата.

Протестите се веќе започнати во Бангкок, а подоцна во текот на денот ќе се организираат и во Јапонија, Индонезија, Филипини и Мјанмар, пренесе британскиот јавен сервис Би-би-си. Во некои земји, како Сингапур и Јужна Кореја, протести се закажани само во текот на викендот.

Во Њујорк, на 1,1 милион ученици им беше дозволено денеска да ја напуштат наставата, бидејќи градските власти најавија дека нема да ги казнат учениците кои се приклучуваат на протестот, но мора да имаат родителска дозвола за тоа.

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио, твитна: „Њујорк стои со нашите млади. Тие се нашата совест“.

На Менхетен, демонстрантите ќе се соберат напладне, а пред нив ќе се обратат млади климатски активисти, меѓу кои и Грета Тунберг, која до Њујорк доплови за климатскиот самит на ОН кој ќе се одржи на 23. септември.

Кај нас, движењето „Петоци за иднината“ (Fridays for Future) за денеска најави протест пред Владата со почеток од 13 часот.

Од „Петоци за иднината Скопје“ побараа од наставниот кадар на средните училишта во главниот град да се солидаризира со глобалниот настан и да им дозволи на средношколците денеска да ги напуштат првите два часа од втората смена.

Движењето порачува дека во овој случај не станува збор за обично отсуство или бегање од часови, туку нешто многу поголемо и поважно.

„Не ставајте им неоправдани изостаноци на вашите ученици, туку, напротив, охрабрете ги да дојдат на настанот и заедно со своите врсници од целиот свет да се изборат за здрава и безбедна иднина! На крајот на краиштата, придружете им се и вие! Тие не смеат да се плашат од вас и од вашиот образовен систем, туку треба да ја развиваат свеста за тоа што нѐ опкружува и тоа што претставува вистинска закана за нивните млади животи“, порачаа од „Петоци за иднината Скопје“, додавајќи дека опстанокот на човековата цивилизација зависи од постапките кои ќе ги преземеме во наредните години.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Раст на минималецот – најниската плата ќе изнесува 14.500 денари!

  Раст на минималецот – најниската плата ќе изнесува 14.500 денари!

  14.500 денари. Ова е новиот износ на минималната плата кој ќе мора да се исплаќа од декември годинава. Зголемувањето е за околу 2.000 денари. „Имаме…

 • Анкета: САД најпријателска држава, Бугарија за една година станала најголем непријател

  Анкета: САД најпријателска држава, Бугарија за една година станала најголем непријател

  Во анкетата што денеска ја објави Центарот за европски стратегии Евротинк, за прашања поврзани со евроинтеграциите, од граѓаните кои сметаат дека државава би можела да…

 • Во пресрет на Брегзит: Секоја трета британска компанија во автомобилскиот сектор укинува работни места

  Во пресрет на Брегзит: Секоја трета британска компанија во автомобилскиот сектор укинува работни места

  Секоја трета компанија во британскиот автомобилски сектор започна со укинување на работни места во пресрет на Брегзит. Тоа е пораст во однос на секоја осма…

 • Цената на свинското месо во Кина скокна речиси 70 проценти

  Цената на свинското месо во Кина скокна речиси 70 проценти

  Цената на свинското месо во Кина во текот на септември скокна дури за 69,3 проценти во однос на минатата година, објави CNBC. Најнаселената земја во светот…

 • МФ: Со денешната редовна аукција се сервисираат стари долгови од пред 5 години

  МФ: Со денешната редовна аукција се сервисираат стари долгови од пред 5 години

  Со денешната аукција Министерството за финансии ќе покрие стари долгови од претходно издадени државни хартии од вредност, кои доспеваат за исплата на 16ти и 19ти…

 • Минималната плата ќе се зголеми на 14.500 денари

  Минималната плата ќе се зголеми на 14.500 денари

  Премиерот Зоран Заев најави дека е постигнат договор со бизнисот и синдикатите за зголемување на минималната плата и таа во иднина ќе изнесува 14.500 денари.…

 • ИКТ компаниите прават голем исчекор напред со приклучување кон професионалните пензиски шеми

  ИКТ компаниите прават голем исчекор напред со приклучување кон професионалните пензиски шеми

  Моќта и ефектите од работата на ИКТ секторот и компаниите во него сé повеќе расте и се зголемува. Како што се одвива дигитализацијата на македонските…

 • Италијанските банки успешно го тестираа усогласувањето на податоците преку блокчеин

  Италијанските банки успешно го тестираа усогласувањето на податоците преку блокчеин

  Италијанското банкарско здружение (ABI) во текот на целата година успешно обработи податоци за усогласување на локалното банкарско работење на блокчеин платформата. Здружението најави успешен тест…

 • Заменик министерот за здравство Асим Муса поднесе оставка

  Заменик министерот за здравство Асим Муса поднесе оставка

  Заменик министерот Муса по објавувањето на снимката од страна на албанската телевизија “The Channel” во шоуто  “Fiks Fare”, во кое наводно прима мито, си поднесе…

 • Бизнисот доби од Министерството за финансии онлајн-платформа за иницијативи

  Бизнисот доби од Министерството за финансии онлајн-платформа за иницијативи

  Министерството за финансии креираше онлајн-платформа преку која стопанските комори, фирмите и други правни субјекти и организации ќе можат да даваат предлози за решавање на проблеми со кои се соочуваат,…