Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,689.14 -2.96%    BGOR 196.00 -2.97%    DLIN 35,143.00 0%    FERS 73,235.00 -3%    GRNT 1,029.70 1.77%    KMB 5,497.72 -1.15%    KVAS 14,400.00 0%    MPT 72,169.12 -2.46%    MTUR 5,300.00 0%    OHB 6,150.00 0%    REPL 77,500.00 2.65%    RMDEN18 98.70 0%    RZUS 83.00 0%    STB 1,152.61 -0.64%    STIL 99.00 -2.09%    TETE 2,341.25 -0.41%    TTK 1,380.00 1.6%    UNI 2,151.02 -1.74%    

Сугарески: Се гради нов водовод во Радовиш, ќе нема рестрикции на вода

Време: 14:23

Датум: септември 18, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Со проектот за изградба на цевковод и резервоари за вода во неколку населени места во општина Радовиш ќе обезбедиме навремена и постојана дистрибуција на вода до граѓаните, најави денеска министерот за транспорт и врски Горан Сугарески.

Според Договорот, изградбата на водоводот, во вредност од 860 илјади евра, треба да биде завршена во март следната година. Се реализира со поддршка на КФВ банката и средства, а покрај во Радовиш опфаќа и подобрување на водоснабдувањето и во Кавадарци, Гевгелија и Гостивар и е со вкупна вредност од 13,8 милиони евра.

Министерот Сугарески при увидот на активностите на терен укажа дека општина Радовиш е избрана да влезе во проектот поради огромната потреба на граѓаните да бидат снабдени со квалитетна и константна диструбуција на вода.

– Се залагам за реализација на проекти за изградба и подобрување на комуналната инфраструктура, бидејќи не можам да прифатам граѓаните да немаат соодветно водоснабдување и канализација во 21 век. Очекувам со изградбата на овие резервоари водата констатно да биде достапна до сите домаќинства и ги уверувам граѓаните да бидат спокојни, бидејќи ќе им се реши е горлив проблем со кој се соочувале со години и повеќе нема да има рестрикции на вода, изјави Сугарески.

Тој потенцираше дека Владата е максимално посветена на развојот на Источниот и Југоисточниот регион. – Во овој регион интензивно работиме на изградба на експресниот пат Штип-Радовиш, завршивме со реконструкција на регионалниот пат Штип-Радовиш, како и со реконструкција на патните првци од Радовиш до Подареш и Конче. Исто така, почнавме и со реконструкција на делницата од Радовиш до Струмица, со што сите државни патишта коишто гравитираат околу Радовиш ќе бидат рехабилитирани. Најавивме економска година, интензивно работиме на реализација на инфраструктурни проекти, а резултатите се веќе видливи, рече Сугарески, соопшти МИнистерството з атранспорт и врски.

Според градоначалникот на општина Радовиш, Герасим Конзулов на министерот Сугарески му ги претставил инфраструктурните проекти што се спроевдуваат во општината самостојно и со поддршка на централната власт. – Имаме огромна поддршка од централната власт за реализација на крупни капитални проекти и заеднички работиме за подобар живот на граѓаните. Нашата општина влезе во проектот за изградба на локални патишта, со што од Министерството за транспорт и врски ќе добиеме поддршка во висина од преку милион евра кои ќе бидат наменети за изградба на локални патишта на места каде до денес немаше начин да се стигне освен со трактор, изјави градоначалникот Конзулов.

При посетата на општина Радовиш, министерот Сугарески имаше средба и со пратеничката Милева Ѓоргиева и претседателот на Советот на општина Радовиш, Коле Чаракчиев.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Wall Street и европските берзи ja завршуваат неделата “во црвено”

  Wall Street и европските берзи ja завршуваат неделата “во црвено”

  Акциите на Wall Street паднаа поради загубите на технолошките компании, но пазарот се уште е на добар пат да прокнижи втора недела на добивки поради…

 • Народната банка ја продлабочува соработката со меѓународните финансиски институции

  Народната банка ја продлабочува соработката со меѓународните финансиски институции

  Во рамки на Годишните средби на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Групацијата на Светската банка (СБ), делегацијата предводена од гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска…

 • Баркли: Договорот со ЕУ за Брегзит не е лош за економијата

  Баркли: Договорот со ЕУ за Брегзит не е лош за економијата

  Британскиот министер задолжен за излегување на Велика Британија од Европската унија, Стивен Баркли изјави денеска дека не се согласува со оценката на гувернерот на Банката…

 • Почна најдолгиот лет во светот, научници го следат однесувањето на патниците

  Почна најдолгиот лет во светот, научници го следат однесувањето на патниците

  Авиокомпанијата „Квантас“ вчера вечер го почна најдолгиот комерцијален лет во светот што ќе ги поврзе Њујорк и Сиднеј и ќе трае 20 часа. Авионот би…

 • Светската банка со 120 милиони долари ќе поддржи пет проекти во земјава

  Светската банка со 120 милиони долари ќе поддржи пет проекти во земјава

  Светската банка ќе даде поддршка од околу 120 милиони долари за финансирање на пет проекти во Северна Македонија, со кои ќе се подобри локалната инфраструктурата,…

 • Сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од јужен правец

  Сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од јужен правец

  Времето во Република Северна Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од јужен правец. Утринската температура…

 • ЕУ го возвраќа ударот на Америка: “Не ни оставате друга опција”

  ЕУ го возвраќа ударот на Америка: “Не ни оставате друга опција”

  Европската комисија објави денеска дека планира да воведе реципрочни мерки како одговор на тарифите на САД кои се воведени поради субвенционирање на Airbus. „Жалиме за одлуката…

 • Словенците го зголемуваат лимитот за плаќање со бесконтактни картички од 15 на 25 евра

  Словенците го зголемуваат лимитот за плаќање со бесконтактни картички од 15 на 25 евра

  Во Словенија од денес лимитот за еднократни плаќања со бесконтактните картички Maestro, Mastercard i Visa се зголемува од 15 на 25 евра. POS терминалот на продажно место…

 • Ангеловска-МекДауел: ЕИБ ќе финансира околу 80 милиони евра за изградба на Пречистителна станица Скопје

  Ангеловска-МекДауел: ЕИБ ќе финансира околу 80 милиони евра за изградба на Пречистителна станица Скопје

  Со околу 80 милиони евра Европската инвестициска банка (ЕИБ) ќе влезе во финансирањето на Пречистителна станица за отпадни води Скопје. Од овие средства околку 10…

 • Италијаните даваат „супер бонус“ за плаќање со картички

  Италијаните даваат „супер бонус“ за плаќање со картички

  Премиерот на Италија, Џузепе Конте вети „супер бонус“ на секој кој ќе се префрли од готовина на плаќање со картички. Тоа е дел од напорите…