Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,950.00 -0.46%    GRNT 975.00 0%    KMB 5,849.74 -0.11%    STB 1,057.78 0.62%    TNB 16,700.00 2.45%    

Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за местото претседател на ЕЦБ

Време: 13:02

Датум: септември 18, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за идна претседателка на Европската централна банка (ECB), која ќе биде првата жена на оваа позиција.

На пленарната седница во парламентот во Стразбур, европратениците дадоа подршка за Лагард со 394 „за“, против гласаа 206, а 49 беа воздржани, објави Reuters. Лагард, и покрај тоа што беше поканета да присуствува на седницата, не беше присутна.

„Кристин Лагард е одличен избор и ја има мојата целосна поддршка“, изјави Лудек Недермајер, чешки пратеник од десницата.

Додаде дека Лагард има прилика да ја истакне важноста и на другите економски политики, а не само на монетарната политика.

Reuters потсетува дека лидерите на ЕУ во јули ја избраа Лагард, преговарач со повеќе чекори која го водеше Меѓународниот монетарен фонд, но има мало искуство во монетарната политика, од 1 ноември ќе го замени Марио Драги како шеф на најмоќната финансиска институција во 19 члениот блок во еврозоната.

Лагард, поранешна адвокатка за борба против монопол, стана француски министер за финансии во 2007 година, а потоа ја презеде функцијата шеф на ММФ.

Лидерите на ЕУ нејзиното назначување за шеф на ЕЦБ, со осумгодишен мандат, официјално ќе го официјализираат на редовниот самит во средината на октомври.

Европскиот парламент за заменик шеф на супервизорското тело на ЕЦБ, го изгласа Ив Мерш од Луксембург, со 379 гласови „за“, 230 „против“ и 69 воздржани.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Владата донесе одлука за повторно воведување полициски час

  Владата донесе одлука за повторно воведување полициски час

  Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување полициски час за време на претстојниот продолжен викенд поради празникот Задушница на 5…

 • Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

  Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

  Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за здравство. Најмногу од новозаразените се…

 • Европската агенција објави список на аеродроми ризични за ширење на COVID-19

  Европската агенција објави список на аеродроми ризични за ширење на COVID-19

  Европската агенција за безбедност во воздухопловството (EASA) направи список на аеродроми кои се наоѓаат во области со висок ризик од пренесување на инфекцијата COVID-19, се наведува…

 • Нафтата прв пат по три месеци поскапа од 40 долари

  Нафтата прв пат по три месеци поскапа од 40 долари

  Цените на нафтата денес надминаа 40 долари на меѓународните пазари, и тоа прв пат од март, охрабрени од пониските американски залихи, очекувањата за континуирано намалување…

 • Германија од 15 јуни ја укинува забраната за патувања за некои европски земји

  Германија од 15 јуни ја укинува забраната за патувања за некои европски земји

  Германската влада планира да ја укине забраната за патување за некои европски земји од 15 јуни. Владата на Германија ќе го стори тоа доколку во…

 • Нови правила на грчките плажи – помалку забави

  Нови правила на грчките плажи – помалку забави

  Грчкото министерство за внатрешни работи, заштита на граѓаните, труд и развој издаде упатства за организирање забави на плажи, за да не се загрозува здравјето на…

 • Шведскиот епидемиолог признава: Денес би одлучил поинаку

  Шведскиот епидемиолог признава: Денес би одлучил поинаку

  Главниот шведски епидемиолог кој стои зад стратегијата на земјата да не се затвори поради пандемијата од коронавирус призна дека требало да се воведат повеќе ограничувања…

 • Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

  Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

  Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за повеќе од 60 милиони жители…

 • Нов рекорден број на починати од Ковид-19 во Бразил

  Нов рекорден број на починати од Ковид-19 во Бразил

  Во Бразил е регистриран нов рекорден број на смртни случаи во еден ден, соопшти бразилското Министерство за здравство, а пренесе агенцијата „Ројтерс“. Како што пренесуваат…

 • Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

  Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

  Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон откако во градот продолжија протестите…