Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,689.14 -2.96%    BGOR 196.00 -2.97%    DLIN 35,143.00 0%    FERS 73,235.00 -3%    GRNT 1,029.70 1.77%    KMB 5,497.72 -1.15%    KVAS 14,400.00 0%    MPT 72,169.12 -2.46%    MTUR 5,300.00 0%    OHB 6,150.00 0%    REPL 77,500.00 2.65%    RMDEN18 98.70 0%    RZUS 83.00 0%    STB 1,152.61 -0.64%    STIL 99.00 -2.09%    TETE 2,341.25 -0.41%    TTK 1,380.00 1.6%    UNI 2,151.02 -1.74%    

Зошто туристите од Кина се повеќе се свртуваат кон Европа

Време: 12:53

Датум: септември 18, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Кинезите се помалку патуваат во Соединетите Американски Држави, а тензиите помеѓу Пекинг и Вашингтон се само една од причините зошто кинеските патници сè повеќе се одлучуваат за Европа, објави порталот Jing Travel.

Според овој портал, во 2018 година САД ги посетиле шест проценти помалку туристи од Кина, што е прв пад на посетите од таа земја во последните 15 години.

Една од причините се тензиите предизвикани од трговската војна меѓу двете држави и царината на кинеските производи кои ги воведе администрација на претседателот Доналд Трамп.

Меѓутоа, според Jing Travel, други причини се слабеењето на кинескиот јуан во однос на американскиот долар, одлуката на повеќе земји да го олеснат влезот на кинеските државјани и зголеменото одбивање на САД да издаваат визи на кинезите.

Процентот на одбиени апликации за американски визи за посетители од Кина е во пораст последните пет години и во 2018 година достигна 17 проценти, што е најмногу од 2012 година.

„Кинеските патници се свесни за оваа промена на политиката и нивната реакција е да аплицираат помалку. Ова потенцијално создава магичен круг за американската туристичката индустрија во која бројот на апликации (за визи) се намалува а процентот на одбивања расте“, наведува Jing Travel.

Исто така, доларот на почетокот на август зајакна во однос на кинеската валута и вредеше повеќе од седум јуани, што е тренд кој трае од почетокот на 2018 година. Ова значи дека на кинеските туристи одморот во САД е поскап од летување во Европа или Азија, објави Jing Travel.

Во исто време, бројот на Кинези кои патуваат во Европа се зголеми – Велика Британија, Исланд и Норвешка имаа скок на бројот на кинески туристи за 34, 60 односно 84 проценти, според овој портал. Валутите на сите овие земји ослабнаа во однос на јуанот во 2018 година.

Како што се наведува, додека САД одбиваат да издаваат визи за се поголем број Кинези, со кинески пасош станува се полесно да се патува на некое друго место во светот.

„Во овој контекст, цената за аплицирање за американски виза од 160 долари – која се наплатува без оглед дали ќе биде одобрена – станува уште понепривлечна“, наведува Jing Travel.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Wall Street и европските берзи ja завршуваат неделата “во црвено”

  Wall Street и европските берзи ja завршуваат неделата “во црвено”

  Акциите на Wall Street паднаа поради загубите на технолошките компании, но пазарот се уште е на добар пат да прокнижи втора недела на добивки поради…

 • Народната банка ја продлабочува соработката со меѓународните финансиски институции

  Народната банка ја продлабочува соработката со меѓународните финансиски институции

  Во рамки на Годишните средби на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Групацијата на Светската банка (СБ), делегацијата предводена од гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска…

 • Баркли: Договорот со ЕУ за Брегзит не е лош за економијата

  Баркли: Договорот со ЕУ за Брегзит не е лош за економијата

  Британскиот министер задолжен за излегување на Велика Британија од Европската унија, Стивен Баркли изјави денеска дека не се согласува со оценката на гувернерот на Банката…

 • Почна најдолгиот лет во светот, научници го следат однесувањето на патниците

  Почна најдолгиот лет во светот, научници го следат однесувањето на патниците

  Авиокомпанијата „Квантас“ вчера вечер го почна најдолгиот комерцијален лет во светот што ќе ги поврзе Њујорк и Сиднеј и ќе трае 20 часа. Авионот би…

 • Светската банка со 120 милиони долари ќе поддржи пет проекти во земјава

  Светската банка со 120 милиони долари ќе поддржи пет проекти во земјава

  Светската банка ќе даде поддршка од околу 120 милиони долари за финансирање на пет проекти во Северна Македонија, со кои ќе се подобри локалната инфраструктурата,…

 • Сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од јужен правец

  Сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од јужен правец

  Времето во Република Северна Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од јужен правец. Утринската температура…

 • ЕУ го возвраќа ударот на Америка: “Не ни оставате друга опција”

  ЕУ го возвраќа ударот на Америка: “Не ни оставате друга опција”

  Европската комисија објави денеска дека планира да воведе реципрочни мерки како одговор на тарифите на САД кои се воведени поради субвенционирање на Airbus. „Жалиме за одлуката…

 • Словенците го зголемуваат лимитот за плаќање со бесконтактни картички од 15 на 25 евра

  Словенците го зголемуваат лимитот за плаќање со бесконтактни картички од 15 на 25 евра

  Во Словенија од денес лимитот за еднократни плаќања со бесконтактните картички Maestro, Mastercard i Visa се зголемува од 15 на 25 евра. POS терминалот на продажно место…

 • Ангеловска-МекДауел: ЕИБ ќе финансира околу 80 милиони евра за изградба на Пречистителна станица Скопје

  Ангеловска-МекДауел: ЕИБ ќе финансира околу 80 милиони евра за изградба на Пречистителна станица Скопје

  Со околу 80 милиони евра Европската инвестициска банка (ЕИБ) ќе влезе во финансирањето на Пречистителна станица за отпадни води Скопје. Од овие средства околку 10…

 • Италијаните даваат „супер бонус“ за плаќање со картички

  Италијаните даваат „супер бонус“ за плаќање со картички

  Премиерот на Италија, Џузепе Конте вети „супер бонус“ на секој кој ќе се префрли од готовина на плаќање со картички. Тоа е дел од напорите…