Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,689.14 -2.96%    BGOR 196.00 -2.97%    DLIN 35,143.00 0%    FERS 73,235.00 -3%    GRNT 1,029.70 1.77%    KMB 5,497.72 -1.15%    KVAS 14,400.00 0%    MPT 72,169.12 -2.46%    MTUR 5,300.00 0%    OHB 6,150.00 0%    REPL 77,500.00 2.65%    RMDEN18 98.70 0%    RZUS 83.00 0%    STB 1,152.61 -0.64%    STIL 99.00 -2.09%    TETE 2,341.25 -0.41%    TTK 1,380.00 1.6%    UNI 2,151.02 -1.74%    

Причина повеќе секојдневно да пиете чај – добар е за мозокот

Време: 09:47

Датум: септември 18, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Многу луѓе пијат чај само кога се болни, а се повеќе има научни докази дека тоа на сите би требало да ни стане секојдневна навика.

Не само што чајот е добар за здравјето и поради кофеинот кој го содржи може да ја подигне енергијата, се потврдува дека е добар и за мозокот.

Имено, нова студија спроведена во Сингапур покажала дека луѓето кои во последните 25 години пиеле чај четири пати неделно, имаат значително подобри функции на мозокот. Поточно, имаат подобро организирани мозочни региони, а тоа значи и подобри когнитивни функции.

Во истражувањето учествувале 36 лица постари од 60 години, а научниците ги анализирале нивните невролошки податоци, здравјето, животните навики, како и психолошката благосостојба.

Според резултатите на студијата, оние кои во последните 25 години пиеле зелен или црн чај четири пати неделно, имаат значително подобро организирани и поврзани мозочни региони, отколку оние кои не пијат чај.

„Нашата студија е прва која докажува дека конзумирањето чај влијае на структурите на мозокот и сугерира дека чајот го штити мозокот од падот на мозочните функции што се јавува со возраста“, истакнува главниот автор на студијата, Фенг Леј.

Тој поврзаноста помеѓу мозочните региони ги споредува со патиштата – кога нема сообраќаен метеж, полесно се пристигнува до посакуваната дестинација, а исто е и со мозочните региони. „Кога подобро се поврзани, информациите полесно и побрзо патуваат и поефикасно се обработуваат“.

Покрај тоа што добро делува на мозокот, чајот, особено зелениот, го намалува ризикот од срцеви заболувања, рак и дијабетес, покажа и претходната студија спроведена на Харвард.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Причина повеќе секојдневно да пиете чај – добар е за мозокот

 1. Пингбек: Причина повеќе секојдневно да пиете чај – добар е за мозокот - ММС

 • Како да ја зачувате свежината и вкусот на ѓумбирот

  Како да ја зачувате свежината и вкусот на ѓумбирот

  Без разлика дали сакате да направите домашен сок, лек против болка во грлото или вкусен додаток за ручек, ѓумбирот е намирница која можете да ја…

 • Пет вкусни намирници кои ги топат масните наслаги за време на спиењето

  Пет вкусни намирници кои ги топат масните наслаги за време на спиењето

  Изгледа дека доцните оброци може и не се толку лоши, се разбира, ако знаете што да изберете за доцна вечера – научниците велат дека одредени…

 • Секој Европеец кој живее во град е изложен на ниво на загадување штетно за здравјето

  Секој Европеец кој живее во град е изложен на ниво на загадување штетно за здравјето

  Околу 400.000 смртни случаи се забележани во Европа поради лошиот квалитет на воздухот во текот на 2016 година, објави Европската агенција за животна средина (ЕЕА),…

 • Можат да ви го загрозат здравјето: Внимавајте како ги перете кујнските крпи, во една работа сите грешат!

  Можат да ви го загрозат здравјето: Внимавајте како ги перете кујнските крпи, во една работа сите грешат!

  Лошата грижа за чистотата на крпите кои се користат во кујна може во голема мера да го загрози здравјето. Со помош на овие пет совети,…

 • Ве мачи синусна инфекција? Овие се најдобрите народни лекови

  Ве мачи синусна инфекција? Овие се најдобрите народни лекови

  Издвоивме неколку народни лекови со кои на природен начин ќе лечите синусна инфекција. Јаболков оцет – Во текот на денот пијте јаболков оцет кој треба…

 • Сојузник во слабеењето: Дали е поздраво да пиете вода пред, за време или по оброците?

  Сојузник во слабеењето: Дали е поздраво да пиете вода пред, за време или по оброците?

  Клучна е за нашето здравје, од дигестивната функција до хидратацијата на кожата која го забавува дури и стареењето, помага при слабеење, подобра концентрација, енергија и…

 • Научниците тврдат: Потиснување на тагата и лутината доведува до овие болести

  Научниците тврдат: Потиснување на тагата и лутината доведува до овие болести

  Многу луѓе мислат дека понекогаш во животот е подобро да премолчат отколку да влегуваат во конфликт. Меѓутоа, една студија покажа дека тоа остава штетни последици…

 • За што се е добар модриот патлиџан

  За што се е добар модриот патлиџан

  Иако го сметаме за зеленчук, модриот патлиџан е всушност овошје, плод кој расте на билка која цвета и во себе содржи семки. Навикнати сме на…

 • Не можете да заспиете? Овој чај засекогаш ќе ви го реши проблемот со несоницата

  Не можете да заспиете? Овој чај засекогаш ќе ви го реши проблемот со несоницата

  Ако несоницата и стресот тропнале на вашата врата, време е да се свртите кон билката која е позната по своето релаксирачко дејство – камилица! За…

 • Важноста на раната детекција на ракот на дојка

  Важноста на раната детекција на ракот на дојка

  Томас Фулер, британскиот историчар и свештеник, многу одамна ја има кажано една од денеска најчесто употребуваните изреки „Подобро да се спречи, отколку да се лечи“.…