Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,689.14 -2.96%    BGOR 196.00 -2.97%    DLIN 35,143.00 0%    FERS 73,235.00 -3%    GRNT 1,029.70 1.77%    KMB 5,497.72 -1.15%    KVAS 14,400.00 0%    MPT 72,169.12 -2.46%    MTUR 5,300.00 0%    OHB 6,150.00 0%    REPL 77,500.00 2.65%    RMDEN18 98.70 0%    RZUS 83.00 0%    STB 1,152.61 -0.64%    STIL 99.00 -2.09%    TETE 2,341.25 -0.41%    TTK 1,380.00 1.6%    UNI 2,151.02 -1.74%    

Зошто сите озборуваме, а презираме озборувања?

Време: 15:23

Датум: септември 17, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Од безопасни гласини до олеснување – секој озборува понекогаш. Но, сите би рекле дека не одобруваат разговори за отсутните, дека не е убаво. Сепак, психолозите велат дека озборувањето не е ништо страшно и е вкоренето во еволуцијата.

“Имав колешка која во секоја прилика ќе ме повлечеше настрана и полугласно ми кажуваше што мисли за лицето што штотуку излезе од просторијата. Таа беше типичен озборувач. Тоа беше многу непријатно за мене. А сепак, го правам истото: Зборувам за луѓе кои не се таму во моментов”.

Научниците претпоставуваат дека 65 до 90 проценти од секојдневните разговори се вртат околу луѓето кои не се присутни. „Луѓето озборуваат со уживање кое може да се спореди со храна или секс“, напишале истражувачите во една студија.

Само мал број луѓе признаваат дека сакаат озборувања. Според една анкета објавена од германското биро за статистика, половина од луѓето велат дека озборувањето е помалку од еднаш месечно или никогаш. Само 11 проценти од луѓето признаваат дека го прават тоа секојдневно. Озборувањето е скоро подеднакво посветено на соседите, колегите, роднините и пријателите, нешто помалку на шефовите, а најмалку за животниот партнер.

Моралниот кодекс на повеќето општества го осудува озборувањето за луѓето позади нивниот грб. „Озборувањето се гледа единствено како однесување со цел да се манипулира со луѓето, да влијае врз нив со зли намери“, пишува во холандската студија под наслов „Зошто луѓето озборуваат“.

Но, всушност, овие разговори со половина глас се подобри од вашиот имиџ. Не само што тие се човечки, туку и значајни. „Преку озборувања, учиме кој е потенцијално добар партнер за соработка и од кого треба да се држиме подалеку“, вели психологот Јан Енгелман, кој ја истражува оваа тема на Универзитетот Беркли во Калифорнија.

Озборувањата ни помагаат да одлучиме кој да влезе во нашиот круг. Веќе, малите деца се заштитени на овој начин од егоистични врсници кои не сакаат да споделат ништо или со кои не им е забавно да си играат, открил Енгелман во една студија.

И што ако озборуваат за мене?

Озборувањето не само што помага да се оддели пченката од плевелите и затоа е избрана од соодветните членови на групата. Озборувањето на другите, исто така, претставува сврзно ткиво на групата. Посилна социјална врска помеѓу озборувањата кои се потпираат едни кон други во доверба и разговараат од далеку.

Научниците ги пронајдоа причините, што ги тера луѓето да озборуваат. Покрај размена на корисни информации, озборувањата навистина може да се користат како манипулации.

Кога на некој ќе зборувате за отсутен човек, влијаете на мислењето за таа личност.

Додуша, повеќето луѓе немаат лоши намери кога озборуваат. Најчестиот мотив е едноставна радост поради малку гласини за некого. Забавно е да разменувате нови озборувања, да го одвлекува вниманието од секојдневниот живот и им дозволува на луѓето да поминат исполнето време, пишуваат холандски истражувачи.

Но, иако скоро сите озборуваат, барем понекогаш сите ќе речат дека не е убаво. „Можеби не ни се допаѓа кога другите озборуваат затоа што тоа може да биде за нас. Нашата репутација тогаш веќе не е во наши раце, веќе немаме целосна контрола “, вели Јан Енгелман.

 

 

 

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како технологијата го промени начинот на водење бизнис

  Како технологијата го промени начинот на водење бизнис

  Во денешно време технологијата е секојдневие и никој не може да си го замисли животот без неа, иако до пред само дваесетина години сме немале…

 • Три работи кои морате да ги знаете за да “растурите” на интервју за работа

  Три работи кои морате да ги знаете за да “растурите” на интервју за работа

  „Како беше на интервјуто за работа?“ “Феноменално!” Ова звучи како мит, зарем не? Еве што треба да направите, според научниците. Мора „длабоко да погледнете“ во…

 • Топ 15 занимања кои ќе бидат барани кога ќе дојде следната криза

  Топ 15 занимања кои ќе бидат барани кога ќе дојде следната криза

  Новата економска криза е тука, најавуваат бројни економски аналитичари, а тоа е закана за работниците ширум светот. За време на „големата рецесија“, само во САД…

 • Џек Ма: Луѓето треба да работат само три дена во неделата

  Џек Ма: Луѓето треба да работат само три дена во неделата

  Милијардерот Џек Ма, кој долго време е главен поборник на екстремната кинеска работна култура, вели дека луѓето би требало да бидат во можност да работат…

 • Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Рецесијата тропа на вратата на многу земји во светот, и повеќе не е прашање дали доаѓа, туку кога. Германија веќе ”танцува” на работ на рецесија,…

 • Учење и само учење

  Учење и само учење

  Бидејќи учењето е една од најубавите работи кои можеме да ги доживееме. Се разбира, овде не мислиме само на учењето во училиште, факултет и слично,…

 • Во кое време од денот треба да размислувате?

  Во кое време од денот треба да размислувате?

  ”Темниот дел од денот“ е идеален за размислување, вели една античка грчка мудрост. ”Ноќта има некоја чудна моќ“, вели еден стар и познат стих. И…

 • ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  Колку долго сте “загреани” нешто да направите? Нешто што долго посакувате? Дали вашата мотивација трае доволно долго да го “истуркате” тоа што сте сакале? Ако…

 • Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Имаше големи разлики меѓу Стив Џобс и Бил Гејтс, што се однесува до самата работа, но и што се однесува на начинот на кој им…

 • Како да бидете попаметни?

  Како да бидете попаметни?

  Се разбира, ова не може секогаш и насекаде да се применува, но во некои ситуации можеме да бидеме попаметни. Макар и малку. Колку пати сте…