Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,931.87 0.24%    BESK 5,700.00 0%    GRNT 940.00 -1.25%    KMB 5,997.97 -0.02%    MPT 66,000.00 1.54%    RZIN 46.00 -48.89%    SBT 2,600.33 0.01%    TNB 16,500.00 0.92%    TTK 1,282.00 0%    ZPOG 1,800.00 0%    

Зошто сите озборуваме, а презираме озборувања?

Време: 15:23

Датум: септември 17, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Од безопасни гласини до олеснување – секој озборува понекогаш. Но, сите би рекле дека не одобруваат разговори за отсутните, дека не е убаво. Сепак, психолозите велат дека озборувањето не е ништо страшно и е вкоренето во еволуцијата.

“Имав колешка која во секоја прилика ќе ме повлечеше настрана и полугласно ми кажуваше што мисли за лицето што штотуку излезе од просторијата. Таа беше типичен озборувач. Тоа беше многу непријатно за мене. А сепак, го правам истото: Зборувам за луѓе кои не се таму во моментов”.

Научниците претпоставуваат дека 65 до 90 проценти од секојдневните разговори се вртат околу луѓето кои не се присутни. „Луѓето озборуваат со уживање кое може да се спореди со храна или секс“, напишале истражувачите во една студија.

Само мал број луѓе признаваат дека сакаат озборувања. Според една анкета објавена од германското биро за статистика, половина од луѓето велат дека озборувањето е помалку од еднаш месечно или никогаш. Само 11 проценти од луѓето признаваат дека го прават тоа секојдневно. Озборувањето е скоро подеднакво посветено на соседите, колегите, роднините и пријателите, нешто помалку на шефовите, а најмалку за животниот партнер.

Моралниот кодекс на повеќето општества го осудува озборувањето за луѓето позади нивниот грб. „Озборувањето се гледа единствено како однесување со цел да се манипулира со луѓето, да влијае врз нив со зли намери“, пишува во холандската студија под наслов „Зошто луѓето озборуваат“.

Но, всушност, овие разговори со половина глас се подобри од вашиот имиџ. Не само што тие се човечки, туку и значајни. „Преку озборувања, учиме кој е потенцијално добар партнер за соработка и од кого треба да се држиме подалеку“, вели психологот Јан Енгелман, кој ја истражува оваа тема на Универзитетот Беркли во Калифорнија.

Озборувањата ни помагаат да одлучиме кој да влезе во нашиот круг. Веќе, малите деца се заштитени на овој начин од егоистични врсници кои не сакаат да споделат ништо или со кои не им е забавно да си играат, открил Енгелман во една студија.

И што ако озборуваат за мене?

Озборувањето не само што помага да се оддели пченката од плевелите и затоа е избрана од соодветните членови на групата. Озборувањето на другите, исто така, претставува сврзно ткиво на групата. Посилна социјална врска помеѓу озборувањата кои се потпираат едни кон други во доверба и разговараат од далеку.

Научниците ги пронајдоа причините, што ги тера луѓето да озборуваат. Покрај размена на корисни информации, озборувањата навистина може да се користат како манипулации.

Кога на некој ќе зборувате за отсутен човек, влијаете на мислењето за таа личност.

Додуша, повеќето луѓе немаат лоши намери кога озборуваат. Најчестиот мотив е едноставна радост поради малку гласини за некого. Забавно е да разменувате нови озборувања, да го одвлекува вниманието од секојдневниот живот и им дозволува на луѓето да поминат исполнето време, пишуваат холандски истражувачи.

Но, иако скоро сите озборуваат, барем понекогаш сите ќе речат дека не е убаво. „Можеби не ни се допаѓа кога другите озборуваат затоа што тоа може да биде за нас. Нашата репутација тогаш веќе не е во наши раце, веќе немаме целосна контрола “, вели Јан Енгелман.

 

 

 

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дали знаете што е М – циклус?

  Дали знаете што е М – циклус?

  Силната амбиција, јакиот карактер и самодовербата се заеднички карактеристики на повеќето високо образовани жени во светот. Тие знаат што сакаат, веруваат дека  можат, и ги…

 • Златни правила: 10 работи кои успешните луѓе ги прават за време на викендот

  Златни правила: 10 работи кои успешните луѓе ги прават за време на викендот

  Со денови го чекаме викендот, а кога ќе пристигне најчесто се случува тогаш да извршиме повеќе работни задачи отколку во работните денови. Проверете што советуваат…

 • Топ 10 деловни книги кои треба да ги прочитате во 2020 година

  Топ 10 деловни книги кои треба да ги прочитате во 2020 година

  Сакате да започнете свој блог, да покренете бизнис, да ги подобрите постојните аспекти на вашата деловна активност, да научите нови вештини, да стекнете попродуктивни навики?…

 • Стар тибетски тест со само 3 прашања кој открива многу за вас

  Стар тибетски тест со само 3 прашања кој открива многу за вас

  Исклучете ја логиката, опуштете се и обидете се да одговорите на овие три прашања, со кои си игра нашата потсвест. Исто така, обидете се да…

 • Учиме од најдобрите: 6 лекции за лидерство од Мајкл Џордан

  Учиме од најдобрите: 6 лекции за лидерство од Мајкл Џордан

  Деновите во карантин на добар дел од луѓето во светот им беа разубавени со документарната серија „Последниот танц“, посветена на славниот Мајкл Џордан и неговите…

 • Список на најмалку стресни работни места

  Список на најмалку стресни работни места

  Без разлика дали работите во канцеларија или во рудник, иако тие се различни, двете работни места можат да имаат многу тежок ефект врз психата. Сепак,…

 • Подгответе се, сите канцеларии ќе бидат виртуелни до 2030 година

  Подгответе се, сите канцеларии ќе бидат виртуелни до 2030 година

  Со употреба на пет немилосрдни трендови, целиот концепт за централизирано работно место ќе биде целосно застарен. Сопствениците на компании и претприемачи треба да размислуваат многу…

 • Работа од дома: На работа во пижами

  Работа од дома: На работа во пижами

  Работата од дома може да биде корисна и за работадавачот и за работникот. За пријатна работа од дневната соба, потребно е да се „подготви теренот“.…

 • Која професија ќе биде најбарана по пандемијата?

  Која професија ќе биде најбарана по пандемијата?

  Програмерите ќе бидат најбарани работници на пазарот на труд во наредните неколку децении. Тоа го изјави директорот за дистрибуција на технологија во Yandex, Григориј Бакунов,…

 • Најбарани работни места во време на корона

  Најбарани работни места во време на корона

  Побарувачката за работна сила рапидно се менува. На глобално ниво, сигурно ќе има помала побарувачка за туристички персонал, додека расте побарувачката за доставувачи и здравствени…