Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,731.73 1.71%    BESK 8,200.00 0.13%    GECK 500.00 0%    GECT 500.00 0%    GRNT 949.73 -0.03%    KMB 5,585.97 -0.2%    MPT 67,188.50 1.05%    MTUR 5,305.51 0.1%    OKTA 4,504.00 -0.11%    STB 1,200.00 0%    STIL 100.00 0%    TEL 300.00 0%    TKVS 5,350.00 0.94%    TNB 16,816.26 0.09%    

Новата Opel Astra ќе има премиера на престојниот саем на автомобили во Франкфурт

Време: 15:28

Датум: септември 4, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

До 21 отсто понизок СО2: Најефикасна Astra на сите времиња

Риселхајм. Новата Opel Astra ќе ја има светската премиера на меѓународниот автомобилски саем IAA во Франкфурт (отворени денови за посетители од 12 до 22 септември). Лимузината со пет врати (од 19.990 евра, сите ценисе со вклучен ДДВ во Германија) и Sport Tourer (од 20.990 евра) веќе се достапни за нарачка и се нуди со нивоата на опременост GS Line, Elegance, Ultimate и како „120 години“ како специјален модел. Оваа нова Astra е најефикасна досега со дури 21 отсто помала емисија на CO2 од претходната генерација. Пет од седумте комбинации на погоснки агрегати кои се нудат дури и се под магичната граница од 100 грама на емисија на CO2 на километар. Со целосно нова генерација на мотори и менувачи, Opel Astra поставува стандарди за ниски емисии, ставајќи се на врвот на компактната класа.

Ултра модерни три-цилиндрични бензински и дизелски мотори на Astra – бензин и дизел, од 77kW / 105 КС до 107 kW / 145 КС (потрошувачка на гориво NEDC: урбана 6,4-4,3 л/100 км, екстра-урбано 4,2-3,2 л/100 км. комбинирано 5-3,6 л/100 км., 125-94 г/км CO2; потрошувачка на гориво WLTP: комбиниранао 6,2-4,4 л/100 км., 147-117 г/км. CO2) – не само што обезбедуваат добри перформанси, туку и врвна удобност. Контра-ротирачката рамнотежа на вратилото во блокот на трицилиндричните мотори ги неутрализира несаканите вибрации. Основните погонски агрегати веќе имаат шестстепен мануелен менувач како стандард. Новиот автоматски менувач и оној деветстепен автоматски менувач кој лесно менува исто така придонесуваат за помала потрошувачка и голема удобност.

Прецизниот развој во воздушен тунел, исто така, даде значаен придонес во намалувањето на потрошувачката на гориво и емисијата на CO2. Со 0.26 Cd, Sport Tourer припаѓа на караваните со најнизок коефициент на отпор на воздухот, додека моделот со пет врати со иста вредност ја предводи класата на хечбек возила. Како резултат на тоа, новата Astra е една од најаеродинамичните компактни автомобили на пазарот.

Спортската шасија на Astra е дополнително развиена. Новите амортизери ја зголемуваат удобноста. Опционалната динамична шасија има поцврсти амортизери, подиректно управување и Watts линк на задната оска.

Благодарение на најнапредните технологии за намалување на емисиите, како што се филтерот за честички на бензин (GPF), и селективноto намалување на катализата кај дизелот (SCR), сите нови мотори на Astra веќе ги исполнуваат идните стандарди за емисија – Euro 6d. Сите нови алуминиумски мотори се опремени како  стандард со технологија за стоп/старт за заштеда на гориво.

Целосно дигитализирана: нова предна и задна камера, дигитален брзиномер

Opel Astra веќе нуди портфолио на најсовремени технологии и системи за помош што е незамисливо во оваа класа на возила – пред сè адаптивно, без отсјај IntelliLux LED® матрикс светла. Новата Astra е исто така достапна со опционални дополнителни енергетски ефикасни LED фарови со 13 вати. Astra е исто така високо дигитализиран со нова опционална високо-технолошка предна камера, како и со задна камера.

Новата предна камера е помала и помоќна од порано, благодарение на побрзиот процесор. Сега детектира и пешаци. Дигиталната камера на задниот дел која е достапна заедно со новиот Инфозабавен систем Multimedia Navi Pro е исто така помоќна, a сликата на дисплејот sе поостри.

Клиентита на Astra уживаат во врвната поврзаност со системите Apple CarPlay и Android Auto што се компатибилни со Multimedia Radio, Multimedia Navi и Multimedia Navi Pro. Најдобриот мултимедијален Navi Pro – како во Opel Insignia – има осум-инчен екран на допир во боја. Може да се индивидуализира и да се управува со гласовна контрола. Поврзаните услуги за навигација го прават патувањето порелаксирано. Самиот навигациски дисплеј е со редизајнирани симболи со посовремен изглед. Истото важи и за кластерот за инструменти: возачите на новата Astra се првите што имаат дигитален брзиномер. Системот за итни случаи eCall нуди дополнителен мир.

Возачко задоволство: безжично полнење и Bose аудио систем

Практична карактеристика при патување: компатибилните паметни телефони сега можат исто така да се полнат индуктивно преку безжично полнење.

Новата Astra се претвора во концертна сала со опционалниот аудио систем на Bose со седум звучници, вклучувајќи го Rich Bass субвуфер.

На крај, но не и најмалку важно, новата Astra воведува уште една комфорна карактеристика што го прави возењето во студената сезона попријатно и побезбедно: загреанaта шофершајбна.

Новата Opel Astra поставува стандарди во својата класа со овие врвни технологии, како и со потрошувачка на гориво за пример и вредностите на CO2 и за дизел и за бензински мотори.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Маск тврди дека новиот Roadster ќе биде рекордер на Нирбургринг

  Маск тврди дека новиот Roadster ќе биде рекордер на Нирбургринг

  Првиот човек на Tesla, Илон Маск, убеден е дека втората генерација на моделот Roadster ќе постави рекорд на патеката за продукциски автомобили, кој моментално го…

 • Hyundai и Rimac работат на проект суперавтомобил

  Hyundai и Rimac работат на проект суперавтомобил

  Овој мај Hyundai и Kia станаа, со околу 80 милиони евра, едни од главните инвеститори во Rimac Automobili и еден од сопствениците на оваа компанија. Соработката за…

 • Визијата станува реалност – Светска премиера на Volkswagen ID.3

  Визијата станува реалност – Светска премиера на Volkswagen ID.3

  Volkswagen го претставија пионерскиот ID.3 на Меѓународниот Автомобилски Саем (ИАА) во Франкфурт. Ова возило е симбол на новата ера за Volkswagen. ID.3 ја проширува понудата…

 • Меркел на саемот на автомобили: Инвестирајте во електрични автомобили

  Меркел на саемот на автомобили: Инвестирајте во електрични автомобили

  Германската канцеларка Ангела Меркел, отворајќи го во четвртокот Меѓународниот автомобилски саем во Франкфурт, ги повика производителите на автомобили повеќе да инвестираат во електрични возила. ,,Високата…

 • Volkswagen спорниот програм го вградил и во новите автомобили?

  Volkswagen спорниот програм го вградил и во новите автомобили?

  Јавниот сервис SWR во четвртокот утврди дека автомобилскиот гигант Volkswagen спорниот програм за манипулирање со вредноста на издувните гасови наводно го вградувал и во моторите…

 • Германскиот авто гигант најави промена: Омилениот градски автомобил се префрла на електричен погон

  Германскиот авто гигант најави промена: Омилениот градски автомобил се префрла на електричен погон

  Старите мотори со внатрешно согорување ќе завршат во музејот, објави производителот. Производителот на автомобили Daimler најави дека неговиот градски автомобил Smart, со новиот модел ќе биде…

 • Светска премиера на Opel на IAA 2019: Новата Аstra, новата Corsa, Corsa-e, Corsa-e Rally и Grandland X Plug-In Hybrid

  Светска премиера на Opel на IAA 2019: Новата Аstra, новата Corsa, Corsa-e, Corsa-e Rally и Grandland X Plug-In Hybrid

  Успешна приказна, шести дел: За првпат нова целосно електрична Corsa Новa Corsa-e Rally: Opel е првиот производител што претстави е-рели автомобилот 300 КС и AWD:…

 • Поставени темелите на новиот Yaris

  Поставени темелите на новиот Yaris

  Toyota ја претстави нова механичка платформа која ќе ја користи следната генерација Yaris. Платформата на Toyota TGNA во моментов е најзастапената база во опсегот на…

 • Светска премиера на новиот, електричен Porsche Taycan!

  Светска премиера на новиот, електричен Porsche Taycan!

  Чист дизајн со препознатлив Porsche ДНК Porsche го претстави својот прв, целосно електричен спортски автомобил пред јавноста со спектакуларна светска премиера што се одржува истовремено…

 • Porsche се обиде да забрза до 145 км на час и да застане на палуба на носач на авиони (видео)

  Porsche се обиде да забрза до 145 км на час и да застане на палуба на носач на авиони (видео)

  Oд премиерата на електричниот Porsche Taycana не дели уште еден ден, а германскиот производител во пресрет на дебито на својот прв електричен модел одлучи да…