Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,731.73 1.71%    BESK 8,200.00 0.13%    GECK 500.00 0%    GECT 500.00 0%    GRNT 949.73 -0.03%    KMB 5,585.97 -0.2%    MPT 67,188.50 1.05%    MTUR 5,305.51 0.1%    OKTA 4,504.00 -0.11%    STB 1,200.00 0%    STIL 100.00 0%    TEL 300.00 0%    TKVS 5,350.00 0.94%    TNB 16,816.26 0.09%    

Премиера на IAA: Новата Opel Corsa се среќава со ретката Corsa GT

Време: 08:52

Датум: септември 3, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

 • Предходник: ретката, прва генерација на Corsa на штандот на Opel
 • Временско патување: „младичот“ од 1987 извозе 2.700 км. од Португалија до Франкфурт
 • Светска премиера: шестата генерација на Corsa во центарот на вниманието на саемот во Франкфурт
 • Во тренд со традицијата: од спортска Corsa GT до целосно електричната Corsa-e Rally

Риселхајм. Opel слави три светски премиери на годинашниот меѓународен саем за автомобили, IAA Франкфурт (отворени денови од 12 до 22 септември). Новата Astra со мотори со висока ефикасност, Grandland X Hybrid4 со погон на сите тркала (потрошувачка на гориво WLTP1, пондериран, комбиниран: 1,6 л/100 км., 37 г/км. CO2; NEDC2: 1,6 л/100 км., 36 г/км CO2) и новата шеста генерација на Corsa во три верзии. Најпродаваниот мал автомобил (со повеќе од 13,6 милиони единици) се движи целосно на струја и со Corsa-e Rally исто така дебитира на IAA – дури и ја формираат основата на конкуренцијата на автомобил без емисии. На IAA на новата Corsa ќе и се придружи специјален гостин – редок модел на Corsa GT од 1987 година во жолта боја, сведок за 37 години забава и успех. Не толку стариот олдтајмер се возеше од својот последен дом во Португалија до работилница на Opel за класични возила во Риселхајм. Оттаму ќе се вози до IAA во Франкфурт, каде ќе придонесе за натамошното возбудување со започнување на промоцијата на новата Corsa.

Opel е сигурен: 2.700 км. од Порто преку Сарагоза до Риселхајм

Помина извесно време додека одделот на Opel Classic да ја најде ретката прва генерација на Corsa GT. Овој посебен пример, првично регистриран во Шпанија, беше во мирување, заборавен во гаража во Португалија.

Возењето кон Франкфурт за малиот, непретенциозен Gran Turisomo започнува од паркингот кај пристаништето во Порто.

Opel го нудеше GT од април 1985 година до есента 1987 година. Тој беше наследникот на Corsa SR, со карбураторски мотор со моќност од 1,3 литри. Дополнителната сила и суптилните спојлери го направија GT спортистот на првата генерација на Corsa – сè додека не пристигна GSi во 1988 година. Петстепениот мануелен менувач ја скроти жедта и вртежите во минута на подолги патувања.

Дури и денес, во Corsa GT е изненадувачки тивко и без напор. Нема никаква непотребна цврстина во шасијата, нема проблеми со управувачот и нема излишни информации на таблата со инструменти: освен вообичаените копчиња, само бројач за вртежи и мерач за нивото на маслото. Потрошувачката на гориво одговара на официјалните бројки од тоа време – повеќе од шест литри на 100 км тешко да се потрошат. Тежината од 750 кг. е од голема помош овде, а исто така овозможува и сооднос моќ-тежина на 10,71 кг. на коњски сили.

На патот од Португалија до Риселхајм, GT застанува во Сарагоса, каде што е произведена во 1987 година. На автомобилот дури му е дозволено да ја посети фабриката за производство. Додека жолтата Corsa застанува крај производната линија, многу вработени доаѓаат како да се поздрават со долговреме изгубениот пријател.

Патувањето кон исток оди покрај Барселона, преку Франција и од Базел долж Рајна. Вкупно 2.700 км. за 32-годишната Corsa, која беше извадена од мирното пензионирање во Португалија – без никакви поправки за долгиот пат. Како што GT се приближува во Риселхајм, екипата на Opel Classic нестрпливо чека.

Проект IAA 2019: од несреќен пензионер до ѕвезда на шоуто

Топлото сонце во Шпанија и Португалија беше добро за Corsa GT. Живот без солени патишта значи нема ‘рѓа, нема скапување. Жолтата старица се уште е во добра состојба. TUV се согласува со ова, и по проверката за германска регистрација, инспекторите ја ставаат својата скапоцена налепница на регистарската табличка. Но, сега доаѓа многу поголема пречка: експертите од Opel Classic ќе прават ново темелно испитување. Неколку пара очила откриваат бројни повеќе или помалку сериозни несовршености – вдлабнатини во покривот, неоригинално лошо држење, изгребано стакло, истрошени перничиња на седиштата. Дури и сирената звучи погрешно! На крајот, автомобилот е целосно расклопен.

Тимот се здружува со своите колеги од сервисната работилница. Формиран е „Проект IAA 2019“, под водство на Торстен Гатц и Дитер Едер. Парче по парче тие го обновуваат мозаикот на Corsa. Прво го преиспитуваат моторот, проследено со суспензијата и амортизерите. Свежо обоената шасија добива нова линија и точни GT значки. Потоа, дојдоа оригиналните тркала со лесна легура. Конечно прозорците се инсталирани, благодарение на пријателскиот дилер на Opel кој секако ги има на залиха. Corsa GT сега е подготвена за својот втор живот што ќе започне во грандиозен стил – на 68. меѓународен автомобилски саем IAA Франкфурт. Посетителите можат да се восхитуваат на свежо обновената Corsa GT на штандот на Opel, D31 во салата 11.0. Светската премиера на шестата генерација Corsa е има корист.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Маск тврди дека новиот Roadster ќе биде рекордер на Нирбургринг

  Маск тврди дека новиот Roadster ќе биде рекордер на Нирбургринг

  Првиот човек на Tesla, Илон Маск, убеден е дека втората генерација на моделот Roadster ќе постави рекорд на патеката за продукциски автомобили, кој моментално го…

 • Hyundai и Rimac работат на проект суперавтомобил

  Hyundai и Rimac работат на проект суперавтомобил

  Овој мај Hyundai и Kia станаа, со околу 80 милиони евра, едни од главните инвеститори во Rimac Automobili и еден од сопствениците на оваа компанија. Соработката за…

 • Визијата станува реалност – Светска премиера на Volkswagen ID.3

  Визијата станува реалност – Светска премиера на Volkswagen ID.3

  Volkswagen го претставија пионерскиот ID.3 на Меѓународниот Автомобилски Саем (ИАА) во Франкфурт. Ова возило е симбол на новата ера за Volkswagen. ID.3 ја проширува понудата…

 • Меркел на саемот на автомобили: Инвестирајте во електрични автомобили

  Меркел на саемот на автомобили: Инвестирајте во електрични автомобили

  Германската канцеларка Ангела Меркел, отворајќи го во четвртокот Меѓународниот автомобилски саем во Франкфурт, ги повика производителите на автомобили повеќе да инвестираат во електрични возила. ,,Високата…

 • Volkswagen спорниот програм го вградил и во новите автомобили?

  Volkswagen спорниот програм го вградил и во новите автомобили?

  Јавниот сервис SWR во четвртокот утврди дека автомобилскиот гигант Volkswagen спорниот програм за манипулирање со вредноста на издувните гасови наводно го вградувал и во моторите…

 • Германскиот авто гигант најави промена: Омилениот градски автомобил се префрла на електричен погон

  Германскиот авто гигант најави промена: Омилениот градски автомобил се префрла на електричен погон

  Старите мотори со внатрешно согорување ќе завршат во музејот, објави производителот. Производителот на автомобили Daimler најави дека неговиот градски автомобил Smart, со новиот модел ќе биде…

 • Светска премиера на Opel на IAA 2019: Новата Аstra, новата Corsa, Corsa-e, Corsa-e Rally и Grandland X Plug-In Hybrid

  Светска премиера на Opel на IAA 2019: Новата Аstra, новата Corsa, Corsa-e, Corsa-e Rally и Grandland X Plug-In Hybrid

  Успешна приказна, шести дел: За првпат нова целосно електрична Corsa Новa Corsa-e Rally: Opel е првиот производител што претстави е-рели автомобилот 300 КС и AWD:…

 • Поставени темелите на новиот Yaris

  Поставени темелите на новиот Yaris

  Toyota ја претстави нова механичка платформа која ќе ја користи следната генерација Yaris. Платформата на Toyota TGNA во моментов е најзастапената база во опсегот на…

 • Светска премиера на новиот, електричен Porsche Taycan!

  Светска премиера на новиот, електричен Porsche Taycan!

  Чист дизајн со препознатлив Porsche ДНК Porsche го претстави својот прв, целосно електричен спортски автомобил пред јавноста со спектакуларна светска премиера што се одржува истовремено…

 • Новата Opel Astra ќе има премиера на престојниот саем на автомобили во Франкфурт

  Новата Opel Astra ќе има премиера на престојниот саем на автомобили во Франкфурт

  До 21 отсто понизок СО2: Најефикасна Astra на сите времиња Риселхајм. Новата Opel Astra ќе ја има светската премиера на меѓународниот автомобилски саем IAA во…