Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,212.04 0.15%    FERS 74,500.00 0%    GRNT 1,190.00 -0.2%    KMB 7,645.00 0.07%    MPT 77,067.13 0.09%    MTUR 5,700.00 0%    ORAN 100.00 29.87%    PKB 12,280.00 2.33%    SBT 3,000.00 -1.64%    STB 1,300.00 -1.32%    TETE 2,181.89 -2.62%    TKVS 5,550.00 0%    TNB 19,400.00 1.57%    TTK 1,700.00 -0.06%    ZELE 115.00 -81.3%    ZPKO 2,693.00 2.98%    

IFO: Брегзит без договор најтешко би ја погодил Ирска, некои земји ќе профитираат

Време: 21:23

Датум: август 23, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Брегзит без договор најтешко ќе ја погоди ирската економија, покажуваат резултатите на истражувањето на германскиот институт IFO.

Нивото на економски напредок, во случај на таканаречениот „тврд“ Брегзит, би  се намалил во Ирска за 8,16 проценти, во Луксембург за 5,23, а на Малта 5,19 проценти, се вели во соопштението на IFO Институтот.

Во самата Велика Британија, напредокот би се намалил за 2,76 проценти.

”Тврд” Брегзит би се одразил во различни степени на различните земји членки на ЕУ”, изјави Марина Штајнинер, истражувач во Центарот за меѓународна економија на IFO и коавтор на студијата со Јасмин Грешл и Габриел Фелбермејер.

Можно е, исто така, неизвесноста за инвеститорите и промената на девизниот курс да го продлабочат негативното влијание на ”тврдиот” Брегзит, истакна Штајнингер и додаде дека „договорот за слободна трговија (меѓу Британија и ЕУ) дефинитивно ќе го ублажи ударот“.

Доколку Велика Британија ја напушти Унијата без договор, други земји кои би претрпеле пад на просперитетот се Холандија (пад од 1,64 проценти), Белгија (пад 1,40 проценти) и Кипар (1,37 проценти).

Данска би била погодена со пад на благосостојбата од 0,89 проценти, Шведска (0,75), Германија (0,72), Франција (0,52), Италија (0,40), Шпанија (0,39), Австрија (0,35) и Швајцарија (0,01 проценти).

„Остатокот од светот би чувствувал ограничени последици од нерегулираниот Брегзит“, изјави Штајнингер.

Врз Соединетите држави би имало негативен ефект од 0,01 проценти, на Турција 0,04 проценти а на Јужна Кореја 0,03 проценти.

Меѓутоа, некои други земји би можеле да профитираат од „тврдиот“ Брегзит, како што се Тајван (0,13 проценти раст), Кина (0,05), Индија (0,02) и Русија (0,01 проценти), се наведува во соопштението на IFO Институтот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Одлични резултати на #МојаНаграда во првите два месеци, бројот на дневно скенирани сметки удвоен

  Одлични резултати на #МојаНаграда во првите два месеци, бројот на дневно скенирани сметки удвоен

  Првите два месеци од приредувањето, наградната игра МојДДВ #МојаНаграда дава одлични резултати. Доделени се 640 награди во вкупен износ од 9,1 милиони денари. Во играта…

 • Продолжува да расте бројот на заразени од коронавирус на крузерот во Јапонија

  Продолжува да расте бројот на заразени од коронавирус на крузерот во Јапонија

  Уште 67 лица кои се наоѓаат на крузерот „Дајмонд принцез“, закотвен во јапонското пристаниште Јокохама, се заразени со коронавирусот, изјави денеска јапонскиот министер за здравство…

 • Германската економија стагнира

  Германската економија стагнира

  Економскиот раст на Германија стагнираше во четвртиот квартал, а извозот е во пад, според германската агенција за статистика. Associated Press наведува дека економските проблеми на…

 • Вкупно 1.523 лица починаа од вирусот во Кина, а 66.492 се заразени

  Вкупно 1.523 лица починаа од вирусот во Кина, а 66.492 се заразени

  Во Кина досега 1.523 лица починале од коронавирусот, а заразени се 66.492 лица, изјави официјалниот претставник на Националната здравствена комисија Лијанг Ванијан. Тој рече дека…

 • ФИТР воведува нов механизам за поддршка на млади талентирани деца

  ФИТР воведува нов механизам за поддршка на млади талентирани деца

  Фонд за иновации и технолошки развој организираше консултативна дебата за новиот механизам за финансиска поддршка на младите креативци. ФИТР подготви „Правилник за финансиска поддршка на…

 • Претпладне умерено облачно, попладне сончево

  Претпладне умерено облачно, попладне сончево

  Во претпладневните часови времето ќе биде умерено до значително облачно, а попладне претежно сончево. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, особено изразен…

 • Граѓаните на САД денес ќе потрошат 27 милијарди долари

  Граѓаните на САД денес ќе потрошат 27 милијарди долари

  Аналитичарите предвидуваат дека граѓаните на САД денес, на Денот на вљубените ќе потрошат околу 27,4 милијарди долари. Тоа е голем скок од минатата година, кога…

 • Анализа: Поради нелинеарен раст и развој на туризмот Охрид и државата од осамостојувањето до денес загубиле шест милијарди долари

  Анализа: Поради нелинеарен раст и развој на туризмот Охрид и државата од осамостојувањето до денес загубиле шест милијарди долари

  Градот Охрид генерално остварува приходи од туризмот како стопанска дејност, но реализираните приходи се далеку помали од можните. Тоа го покажуваат податоците од Анализа на…

 • Направено злато кое личи на пластика

  Направено злато кое личи на пластика

  Швајцарскиот технички институт ETH Zurich успеа да направи 18-каратно злато, кое е пет до десет пати полесно од постојните легури, а кое изгледа и има својства слични…

 • АБИТ официјално стана дел од високообразовната групација на германската установа Хајделберг

  АБИТ официјално стана дел од високообразовната групација на германската установа Хајделберг

  Академијата за банкарство и информатичка технологија, АБИТ, од 01.02.2020 година официјално стана дел од групацијата на високообразовната германска установа „Институт за бизнис и менаџмент Хајделберг…