Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,212.04 0.15%    FERS 74,500.00 0%    GRNT 1,190.00 -0.2%    KMB 7,645.00 0.07%    MPT 77,067.13 0.09%    MTUR 5,700.00 0%    ORAN 100.00 29.87%    PKB 12,280.00 2.33%    SBT 3,000.00 -1.64%    STB 1,300.00 -1.32%    TETE 2,181.89 -2.62%    TKVS 5,550.00 0%    TNB 19,400.00 1.57%    TTK 1,700.00 -0.06%    ZELE 115.00 -81.3%    ZPKO 2,693.00 2.98%    

Лидерите на најразвиените земји на Г7 самитот во Франција за глобалната економија

Време: 13:58

Датум: август 23, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Претседателот на САД, Доналд Трамп и другите лидери на најразвиените земји во светот ќе го отворат годинешниот самит на групата седум (Г7) во Бијариц, Франција, на кој разговорите ќе се фокусираат на глобалната економија.

Трамп и уште шестмина лидери на Групата 7 почнуваат состаноци во сабота во Бијариц и ќе разговараат до понеделник.

Франција во 2019 година претседаваше со Г7 кој ги вклучува уште и Британија, Канада, Германија, Италија и Јапонија.

На темата на состанокот Франција ја идентификуваше борбата против нееднаквоста.

Бијариц и неговата околина го штитат 13.000 полицајци и жандарми, а се подготвува голем собир на противници на ваквите самити, пренесува France-Press.

Според Елисејската палата, Бијариц очекува 2.000 акредитирани новинари и 3.000 членови на делегацијата, што е околу 25.000 ноќевања во хотелите во таа област.

Градот е блокиран од четвртокот вечерта, две многу строги зони се ограничени во центарот на градот, црвена и сина, каде што се влегува со дозвола, предизвикувајќи потешкотии на жителите и трговците.

Светските лидери ќе се состанат на неформална вечера во сабота каде се очекува да разговараат за надворешната политика и безбедносните прашања пред повеќе официјални работни состаноци во недела и понеделник.

На барање на Трамп во дневниот ред е вклучен разговор за глобалната економија, соопштија официјални претставници на Белата куќа, објави AP.

Мрачниот глобален економски поглед е делумно резултат на борбениот став на Трамп за трговијата со Кина и други земји на кои им воведе царини или се заканува дека ќе ги воведе.

Трамп инсистира на тоа дека американската економија е силна и покрај стравувањата дека рецесија е на повидок.

Во исто време глобалниот економски раст е забавен од слабоста во Германија, најголемата економија во Европа, и забавувањето на растот во Кина, која е во трговски конфликт со САД.

Се очекува Трамп на маргините на состанокот да разговара со неколку светски лидери меѓу кои и францускиот претседател Емануел Макрон, јапонскиот премиер Шинзо Абе, индискиот премиер Нарендра Моди, германската канцеларка Ангела Меркел и канадскиот премиер Џастин Трудо, објави AP.

Новиот британски премиер Борис Џонсон исто така ќе се сретне со Трамп.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Одлични резултати на #МојаНаграда во првите два месеци, бројот на дневно скенирани сметки удвоен

  Одлични резултати на #МојаНаграда во првите два месеци, бројот на дневно скенирани сметки удвоен

  Првите два месеци од приредувањето, наградната игра МојДДВ #МојаНаграда дава одлични резултати. Доделени се 640 награди во вкупен износ од 9,1 милиони денари. Во играта…

 • Продолжува да расте бројот на заразени од коронавирус на крузерот во Јапонија

  Продолжува да расте бројот на заразени од коронавирус на крузерот во Јапонија

  Уште 67 лица кои се наоѓаат на крузерот „Дајмонд принцез“, закотвен во јапонското пристаниште Јокохама, се заразени со коронавирусот, изјави денеска јапонскиот министер за здравство…

 • Германската економија стагнира

  Германската економија стагнира

  Економскиот раст на Германија стагнираше во четвртиот квартал, а извозот е во пад, според германската агенција за статистика. Associated Press наведува дека економските проблеми на…

 • Вкупно 1.523 лица починаа од вирусот во Кина, а 66.492 се заразени

  Вкупно 1.523 лица починаа од вирусот во Кина, а 66.492 се заразени

  Во Кина досега 1.523 лица починале од коронавирусот, а заразени се 66.492 лица, изјави официјалниот претставник на Националната здравствена комисија Лијанг Ванијан. Тој рече дека…

 • ФИТР воведува нов механизам за поддршка на млади талентирани деца

  ФИТР воведува нов механизам за поддршка на млади талентирани деца

  Фонд за иновации и технолошки развој организираше консултативна дебата за новиот механизам за финансиска поддршка на младите креативци. ФИТР подготви „Правилник за финансиска поддршка на…

 • Претпладне умерено облачно, попладне сончево

  Претпладне умерено облачно, попладне сончево

  Во претпладневните часови времето ќе биде умерено до значително облачно, а попладне претежно сончево. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, особено изразен…

 • Граѓаните на САД денес ќе потрошат 27 милијарди долари

  Граѓаните на САД денес ќе потрошат 27 милијарди долари

  Аналитичарите предвидуваат дека граѓаните на САД денес, на Денот на вљубените ќе потрошат околу 27,4 милијарди долари. Тоа е голем скок од минатата година, кога…

 • Анализа: Поради нелинеарен раст и развој на туризмот Охрид и државата од осамостојувањето до денес загубиле шест милијарди долари

  Анализа: Поради нелинеарен раст и развој на туризмот Охрид и државата од осамостојувањето до денес загубиле шест милијарди долари

  Градот Охрид генерално остварува приходи од туризмот како стопанска дејност, но реализираните приходи се далеку помали од можните. Тоа го покажуваат податоците од Анализа на…

 • Направено злато кое личи на пластика

  Направено злато кое личи на пластика

  Швајцарскиот технички институт ETH Zurich успеа да направи 18-каратно злато, кое е пет до десет пати полесно од постојните легури, а кое изгледа и има својства слични…

 • АБИТ официјално стана дел од високообразовната групација на германската установа Хајделберг

  АБИТ официјално стана дел од високообразовната групација на германската установа Хајделберг

  Академијата за банкарство и информатичка технологија, АБИТ, од 01.02.2020 година официјално стана дел од групацијата на високообразовната германска установа „Институт за бизнис и менаџмент Хајделберг…