Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,031.83 -0.69%    AUMK 2,000.00 0%    GRNT 1,000.00 1.61%    KMB 5,890.90 -0.08%    MPT 73,820.13 2.52%    MTUR 5,350.00 0%    OILK 6,000.00 0%    PKB 12,441.00 3.08%    POPK 21.00 -12.5%    RMDEN16 98.50 0%    STB 1,139.76 -0.32%    TNB 16,521.30 -0.47%    TTK 1,460.00 0%    VITA 11,200.00 -0.12%    

Германски град нуди милион евра за доказ за своето непостоење

Време: 22:50

Датум: август 21, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Германскиот град Билефелд, за една полусериозна теорија на заговор која тврди дека градот навистина не постои, нуди голема награда за оној кој ќе докаже дека теоријата е точна.

Официјални лица на Билефелд изјавија дека ќе дадат милион евра на лице кое ќе претстави цврст доказ за непостоење на градот.

Тие истакнаа дека ”не постои ограничување на креативноста” на учесниците на натпреварот, но дека за наградата ќе бидe земен во предвид само непобитен доказ.

Идејата дека Билефелд не постои најпрво ја изнесе компјутерскиот експерт Аким Хелд, кој во обид да ги сруши теориите на заговор на интернет го објави ова сатирично тврдење во 1994 година. Дури и германската канцеларка Ангела Меркел еднаш на шега се сомневаше во постоењето на Билефелд, град кој наводно се наоѓа на околу 330 километри западно од Берлин.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Инфлацијата во еврозоната забави, трговскиот суфицит порасна

  Инфлацијата во еврозоната забави, трговскиот суфицит порасна

  Стапката на инфлација во еврозоната се забавил во октомври, како резултат на значителниот пад на цените на енергијата, објави денеска Европскиот завод за статистика Eurostat,…

 • Глобалната побарувачка за нафта се удвои во третиот квартал

  Глобалната побарувачка за нафта се удвои во третиот квартал

  Глобалната побарувачка за нафта во третиот квартал од 2019 година порасна за 1,1 милиони барели на ден. Тоа е повеќе од двојно од 435.000 барели…

 • Буџет за 2020-та: Милијарди евра за претурање од „шупливо во празно“

  Буџет за 2020-та: Милијарди евра за претурање од „шупливо во празно“

  Милијарди евра од граѓаните за претурање од “шупливо во празно“, за затворање дупки и за исполнување на желби и ветувања, а грантови и заеми за…

 • Протестите на „Жолтите елеци“ ја чинат Франција речиси три милијарди евра

  Протестите на „Жолтите елеци“ ја чинат Франција речиси три милијарди евра

  Франција изгуби 2,5 милијарди евра поради протестите на „Жолтите елеци“, кои почнаа пред една година, објави француската радиостаница РТЛ повикувајќи се на информации од владата.…

 • Силно невреме во Хрватска, морето исфрли тони ѓубре кај Дубровник (видео)

  Силно невреме во Хрватска, морето исфрли тони ѓубре кај Дубровник (видео)

  Хрватското крајбрежје од вчера попладне е погодено од силно невреме, проследено со силен ветер, којшто предизвика проблеми во сообраќајот. Издаден е црвен аларм за екстремно…

 • Времето ќе биде облачно со температури до 20 степени

  Времето ќе биде облачно со температури до 20 степени

  Времето во Република Северна Македонија ќе биде умерено до значително облачно, по котлините магливо. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се…

 • Coinbase лансираше картички во 10 нови земји

  Coinbase лансираше картички во 10 нови земји

  Coinbase Card лансираше картички во 10 нови земји па сега ги има вкупно 29, најавувајќи дека клиентите можат да трошат дигитални пари користејќи пет дополнителни…

 • Сугарески: Очекувам голема реализација на капиталните инвестиции

  Сугарески: Очекувам голема реализација на капиталните инвестиции

  Силната инвестициска активност во инфраструктурата продолжува и во четвртиот квартал. Очекувам голема реализација на капиталните инвестиции, бидејќи во ресосорт транспорт четвртиот квартал е и најсилен,…

 • “Digital for Entrepreneurship” – конференција за претприемништво, развој и иновации

  “Digital for Entrepreneurship” – конференција за претприемништво, развој и иновации

  Со преку 35.000 настани во повеќе од 170 земји, Европа и оваа година ја одбележува European SME Week, иницијатива која во С. Македонија се организира…

 • Немирите го доведоа Хонг Конг до рецесија

  Немирите го доведоа Хонг Конг до рецесија

  Хонг Конг ја намали својата проценка за економскиот раст за оваа година поради политичките немири кои го зафатија градот, објави Bloomberg. Владата на Хонг Конг…