Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,731.73 1.71%    BESK 8,200.00 0.13%    GECK 500.00 0%    GECT 500.00 0%    GRNT 949.73 -0.03%    KMB 5,585.97 -0.2%    MPT 67,188.50 1.05%    MTUR 5,305.51 0.1%    OKTA 4,504.00 -0.11%    STB 1,200.00 0%    STIL 100.00 0%    TEL 300.00 0%    TKVS 5,350.00 0.94%    TNB 16,816.26 0.09%    

Еве каде може да ве измамат: Земји кои имаат најнесигурни веб-страници

Време: 09:15

Датум: август 15, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Три проценти од веб-страниците имаат доверба под 30 проценти, според глобалната анализа на 22,5 милиони веб-страници на дигитални продавници.

Тоа го утврди Scamadviser.com.

Анализите се направени врз основа на нивната база на податоци.

Утврдено е дека 13 проценти од анализираните веб-страници имаат доверба под 70 проценти.

Scamadviser.com ја изврши проверката со својот алгоритам кој користи 40 независни извори на податоци.

Над 2,5 милиони клиенти месечно користат Scamadviser.com за да ја проверат точноста на веб-продавниците.

Се проверува IP адресата на веб-серверот, достапност на контактите на веб-страницата, оценката на корисниците за веб-локацијата и оатанато. Инаку, Scamadviser.com ги предупредува потрошувачите не само за измамите во дигиталното купување (веб-страници кои никогаш не испорачуваат стока), туку и на фишинг страници, озлогласени спамери и интернет продавниците на кои се продаваат лажни производи.

Глобалниот национален просек е дека два до три проценти од интернет-страниците имаат доверба во онлајн продавниците под 30 проценти и седум до осум проценти под 70 проценти.

Освен неколку многу мали земји – Еритреја, Тувалу, Бенин и Есватини, Кина има најнесигурни веб-страници (12 проценти), а потоа следат САД со девет проценти.

Меѓу поголемите земји, Грција, Унгарија, Аргентина и Данска се земјите со најмал број интернет-измами.

Во такви земји темелно се проверуваат веб-страниците кои бараат ознака од националниот домеин.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Еве каде може да ве измамат: Земји кои имаат најнесигурни веб-страници

 1. Пингбек: Еве каде може да ве измамат: Земји кои имаат најнесигурни веб-страници - ММС

 • Према преговорите со Пекинг, Трамп иззема од царина повеќе од 400 видови кинески производи

  Према преговорите со Пекинг, Трамп иззема од царина повеќе од 400 видови кинески производи

  Соединетите американски држави привремено исклучуваат повеќе од 400 видови кинески производи од царина кои администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ги воведе минатата година, потврди…

 • Презентиран новиот закон за данок на моторни возила

  Презентиран новиот закон за данок на моторни возила

  За да се смени состојбата со возниот парк во земјава, а во насока на намалување на загаденоста на воздухот и заштита на животната средина, Царинската…

 • Трамп се состана со Закерберг, во Конгресот остри спрема Facebook

  Трамп се состана со Закерберг, во Конгресот остри спрема Facebook

  Извршниот директор на Facebook, Марк Закерберг, се состана со американскиот претседател Доналд Трамп, откако заменици на американскиот Конгрес остро го испрашуваа за неуспесите на социјалната…

 • Лагард: Tензиите во трговските односи го загрозуваат глобалниот раст

  Лагард: Tензиите во трговските односи го загрозуваат глобалниот раст

  Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (MMF) во заминување, Кристин Лагард, го оцени глобалниот раст како „кревок“ и „ранлив“, како резултат на тензиите во трговските односи.…

 • Норвежани и Британци го градат најголемиот ветропарк во море

  Норвежани и Британци го градат најголемиот ветропарк во море

  Норвешката компанија Equinor и британска SSE Renewables заеднички ќе градат и експлоатираат најголем ветропарк во морето на брегот на Велика Британија. Таа инвестиција e вредна…

 • Просечната плата во јули 25.104 денари

  Просечната плата во јули 25.104 денари

  Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јули 2019 година, изнесува 25.104 денари и според објавените податоци на Државниот завод за статистика бележи раст од…

 • Низ светот се одржуваат големи климатски протести, ќе се протестира и кај нас

  Низ светот се одржуваат големи климатски протести, ќе се протестира и кај нас

  Глобален протест против климатските промени за денеска е најавен во 139 земји и се очекува ова да биде најмасовниот во историјата на климатските протести. Станува…

 • Северна Македонија ќе ги зајакне јавните финансии и ќе ја подобри конкурентноста со поддршка од Светска банка

  Северна Македонија ќе ги зајакне јавните финансии и ќе ја подобри конкурентноста со поддршка од Светска банка

  Северна Македонија ќе ја зајакне одржливоста на јавните финансии, ќе ја подобри конкурентноста на пазарот и ќе го намали регулаторното оптоварување со цел продлабочување на…

 • Блумберг: Бил Гејтс заработи 16 милијарди долари оваа година

  Блумберг: Бил Гејтс заработи 16 милијарди долари оваа година

  Иако оваа година донираше над 35 милијарди во добротворни цели, Бил Гејтс заработи 16 милијарди од почетокот на 2019 година и стана „тежок“ 106 милијарди…

 • Ангеловска: MojДДВ не е „играње со технологијата“ – да не е технологијата нема ниту да одиме напред, ниту да ги задржиме младите тука

  Ангеловска: MojДДВ не е „играње со технологијата“ – да не е технологијата нема ниту да одиме напред, ниту да ги задржиме младите тука

  Да не се технологиите нема да има ниту фискална транспарентност, ниту следење на јавниот долг, ниту фискална дисциплина, ниту младите ќе ги задржиме во земјата,…